Niepłodność to coraz częstszy problem. W Polsce co 5 para napotyka na trudności w staraniach o dziecko. Główną przyczyną jest odkładanie decyzji o zostaniu rodzicami na później. A wraz z wiekiem płodność obniża się – dotyczy to także mężczyzn. Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki: choroby, styl życia, genetyka. Niepłodność i wszystkie związane z nią kwestie to temat naszej rozmowy z profesorem Rafałem Kurzawą z kliniki Vitrolive.
Kiedy mówimy o niepłodności?
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność to niemożność zajścia w ciążę, mimo odbywania regularnych (3–4 razy w tygodniu) stosunków płciowych bez stosowania antykoncepcji. Dotyczy to osób, które starają się o dziecko od minimum 12 miesięcy lub 6 miesięcy, gdy kobieta ma powyżej 35 lat. Szacuje się, że niepłodność to problem, na który w Polsce cierpi nawet 20% par.
Warto zastanowić się nad wykonaniem podstawowych badań wtedy, gdy zaczynamy już powoli myśleć o dziecku. Nawet jeżeli nie ma podstaw, by mówić już o niepłodności – mówi profesor Rafał Kurzawa. – Jest to głównie standardowe badanie USG i ocena rezerwy jajnikowej, czyli AMH. Należy też być czujnym w zakresie zdrowia ogólnego.
Para, która podejrzewa u siebie niepłodność, powinna zgłosić się do lekarza z kliniki leczenia niepłodności i rozpocząć diagnostykę. Badania należy wykonywać jednocześnie u kobiety i mężczyzny, ponieważ przyczyny niepłodności w równym stopniu stoją po obu stronach. Podstawowym testem dla panów jest badanie nasienia. U kobiet sprawdza się poziom hormonów, ocenia rezerwę jajnikową (AMH), a także wykonuje USG i cytologię.
Niepłodność kobieca
Niepłodność kobieca może być spowodowana przez:
- endometriozę,
- przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników,
- zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy lub nadnerczy),
- nieprawidłowości w budowie narządów rodnych,
- choroby jajników (PCOS, rak jajnika),
- zaburzenia owulacji,
- zaburzenia genetyczne,
- agresywne leczenie przeciwnowotworowe,
- nieprawidłową masę ciała (zarówno otyłość, jak i nadmierną chudość),
- używki (alkohol, papierosy).
Każdy ma swoją płodność, która jest uwarunkowana biologicznie – tłumaczy profesor Rafał Kurzawa. – Mówi się, że płodność kobiety jest najwyższa wtedy, gdy ma ona 20 lat i zaczyna maleć po 32. roku życia, na początku powoli, a później szybko. Ale prawda jest taka, że nie wiemy, czy nie ma w tej grupie pacjentek, które zaczynają płodność tracić wcześniej.
Niepłodność męska
Niepłodność męska może być spowodowana:
- chorobami jąder,
- urazem jąder,
- zaburzeniami genetycznymi,
- infekcjami w obrębie narządów rodnych,
- wadami wrodzonymi w obrębie narządów rodnych (np. spodziectwo),
- zaburzeniami natury psychologicznej lub seksuologicznej,
- zaburzeniami układu hormonalnego,
- nadużywaniem alkoholu i stosowaniem innych używek,
- przyjmowaniem niektórych leków,
- prowadzeniem niezdrowego stylu życia (zła dieta, brak ruchu).
Niekiedy po przeprowadzeniu szeregu badań diagnostycznych nie udaje się ustalić przyczyny trudności z zajściem w ciążę. Rozpoznawana jest wówczas niepłodność idiopatyczna.
Więcej na temat niepłodności, jej przyczyn i możliwości leczenia rozmawialiśmy ze specjalistą leczenia niepłodności w klinice Vitrolive, profesorem Rafałem Kurzawą.
Dodaj komentarz