Niepłodność nie tylko zabiera, ale też coś daje. Oto pomoc w chwilach zwątpienia

Niepłodność nie tylko zabiera, ale też coś daje. Oto pomoc w chwilach zwątpienia

Niepłodność daje coś dobrego? Brzmi jak okrutny żart. Myślisz: Nie! Niepłodność nic nie daje. Ona tylko zabiera, niszczy, depcze. Kruszy marzenia, zabiera nadzieję, psuje relacje. Myślisz, że to sytuacja, która nie może wnieść nic dobrego w twoje życie. Pozwól, że pomogę ci spojrzeć inaczej na tę sprawę. Teraz, jak nigdy, musisz szukać plusów, musisz widzieć słońce – nawet jeśli jest za chmurami.

Jeśli przetrwacie ten czas razem, nic was nie złamie

Nie sztuką jest kochać się, gdy życie jest usłane różami i wszystko się udaje: świetna praca, własny dom, szczęśliwe dzieci i stabilizacja finansowa. Prawdziwy sprawdzian dla związku ma miejsce wtedy, gdy pojawiają się przeszkody. Niestety niepłodność należy do tych długoterminowych wyzwań. Po drodze może – ale nie musi – czekać na Was wiele trudnych momentów: zwątpienie, ciche dni, głośne awantury, być może wzajemne oskarżanie w tych najmroczniejszych chwilach. Posiadanie dzieci to Wasze wspólne marzenie, ale droga do niego może skutkować wieloma potyczkami.

Jeśli w tym trudnym czasie będziecie dla siebie oparciem, jeśli wyjdziecie z tego bez szwanku, to nic Was nie złamie. Jeśli doczekacie w szczęściu i zgodzie realizacji Waszego marzenia, Waszego wspólnego dziecka, to świat niczym już Was nie zadziwi. To wyjątkowa próba dla związku. Wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, wytrwałości i pokory. A jednocześnie walki, determinacji i sięgania po niemożliwe.

Przechodząc tę drogę z Nim ramię w ramię – czasem z gorszymi momentami, jednak nieustannie w duecie – zyskujesz najlepszą pewność, że kiedyś, mówiąc „tak”, wybrałaś dobrze.

Znajdujesz pokłady siły i determinacji, o jakich nie śniłaś

Możesz być kruchą kobietą, możesz być wrażliwa i delikatna, ale gdy droga do bycia matką nie jest tak prosta jak być powinna, okazuje się, że masz w sobie nadludzką siłę. Szukasz najlepszych specjalistów. Rozmawiasz, czytasz, dowiadujesz się, edukujesz – a to wszystko, aby jak najlepiej poznać problem, który Was dotknął. Z determinacją zdobywasz środki na leczenie, przejedziesz całą Polskę wzdłuż i wszerz, aby spotkać się z lekarzami.

Gdy Twój partner ma chwile rezygnacji, wspierasz go. Gdy rodzina wątpi w podjęte przez Was decyzje, niestrudzenie dążysz do celu, nie dając wpędzić się w wyrzuty sumienia. Nigdy nie podejrzewałaś siebie o taką moc i determinację. Ale masz to w sobie. Gdy przyszło Ci walczyć o spełnienie tak ważnego marzenia, nie poddajesz się, tylko przesz do przodu. I choć czasem jest ciężko, łzy lecą, najgorsze słowa cisną się na usta, Ty wciąż się podnosisz i walczysz.

Odcinasz się od toksycznych relacji

Sytuacje ekstremalne pokazują prawdziwe oblicza ludzi. Może się zdarzyć, że zawiedziesz się na niektórych z nich. Czasem będą to wieloletnie przyjaźnie, a nawet bliska rodzina. Osoby, którym wcześniej ufałaś i z którymi doskonale się rozumiałaś. Niepłodność wymaga podjęcia decyzji, które mogą być nieakceptowane przez Twoje najbliższe otoczenie. W takich chwilach widzisz, kto jest dla Ciebie wsparciem – kto akceptuje wybrany przez Was kierunek, mimo że być może sam nie zdecydowałby się na tę drogę. I choć czasem przychodzi żal, że rozpada się przyjaźń lub ochładzają kontakty z rodziną to jednak fakt, że nie będziesz mieć wokół siebie toksycznych osób, jest krzepiący.

Pamiętaj, liczy się jakość, a nie ilość. Także w przyjaźni. Miej wokół siebie ludzi, którym ufasz i na których możesz polegać. I ciesz się, że złe relacje masz już za sobą.

Życie jest za krótkie, by otaczać się toksycznymi ludźmi, którzy wywołują w Tobie negatywne uczucia.

Wiesz już, na kogo możesz liczyć

Dobry przyjaciel bardzo wiele zrozumie. Nie będzie miał pretensji, że nie chcesz spędzić z nim świąt, bo nie dasz rady patrzeć na jego uśmiechnięte i szczęśliwe dzieci. Zrozumie, że kolejny weekend nie możesz się spotkać, bo masz badania, konsultacje i wizyty w klinikach. Gdy wylewasz z siebie żale, nie powie „otrząśnij się, pogódź z tym, nie można wciąż skupiać się na jednym”. Gdy słowa nie będą wystarczające, po prostu przytuli. Może się okazać, że nie każdy, kogo uważałaś za przyjaciela, podoła temu zadaniu. Nie myśl o tym w kategorii straty. Pomyśl, że zyskałaś coś cennego – Ci, którzy zostali, to najlepsi z najlepszych.

Żyjesz świadomie, pracując nad sobą nieustannie

Niepłodność może powodować prawdziwą karuzelę emocji – nadzieja miesza się ze strachem, złość przeplata się ze smutkiem, euforia i rozpacz czasem są zdecydowanie zbyt blisko siebie. Żeby zachować komfort psychiczny i siły, musisz wykonać ogrom pracy. Nie widać tego z zewnątrz. Koleżanki z pracy mogą nie mieć świadomości, jak wiele wysiłku wkładasz, żeby z entuzjazmem rozmawiać z klientem i uśmiechać się do współpracowników. Pani ze sklepu, do którego codziennie zaglądasz, widzi zadbaną, silną kobietę, nie mając pojęcia, co przeżywasz.

Żyjesz świadomie, pewnie, odważnie, bo musisz pogodzić dwa światy – życie codzienne i walkę o marzenia. Droga prowadząca do bycia mamą jest dla Ciebie trudna, ale życie musi trwać, a Ty musisz nauczyć się czerpać z niego radość. Wiesz o tym i wkładasz nadludzki wysiłek i energię, aby tak właśnie było. Nie masz przecież pojęcia, jak długa będzie to droga, musiałaś więc nauczyć się walczyć ze smutkiem, radzić sobie z prozą dnia, znaleźć spokój i szczęście w zwykłych chwilach. Odnajdywać małe szczęścia, gdy czeka się na to największe i wymarzone.

Dbasz o siebie, jak nikt inny, jak nigdy dotąd

Nigdy w życiu nie miałaś takiej motywacji, aby dbać o swoje zdrowie i kondycję, ale też o swoją psychikę. Wiesz, jak ważne jest, aby dobrze jeść, być aktywną, być w formie. I to nie dla zgrabnych nóg, ale po to, aby ciało podołało wielkiemu zadaniu, jakim jest danie nowego życia. Wiesz o tym i robisz wszystko, co możesz, aby przygotować organizm do tego ważnego zadania.

Nie pijesz, nie palisz, dbasz o dietę, dużo czytasz i edukujesz się, co powinnaś jeść, uprawiasz sport, robisz badania, wiele, wiele badań – ale nic z tego Ci nie doskwiera, bo cel jest najważniejszy.

I o ile troska o ciało może być trudna, o tyle dbanie o spokój wewnętrzny to heroiczne wręcz zadanie. Ale wiesz, jak liczy się pozytywne myślenie i higiena psychiczna, więc dbasz i o to. Czasem z trudem, ale walczysz o spokojną głowę i siłę do dalszych zmagań.

Wiesz już, że siła jest kobietą

Żadne marzenie nie kosztowało Cię jeszcze tyle siły, zmagań i pokory. Nie myśl o tym, że masz gorsze momenty, chwile zwątpienia i smutku. To normalne. Nikt z nas nie jest herosem. Słabość też jest potrzebna, aby zebrać siły do dalszych działań. Niepłodność nauczyła Cię, ile siły w sobie masz. Pokazała, jaką moc ma kobieta. Ilu rzeczom potrafi sprostać, gdy dąży do celu. Teraz już wiesz, jaki potencjał w Tobie drzemie. I o tym myśl w trudniejszych chwilach.

Możesz być z siebie dumna! Z tego, że tyle robisz, że wciąż działasz, że niestrudzenie dążysz, aby obudzić w sobie życie.


POLECAMY TAKŻE:

Niepłodność jako sekret rodzinny: tajemnica, którą się czuje

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *