Nowa lista leków refundowanych, w tym leki stosowane przy in vitro. Zmiany od 1 lipca 2024 r.

Z dniem 1 lipca 2024 r. w życie weszła nowa lista leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zaktualizowana lista zawiera 31 terapii, z czego 8 dotyczy wskazań onkologicznych, 23 – innych niż onkologiczne, a 6 – chorób rzadkich. Finansowaniem przez państwo objęto także leki stosowane w leczeniu niepłodności metodą in vitro.

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia, który obowiązuje od 1 lipca 2024 r. rozszerza finansowanie dla pacjentów leczących niepłodność z wykorzystaniem procedury in vitro, pacjentów z cukrzycą czy chorych na narkolepsję. Wśród dostępnych refundowanych terapii znajdą się też nowotwory skóry, układu pokarmowego oraz choroby ginekologiczne.

Terapie refundowane od 1 lipca 2024 r.

Finansowaniem ze środków publicznych zostanie objętych 31 nowych cząsteczko – wskazań, w tym:

  • 8 cząsteczko – wskazań onkologicznych
  • 23 cząsteczko – wskazań nieonkologicznych
  • 6 cząsteczko – wskazań dedykowanych chorobom rzadkim.

Najwięcej nowych cząsteczko – wskazań onkologicznych w 2024 r. zaobserwować można w hematoonkologii (9), w nowotworach układu urologicznego (5) oraz nowotworach układu pokarmowego (2), nowotworach skóry (2) i nowotworach ginekologicznych (2).

Najwięcej nowych cząsteczko – wskazań nieonkologicznych w 2024 r. znajduje się w ginekologii (11), neurologii (9) oraz diabetologii (8).

Leczenie w ramach programu wsparcia in vitro

W związku z niedawnym wejście w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro, na liście znalazły się również produkty lecznicze stosowane w terapiach niepłodności:

  • Hormony płciowe – gonadotropiny;
  • Leki stosowane w terapii hormonalnej – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę;
  • Hormony przysadki i podwzgórza – antygonadotropiny uwalniające hormony.

Leki objęte refundacją to:

Elonva, Fostimon, Bemfola, Puregon, Ovaleap, Mensinorm, Menopur, Gonal-f, Rekovelle, Gonapeptyl Daily, Ganirelix Gedeon Richter, Cetrotide, Orgalutran.

Nowe leki na refundowanej liście

W zakresie terapii hematologicznych i hematoonkologicznych bezpłatnie dostępne będą 3 nowe leki stosowane w chorobach rzadkich:

  • Hemlibra – stosowana w profilaktyce krwawień występujących u młodych osób poniżej 18 roku życia z ciężką hemofilią A.
  • Poteligeo – lek wykorzystywany przy leczeniu chłonniaków T-komórkowych (ziarniaka grzybiastego lub Zespołu Sezarey’ego).
  • Lunsumio – używany do leczenia chłoniaka grudkowego.

Leki onkologiczne na liście refundowanej to:

Xofigo, Xtandi, Nubeqa, Octan abirateronu Opdivo i Kimmtrak.

Dodatkowo obwieszczenie Ministra Zdrowia zakłada rozszerzenie wskazań dla wszystkich insulin długodziałających w cukrzycy oraz rozdzielenie grupy limitowej 22.0 Heparyny drobnocząsteczkowe i leki o działaniu heparyn na dwie odrębne grupy limitowe.

Więcej leków produkowanych w Polsce

Jak czytamy w obwieszczeniu: „Kontynuując działania w zakresie poszerzania wykazów G1 i G2 dotyczących leków wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub wytwarzanych z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, status „polskiego leku” nadano dla kolejnych 143 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN.

  • Wykaz G1 zawierający leki wytwarzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo takie, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wytworzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, rozszerzono o 133 leki zawierających 46 substancji czynnych lub ich połączeń umieszczonych w 38 grupach limitowych.
    Wykaz G1 zawiera 464 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN.

  • Wykaz G2 zawierający leki wytwarzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, rozszerzono o 10 prezentacji leku Gensulin. Wykaz G2 zawiera 34 leki zawierające 12 substancji czynnych lub ich połączeń umieszczonych w 10 grupach limitowych. Leki umieszczone na wykazie G2 należą do portfolio 4 podmiotów odpowiedzialnych.”

Leki, które znikają z listy refundowanej

Zgodnie z przekazem obwieszczenia Ministra Zdrowia z dniem 30 czerwca 2024 r. upłynął termin obowiązywania decyzji o objęciu refundacją leku Pixuvri, pixantroni dimaleas, 29 mg, proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji, 1 fiol., GTIN: 05909991206475, w ramach programu lekowego B.12.FM Leczenie chorych na chłoniaki B-komórkowe (ICD-10: C82, C83, C85). Wnioskodawca Servier Polska Sp. z o.o. nie przedłożył  wniosku o kontynuację refundacji na kolejny okres obowiązywania, jako że podmiot odpowiedzialny dla leku Pixuvri (Les Laboratoires Servier) podjął decyzję o nieskładaniu wniosku o przedłużenie ważności pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla tego leku.

Nie będę również refundowane leki Zavedos, idarubicini hydrochloridum, roztwór do wstrzykiwań, 1 mg/ml, 1 fiol. 10 ml, kod GTIN: 05415062342206 i Zavedos, idarubicini hydrochloridum, roztwór do wstrzykiwań, 1 mg/ml, 1 fiol. 5 ml, kod GTIN: 05415062342190 dotychczas finansowane we wskazaniu: Lek stosowany w ramach chemioterapii we wskazaniu określonym stanem klinicznym (załącznik C.30 IDARUBICIN). Wnioskodawca Pfizer Polska Sp. z o.o. po uprzednim przedłożeniu wniosków o kontynuację refundacji na kolejny okres obowiązywania, w toku postępowania zdecydował się wycofać wnioski o objęcie refundacją i ustalenie ceny zbytu netto na kolejny okres dla leku Zavedos.

Ponadto, Minister Zdrowia informuje o zaprzestaniu finansowania produktu Valcyte, valganciclovirum, proszek do sporządzania roztworu doustne-go, 50 mg/ml, 1 but. po 12 g, kod GTIN: 05902768001082 dostępnego w aptece na receptę w określonych stanach klinicznych.

Więcej informacji na temat obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia oraz pełna lista leków refundowanych znajduje się na STRONIE MINISTERSTWA [KLIK].

 

Źródło:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-lipca-2024-r 

https://www.pap.pl/aktualnosci/zaczyna-obowiazywac-nowa-lista-lekow-refundowanych

Fot. pixabay.com/jarmoluk

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *