Nowy Minister Zdrowia podpisał deklarację wiary i mówi NIE in vitro! Będzie jeszcze gorzej?!

Nowy Minister Zdrowia: Dziecko tylko dla wybranych przez Boga. Koniec in vitro!

Nowy Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, który 9 stycznia zastąpił w resorcie Konstantego Radziwiłła, kilka lat temu podpisał tzw. deklarację wiary. To oznacza, że jest przeciwko in vitro, aborcji, eutanazji oraz antykoncepcji hormonalnej.

Krótko trwała radość niepłodnych par, które na wieść o zmianie na stanowisku szefa resortu zdrowia, komentowały: „Gorzej nie będzie”, „Nareszcie!” „Może to lepsza zmiana”, „Potrzeba nam kogoś, kto nas zrozumie – może kardiolog będzie miał serce.” „Jest świetnym kardiologiem – miejmy nadzieję, że będzie dobrym ministrem.”

Nowy Minister Zdrowia: Strażnik życia od poczęcia do śmierci

Niestety, ale nadzieje 1,5 miliona niepłodnych par – prysły jak bańka mydlana wraz z informacją, którą przypomniała gazeta.pl. Otóż profesor Łukasz Szumowski, choć młody i zaangażowany w rozwój nowoczesnej medycyny, kilka lat temu podpisał kontrowersyjną  – i to nawet w samym środowisku lekarskim – tzw. deklarację wiary, a dokładnie dokument: „Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej”. Pomysłodawczynią takiej deklaracji jest Wanda Półtawska, wieloletnia przyjaciółka papieża Jana Pawła II – także lekarz.

Pod treścią dokumentu podpisało się 3800 lekarzy różnych specjalizacji, pielęgniarek oraz studentów medycyny. Nazwisko Szumowskiego widnieje na siódmej pozycji tejże deklaracji.

W dokumencie zapisano wartości i zasady katolickiej bioetyki, a lekarze, których nazwiska znalazły się pod zapisem, zgadzają się, że: „Nam – lekarzom – powierzono strzec życie ludzkie od jego początku..”. To oznacza, że odmówią pacjentom przeprowadzenia zabiegów in vitro, porad z tym związanych, wypisywania recept na leki, które miały by w jakikolwiek nienaturalny sposób stymulować np. produkcję komórek rozrodczych lub hamować owulację. Nie można liczyć z ich strony także na decyzję dotyczącą aborcji – nawet przy wskazaniu medycznym, czyli ratującej życie matki. Do tej pory podpisało ją prawie 4 tysiące specjalistów, w tym 59 profesorów.

Rodzicielstwo? Tylko dla wybranych przez Boga

Profesor Łukasz Szumowski, jako sygnatariusz dokumentu, ma więc do rodzicielstwa i starań o nie, wyraźnie religijny stosunek. Rodzicielstwo bowiem w zapisie deklaracji wiary: „Jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim”.

Nowy Minister Zdrowia, podpisując się pod deklaracją, zgadza się także, że “(…)Podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem”. Uznaje również „pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim – aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji”.

Trudno mieć więc nadzieję na mądry dialog i merytoryczną dyskusję zarówno na temat niepłodności, jak i związanej z nią metody in  vitro. Dodajmy, że poprzedni Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł – mimo katolickich poglądów – nie podpisał się pod tą deklaracją. 

O tym, kim jest profesor Łukasz Szumowski pisaliśmy TUTAJ >>> Zmiany w resorcie zdrowia? Kim jest nowy minister i czy pomoże niepłodnym

Źródło: gazeta.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

W tej klinice ginekolog przyjmuje tylko mężatki!

W tej klinice ginekolog przyjmuje tylko niepłodne… mężatki

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *