Dieta na płodność

O bliskiej relacji diety z płodnością – rozmowa z dietetykiem Barbarą Sawaniewską

Dieta ma ogromny wpływ na kondycję komórek jajowych i plemników. Pytania o styl życia, jadłospis i BMI są jednymi z pierwszych, które padają w gabinecie specjalisty leczenia niepłodności. Zdrowe odżywianie zaowocuje zdrowiem nie tylko naszym, ale też zdrową ciążą, a w późniejszym czasie zdrowiem dziecka. Zapraszamy na pierwsze wideo z nowego cyklu webinarów dietetycznych. Naszym gościem jest dietetyk Barbara Sawaniewska specjalizująca się w dietoterapii problemów z płodnością kobiet i mężczyzn, szczególnie na tle zaburzeń endokrynologiczno-metabolicznych.

Jaki wpływ na płodność ma udział białka w diecie?

Zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi odpowiednią ilość i proporcję wszystkich składników odżywczych. Jednak to białko odgrywa szczególną rolę w płodności – szczególnie kobiecej.

Mamy predyspozycje do tego, że w naszej diecie króluje białko zwierzęce – jemy dużo mięsa. Jednak badania wykazały, że zamiana 5% energii pochodzącej z białka zwierzęcego na energię pochodzącą z białka roślinnego wiązało się z 50-procentowym zmniejszeniem ryzyka występowania niepłodności owulacyjnej. Zamiana ta zwiększa nam więc szansę na pojawienie się owulacji aż o 50%. W sytuacji, gdy zmieniamy 5% węglowodanów na białko roślinne, ryzyko niepłodności owulacyjnej maleje o kolejne 43%. Ma to znaczenie u pań, które ukończyły 32. rok życia – wyjaśnia magister Barbara Sawaniewska.

Jaki wpływ na jakość nasienia mają tłuszcze „trans” w diecie?

Już 2% więcej tłuszczów „trans” w diecie zwiększa ryzyko niepłodności – i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Szczególnie, jeśli spożywamy je kosztem zdrowych tłuszczów roślinnych. Izomery trans kwasów tłuszczowych znajdziemy m.in. w margarynach twardych kostkowych, chipsach, kebabach, ale też domowych produktach długo smażonych, szczególnie na tym samym oleju.

Wraz ze wzrostem kwasów tłuszczowych „trans” w diecie będzie spadała całkowita liczba plemników. Podobnie ze wzrostem Nasyconych Kwasów Tłuszczowych (NKT) – całkowita liczba plemników również maleje. Jeśli tłuszcz całkowity będzie wysoki, to wystąpi generalnie spadek jakości nasienia. Wskazują na to różne badania naukowe – mówi mgr Barbara Sawaniewska.

Jaka dieta wpływa korzystnie na płodność?

Niestety, nie istnieje jedna uniwersalna dieta, która u każdego wpłynie pozytywnie na płodność i zwiększy szansę na zdrową ciążę. Każdy organizm należy traktować indywidualnie i dostosować jadłospis do jego potrzeb. Udowodniono jednak, że pewne konkretne zmiany w nawykach żywieniowych praktycznie zawsze przynoszą pozytywny skutek zdrowotny. Tak jest np. z dietą śródziemnomorską.

Tam, gdzie jest nisko przetworzona żywność, duży udział warzyw, w tym warzyw zielonych i strączkowych, które są źródłem wartościowego białka roślinnego, są orzechy, pestki, ryby jako podstawowe źródło kwasów tłuszczowych Omega-3, oleje roślinne – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, owoce itd. – tam płodność prawdopodobnie będzie prezentowała się lepiej. Osoby żywiące się w tym modelu będą potencjalnie utrzymywały lepsze zdrowie, a co za tym idzie lepszą gospodarkę hormonalną, prawidłową masę ciała i wiele innych kwestii, które mają wpływ na płodność – tłumaczy mgr Barbara Sawaniewska.

 

POLECAMY TAKŻE: Rola żywienia w leczeniu endometriozy

Rola żywienia w leczeniu endometriozy, czyli dieta przeciwzapalna i nie tylko

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *