Niepłodność a relacje w związku

Niepłodność niszczy związek. Ten test sprawi, że miłość odżyje

Gdy z powodu niepłodności do związku wkradają się złość, frustracja, niechęć do seksu czy obojętność, to znak, że zanim pojawi się dziecko, warto bliżej przyjrzeć się relacji partnerskiej. Co zrobić, by w drodze do celu, jakim jest ciąża, nie zgubić uczuć, które was połączyły? Oto 36 pytań do miłości – które sprawią, że znów się w sobie zakochacie.

Niepłodność potrafi wiele zmienić w relacjach między partnerami – i nie zawsze są to zmiany na lepsze. Jak pokazuje wiele historii, małżeństwa dotknięte problemem braku dziecka i przedłużającymi się staraniami o ciążę, często mają problem, by przetrwać tę trudną próbę. Do związku wkradają się złość, niechęć do seksu, wzajemne oskarżania, a nierzadko ucieczka w niebezpieczne używki.

36 pytań, które odmienią związek

Leczenie niepłodności to często bardzo długi proces, który wymaga od obydwojga przyszłych rodziców zaangażowania i wzajemnej wyrozumiałości. To także czas, który nie może zawęzić relacji tylko do seksu w dni płodne oraz rozmów na tematy związane z niepłodnością. Co zatem zrobić, by w drodze do spełnienia marzeń nie zgubić uczuć, które was połączyły?


Czasem warto odświeżyć tę relację, wracając do momentów sprzed starań. Przypomnieć sobie to, co sprawiało wam radość, ale także to, co was inspirowało, pociągało i sprawiało, że się w sobie zakochaliście.


Z pomocą może przyjść zestaw 36 pytań do miłości, na które warto sobie odpowiedzieć. Zespół naukowców ze State University of New York przygotował taki test, który w założeniu ma zmniejszać dystans między dwiema nieznajomymi osobami, a w konsekwencji prowadzić nawet do zakochania. Test przeprowadzony w warunkach klinicznych polegał na tym, by nieznane sobie osoby – kobieta i mężczyzna – odpowiadali sobie na pytania w parach przez 90 minut, a potem przez 4 minuty patrzyli sobie w oczy w milczeniu. Wyniki były zaskakujące, ponieważ wiele par  na dalszym etapie zakochało się w sobie.


Co ciekawe – po zestaw pytań sięgają dziś także pary i małżeństwa z długoletnim stażem – właśnie po to, by odświeżyć ten stan i poczuć to, co z czasem się przykurzyło i stało rutyną.


Przygotuj się na śmiech i łzy

Choć wiele pytań wydawać się może prostych, wręcz infantylnych, warto i na nie odpowiedzieć. To także ciekawe doświadczenie, ponieważ wiele stałych związków po raz pierwszy odkrywa coś w swoim partnerze. Warto więc zarezerwować sobie spokojny wieczór i porozmawiać w ten sposób z ukochaną, ukochanym. Wymaga to jednak obopólnej zgody na „eksperyment”.

W czasie odpowiadania sobie na pytania, które podzielono na trzy zestawy, może być i dużo śmiechu, i trochę łez. Na koniec jednak – to prawie pewne – poczujecie to, co sprawi, że zarówno seks, jak i uczucia wobec siebie – przestaną kręcić się tylko wokół ciąży. A stąd już tylko krok do spełnienia…

Oto 36 pytań Dr Arthura Arona, które sprawią, że znów się w sobie zakochacie

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.