Z najnowszych badań wynika, że Polacy o płodności wiedzą niewiele. Kobiety nie potrafią, wskazać, gdzie jest pochwa, mężczyźni zaś, gdzie znajdują się nasieniowody. Co druga para nie rozmawia o płodności bądź robi to niezwykle rzadko. To alarmujące, gdyż ok. 1,5 mln par w Polsce ma problemy z poczęciem dziecka.
Badanie realizowane w ramach kampanii społecznej „Płodne Gadki”, dowodzą, że Polacy w wieku 20-45 lat, nie mają wiedzy dotyczącej płodności. I nie chodzi tu tylko rozmowy dotyczące planowania powiększenia rodziny, a wiadomości związane z budową własnego ciała. 33 proc. Polek nie potrafi zlokalizować pochwy, 27 proc. nie wie, gdzie jest macica, a 34 proc. nie zna położenia szyjki macicy. Jedynie prawidłowo umiejscawiają położenie jajników (91 proc.) i jajowodów (87,5 proc.). Wiedza wśród panów jest porównywalna – 49 proc. mężczyzn nie wie, gdzie jest nasieniowód, a 28 proc. nie potrafi wskazać prostaty.
– Niepokojący jest fakt, że stosunkowo największą niewiedzę, na temat budowy układu rozrodczego, można zaobserwować wśród par w wieku 26-36 lat, a to według GUS przedział wiekowy, w którym kobiety i mężczyźni najczęściej decydują się w Polsce na dziecko – komentuje lekarz ginekolog, Robert Kulhawik.
Seks nie w porę
Oprócz niewiedzy dotyczącej anatomii, Polacy mają również problem z określeniem dni płodnych. 32 proc. Polek nie umie ich obliczyć, a 44 proc. mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że zaczynają się kilka dni przed owulacją. Do tego aż 33 proc. mężczyzn uważa, że jajeczkowanie to to samo co miesiączkowanie. Na szczęście 75 proc. kobiet wie, że owulacja to jajeczkowanie w wyniku, którego powstają komórki jajowe.
– Większa wiedza na temat płodności i budowy swojego ciała to podstawy świadomego starania się o dziecko, ale przede wszystkim coś, co realnie może pomóc parom w zwiększeniu szans na potomstwo. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy coraz więcej Polaków walczy z problemem niepłodności – mówi lekarz ginekolog Robert Kulhawik.
Źródło: Badanie zostało zrealizowane przez SW Research na zlecenie marki dr Bocian metodą CAWI we wrześniu 2016 r. W badaniu wzięło udział 1000 Polaków w wieku 20-45 lat przy zachowaniu równych proporcji ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości respondenta.
Polecamy także:
Wyrodna matka pisze o niepłodności i sprawdza, co baby na wsi mówią o in vitro
„My nie planujemy dziecka” – jak młodzi ludzie wpadają w pułapkę niepłodności
Najlepszy specjalista okazał się gburem. Pacjenci szczerze o polskich klinikach
Dodaj komentarz