Nowy Minister Zdrowia podpisał deklarację wiary i mówi NIE in vitro! Będzie jeszcze gorzej?!

Nowy Minister Zdrowia: Dziecko tylko dla wybranych przez Boga. Koniec in vitro!

Nowy Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, który 9 stycznia zastąpił w resorcie Konstantego Radziwiłła, kilka lat temu podpisał tzw. deklarację wiary. To oznacza, że jest przeciwko in vitro, aborcji, eutanazji oraz antykoncepcji hormonalnej.

Krótko trwała radość niepłodnych par, które na wieść o zmianie na stanowisku szefa resortu zdrowia, komentowały: „Gorzej nie będzie”, „Nareszcie!” „Może to lepsza zmiana”, „Potrzeba nam kogoś, kto nas zrozumie – może kardiolog będzie miał serce.” „Jest świetnym kardiologiem – miejmy nadzieję, że będzie dobrym ministrem.”

Nowy Minister Zdrowia: Strażnik życia od poczęcia do śmierci

Niestety, ale nadzieje 1,5 miliona niepłodnych par – prysły jak bańka mydlana wraz z informacją, którą przypomniała gazeta.pl. Otóż profesor Łukasz Szumowski, choć młody i zaangażowany w rozwój nowoczesnej medycyny, kilka lat temu podpisał kontrowersyjną  – i to nawet w samym środowisku lekarskim – tzw. deklarację wiary, a dokładnie dokument: „Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej”. Pomysłodawczynią takiej deklaracji jest Wanda Półtawska, wieloletnia przyjaciółka papieża Jana Pawła II – także lekarz.

Pod treścią dokumentu podpisało się 3800 lekarzy różnych specjalizacji, pielęgniarek oraz studentów medycyny. Nazwisko Szumowskiego widnieje na siódmej pozycji tejże deklaracji.

W dokumencie zapisano wartości i zasady katolickiej bioetyki, a lekarze, których nazwiska znalazły się pod zapisem, zgadzają się, że: „Nam – lekarzom – powierzono strzec życie ludzkie od jego początku..”. To oznacza, że odmówią pacjentom przeprowadzenia zabiegów in vitro, porad z tym związanych, wypisywania recept na leki, które miały by w jakikolwiek nienaturalny sposób stymulować np. produkcję komórek rozrodczych lub hamować owulację. Nie można liczyć z ich strony także na decyzję dotyczącą aborcji – nawet przy wskazaniu medycznym, czyli ratującej życie matki. Do tej pory podpisało ją prawie 4 tysiące specjalistów, w tym 59 profesorów.

Rodzicielstwo? Tylko dla wybranych przez Boga

Profesor Łukasz Szumowski, jako sygnatariusz dokumentu, ma więc do rodzicielstwa i starań o nie, wyraźnie religijny stosunek. Rodzicielstwo bowiem w zapisie deklaracji wiary: „Jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim”.

Nowy Minister Zdrowia, podpisując się pod deklaracją, zgadza się także, że “(…)Podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem”. Uznaje również „pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim – aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji”.

Trudno mieć więc nadzieję na mądry dialog i merytoryczną dyskusję zarówno na temat niepłodności, jak i związanej z nią metody in  vitro. Dodajmy, że poprzedni Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł – mimo katolickich poglądów – nie podpisał się pod tą deklaracją. 

O tym, kim jest profesor Łukasz Szumowski pisaliśmy TUTAJ >>> Zmiany w resorcie zdrowia? Kim jest nowy minister i czy pomoże niepłodnym

Źródło: gazeta.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

W tej klinice ginekolog przyjmuje tylko mężatki!

W tej klinice ginekolog przyjmuje tylko niepłodne… mężatki

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *