Nowy Rzecznik Praw Dziecka o in vitro

Nowy Rzecznik Praw Dziecka: „In vitro jest niegodziwe”. Kim jest Mikołaj Pawlak?

Senat zgodził się, by wskazany przez Sejm Mikołaj Pawlak został nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Przed głosowaniem kandydat pytany był o takie kwestie jak aborcja, pedofilia czy in vitro. To wypowiedź na temat tej ostatniej kwestii wzbudziło największe poruszenie zarówno wśród rodziców, jak posłów różnych ugrupowań. „Człowiek, który mówi, że metoda in vitro jest niegodziwa, nie powinien pełnić żadnych istotnych funkcji w państwie” – powiedziała Barbara Nowacka, przewodnicząca stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Dzieci mają nowego rzecznika swoich praw – został nim Mikołaj Pawlak, absolwent prawa i prawa kanonicznego na KUL. Zanim uzyskał zgodę senatorów na pełnienie nowej funkcji RPD, musiał zmierzyć się w Senacie z serią pytań, m.in. na temat aborcji, pedofilii oraz in vitro. To, co powiedział, nie powstrzymało senatorów, by stosunkiem głosów 57 na tak i 26 na nie – powołać go na RPD.

Rzecznik Praw Dziecka: In vitro jest niegodziwe

Wyborem Pawlaka na RPD poruszonych jest wielu posłów, którzy zauważają, że reprezentant najmłodszych, nie powinien mieć uprzedzeń wynikających z metody poczęcia danego dziecka. Tymczasem Mikołaj Pawlak, zapytany o stanowisko w sprawie dzieci z in vitro, otwarcie powiedział, że jest to metoda niegodziwa.

„W tym zakresie patrzeć na tę metodę należy w sposób taki, że jakkolwiek metoda, pewnie skuteczna do poczęcia dzieci, jakkolwiek powodująca, że wiele dzieci przyszło na świat, to jednak od strony prawno-moralnej jest to metoda niegodziwa, bo w znaczącej liczbie poczęć powoduje, że poczęte istoty ludzkie, poczęte dzieci, nie są wystarczająco chronione” – powiedział w Senacie.

Zdaniem nowego Rzecznika Praw Dziecka godność ludzka powinna być chroniona od poczęcia, a w przypadku in vitro tak nie jest.

Dopytany o społeczny hejt i psychiczne znęcanie się nad dziećmi z in vitro, powiedział, że każdy taki sygnał i informacja, jakie do niego trafią, będą analizowane oraz wyjaśniane.

POLECAMY: „Rodzice całkiem długo starali się o mnie…” Co mówią o in vitro dzieci z in vitro? To pierwsze takie badanie w Polsce

Barbara Nowacka: Jak dzieci z in vitro oraz ich rodzice mają ufać komuś takiemu?!

To, co powiedział Mikołaj Pawlak na temat in vitro, budzi sprzeciw nie tylko rodziców dzieci poczętych tą metodą, ale także wielu posłów.

Barbara Nowacka, przewodnicząca Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, ostro skrytykowała głosowanie senatorów i wystąpienie Pawlaka. W TVN24.pl powiedziała:

„To jest niestety czarny sen każdego rodzica, który będzie miał takiego rzecznika”. Zdaniem Nowackiej „człowiek, który mówi, że metoda in vitro jest niegodziwa, nie powinien pełnić żadnych istotnych funkcji w państwie, w którym szanujemy się wzajemnie(…) Jak rodzice dzieci z in vitro, jak dzieci z in vitro mają mieć zaufanie do rzecznika, który już na starcie nazywa niegodziwym sposób, w jaki powstały”.

Podobne zdanie ma Tomasz Grodzki, lekarz i senator PO, który w rozmowie z TVN24 powiedział: „Mówienie o procedurze, dzięki której 21 czy już teraz 23 tysiące dzieci – bo one się ciągle rodzą – przyszło na świat, uszczęśliwiając ludzi, którzy inną metodą nie mieliby dzieci, nazywanie tego niemoralnym – przypomina mi najgorsze czasy segregacji”.

Nowy Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak jest absolwentem prawa i prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pełnił także funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach związanych z unieważnieniem małżeństwa.

Źródło: TVN24

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co politycy wiedzą na temat in vitro. 30 najbardziej absurdalnych wypowiedzi

Co politycy wiedzą na temat in vitro. 30 najbardziej absurdalnych wypowiedzi

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *