Od podarowania nadziei do spełnienia marzeń – innowacje w adopcji komórki jajowej

Wczesna menopauza to tylko jedna z przyczyn obniżonej rezerwy jajnikowej, która dla wielu par w Polsce i na świecie stanowi przeszkodę do spełnienia marzeń o rodzicielstwie. Nie każda z nich jednak wie o tym, że istnieją skuteczne metody leczenia, które pomogą osiągnąć upragnioną ciążę. Dziś, wraz z naszym ekspertem – lek. med. Włodzimierzem Siegiem z Kliniki INVICTA – opowiemy, czym jest in vitro z adopcją komórki jajowej – procedura o wysokiej skuteczności, potwierdzonej przez wiele szczęśliwych mam, które dzięki pomocy nauki i medycyny kołyszą dziś w ramionach ukochane dziecko.

Panie doktorze, czym jest in vitro z komórką jajową dawczyni?

Lek. med. Włodzimierz Sieg z Kliniki INVICTA: Tradycyjna procedura in vitro polega na pobraniu od obojga partnerów materiału genetycznego – komórki jajowej kobiety i plemników mężczyzny. Następnie, specjalista łączy gamety poza organizmem pacjentki, by po uzyskaniu zarodka umieścić go w macicy. W niektórych przypadkach taki sposób leczenia niepłodności musi jednak zostać nieco zmodyfikowany – w zależności od sytuacji oraz stanu zdrowia partnerów, stosuje się nasienie lub komórkę jajową od anonimowych dawców.

W przypadku niepłodności kobiecej, adopcja komórki jajowej pochodzącej od zdrowej, młodej i płodnej dawczyni, znacznie zwiększa szansę na uzyskanie upragnionego celu – dwóch kresek na teście ciążowym. To nadzieja na szczęście nawet dla tych osób, które już przestały wierzyć w to, że będą rodzicami.

Jak dokładnie wygląda procedura?

W umówionym terminie pobieramy od partnera pacjentki nasienie (w zależności od sytuacji, czasem bowiem należy zastosować nasienie dawcy). Następnie, w laboratorium embriologicznym komórki jajowe dawczyni są zapładniane pobranym nasieniem. W dalszej kolejności komórki rozwijają się do momentu stadium blastocysty. Takie zarodki wprowadzane są do macicy naszej pacjentki, by mogły się tam zagnieździć. 

I co dalej?

Pacjentka zostaje matką biologiczną i każdego dnia nawiązuje naturalną więź z dzieckiem, które rozwija się w jej łonie. Przez cały czas trwania tego pięknego procesu kobieta pozostaje pod naszą opieką – planujemy i wykonujemy badania kontrolne, prowadzimy jej ciążę aż do porodu.

Kto i dlaczego korzysta z metody in vitro z komórką dawczyni?

Wskazaniem do adopcji komórki jajowej w procesie in vitro mogą być tak naprawdę różne przyczyny i kwalifikacja lekarska jest zawsze niezbędna. Opowiem o trzech sytuacjach. 

Pierwszą z nich jest stwierdzony w wyniku badań diagnostycznych brak własnych komórek jajowych u kobiety. Powodem może być np. przedwczesna menopauza, czy też leczenie onkologiczne. Warto pamiętać o tym, że każda kobieta przychodzi na świat z pewną rezerwą jajnikową, czyli określoną liczbą komórek jajowych. W trakcie każdej owulacji jedna komórka zostaje uwolniona, a jeśli nie dojdzie do zapłodnienia – obumiera. I tak przy każdym cyklu miesiączkowym. Z czasem dochodzi do tego, że rezerwa jajnikowa zostaje wyczerpana.

Niektóre kobiety rodzą się z całkiem dużą rezerwą, inne ze znacznie mniejszą, a zdarzają się również takie pacjentki, które nie posiadają w swoich jajnikach żadnych komórek jajowych. Taki stan rezerwy jajnikowej jest jednym z najczęstszych wskazań do leczenia metodą in vitro z adopcją komórki od dawczyni.

W przypadku leczenia onkologicznego zaś, stosowanie chemioterapii, czy radioterapii, wpływa niezwykle destrukcyjnie na układ rozrodczy. Zaleca się wówczas powstrzymanie planów związanych z rodzicielstwem do momentu całkowitego odzyskania zdrowia. Wtedy dopiero stosujemy leczenie niepłodności – i również u takich pacjentek najlepiej sprawdza się metoda in vitro z komórką dawczyni.

W jakich jeszcze sytuacjach stosowane jest in vitro z komórką dawczyni?

O drugiej sytuacji, jaką chciałbym przytoczyć, możemy mówić wówczas, gdy pacjentka przechodziła już próby in vitro z zastosowaniem własnych komórek jajowych i nie zakończyły się one powodzeniem. Jeżeli kobieta tego doświadczyła, może to być z powodu jakości komórek, które zostały wykorzystane w procesie. Gdy takie niepowodzenia się powtarzają, warto wówczas rozważyć leczenie metodą in vitro z komórką jajową dawczyni.

Trzecim przypadkiem medycznym jest sytuacja, w której kobieta jest nosicielką zmiany genetycznej, której nie można wykluczyć badaniem zarodków (PGT). Wspomniane badanie pozwala na wykrycie najważniejszych wad na poziomie chromosomalnym, które mogą prowadzić m.in. do zespołu Downa, czy też chorób jednogenowych, takich jak mukowiscydoza.

Jeżeli u kobiety zdiagnozowano chorobę będącą wynikiem współdziałania wielu genów lub czynnika środowiskowego (schizofrenia, choroba Alzheimera itd.), czy też jest ona nosicielką mutacji genomu mitochondrialnego – zalecane jest zastosowanie in vitro z komórką jajową pochodzącą od zdrowej kobiety. Takie rozwiązanie może uchronić dziecko przed odziedziczeniem zmiany genetycznej.

Jak długo trwa leczenie metodą in vitro z komórką dawczyni? 

 Jeśli chcemy ocenić pełny czas trwania całego procesu – składa się na niego nie tylko sama procedura, ale również dodatkowa diagnostyka oraz zabiegi, których celem jest zwiększenie skuteczności leczenia. Poprawiają one m.in. grubość wyściółki macicy, aby zarodek łatwiej się zagnieździł. W niektórych przypadkach możemy wskazać na potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań mężczyzny – np. sprawdzenie jakości nasienia, potencjału oksydacyjno-redukcyjnego lub procentu fragmentacji DNA w plemnikach. Przy mniej skomplikowanych przypadkach jeden cykl leczenia trwa około 1,5 miesiąca. 

Jednak na pełny czas trwania leczenia niepłodności metodą in vitro największy wpływ ma to, jak szybko uda się wybrać odpowiednią dawczynię.

Na jakiej podstawie wybierana jest dawczyni?

Dobór dawczyni odbywa się na podstawie fenotypu – czyli cech wyglądu, a także grupy krwi. Dzięki temu dziecko będzie podobne do biorczyni, zaś sama ciąża przebiegnie bezpiecznie. Chcąc skorzystać z tej metody leczenia niepłodności, wybierasz klinikę, a następnie specjalista prowadzi Cię przez wszystkie kolejne etapy. Ze względu na ilość cech, które powinny pozostać zgodne – czasami proces ten może się wydłużyć do 3, a w wyjątkowych przypadkach nawet do 6 miesięcy.

W naszej klinice proces ten odbywa się jeszcze sprawniej i szybciej – posiadamy bowiem własny bank gamet, na miejscu. Oprócz tego, pacjentki mogą skorzystać z pierwszej w Polsce bazy Bank Płodności INVICTA On-line, gdzie same rezerwują komórki jajowe od wybranej dawczyni. Wystarczy, że podadzą cechy fenotypowe swoje i partnera. System podpowie i wskaże profile pasujących dawczyń. W ten sposób można zarezerwować gamety nawet w jeden dzień.

Kim są dawczynie komórek jajowych?

Komórki pobierane są wyłącznie od kobiet, które są zdrowe, płodne i młode. Średnia ich wieku wynosi 24 lata. Są inteligentne, ambitne, mają wiele zainteresowań i pasji. Jednak nie to jest najważniejsze – i zarazem najpiękniejsze. Kobiety te bowiem osobiście zgłaszają swoją chęć pomocy parom mającym problem z naturalnym zajściem w ciążę. Z potrzeby serca. Cierpliwie przechodzą proces surowej kwalifikacji genetycznej i psychologicznej, ponieważ gorąco wierzą w to, że dzięki nim jakaś kobieta zostanie matką.

O co najczęściej pytają Pana pacjentki?

Na wiele z tych pytań już odpowiedzieliśmy [uśmiech], warto jednak przytoczyć jeszcze jedno, które nieraz pojawia się w moim gabinecie. Otóż zdarza się, że panie zastanawiają się, czy dziecko będzie choć odrobinę podobne do nich. Warto pamiętać o tym, że odpowiedni dobór fenotypowy praktycznie zapewnia podobieństwo dziecka do matki – czyli do kobiety, która przez około dziewięć miesięcy nosiła je pod swoim sercem. Dobrze dobrany fenotyp uwzględnia takie cechy, jak grupa krwi, rasa, odcień skóry, kolor włosów, kolor oczu, wzrost.

To tyle, jeśli chodzi o wygląd. W przypadku określonych cech charakteru – to matka biologiczna ma wpływ na to, jakie jej dziecko będzie w przyszłości. Cechy osobowości dziecko dziedziczy po obojgu rodzicach w około 40%, jednak najważniejszymi czynnikami jest życie płodowe, czynniki środowiskowe, a także wychowanie.

O czym powinna pamiętać kobieta, która decyduje się na in vitro z komórką dawczyni?

Przede wszystkim należy wybrać dobrą i zaufaną klinikę z zespołem wybitnych specjalistów w dziedzinie embriologii oraz lekarzy doświadczonych w rozwiązywaniu problemów z zajściem w ciążę. Ogromnym atutem jest oczywiście posiadanie przez klinikę własnej bazy dawczyń i dawców, dzięki czemu wiemy, że komórki jajowe, czy też nasienie, są wysokiej jakości. 

Warto także pamiętać o tym, że nowoczesne rozwiązania pozwalają dziś na przyspieszenie tak wielu procesów związanych z leczeniem – również leczeniem niepłodności. Jednym z takich rozwiązań jest Bank Płodności INVICTA On-line, który umożliwia znaczne przyspieszenie procesu rezerwacji komórki jajowej lub nasienia oraz inteligentny wybór dawczyni lub dawcy. Jest to z pewnością jedno z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań w Polsce, biorący przykład ze światowych trendów medycznych. 

 

lek. med. Włodzimierz Sieg – specjalista ginekologii i położnictwa, Zastępca Ordynatora Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności partnerskiej, szczególnie w zakresie IVF z komórkami dawczyni.

 

 

 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Udane in vitro – rozwiązania eksperckie dla skuteczności IVF

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *