Palenie przed i po poczęciu obniża rozwój zarodka

Papieros przed i po poczęciu opóźnia rozwój dziecka

Liczne badania jasno potwierdzają, że palenie, zarówno bierne, jak i czynne, negatywnie wpływa na płodność obu płci. Okazuje się, że również papieros przed lub po współżyciu może się wiązać z opóźnieniem w rozwoju zarodka. Dzieci palących mam rodzą się mniejsze i lżejsze.

Zgodnie z danymi statystycznymi, w Polsce pali aż 18% kobiet i 24% mężczyzn. Co więcej, Polska znajduje się na piątym miejscu pod względem odsetka palących nieletnich. Mimo od lat prowadzonych kampanii edukacyjnych i społecznych, które mają na celu zmniejszenie tej niechlubnej liczby, z roku na rok niewiele się zmienia. Niestety, wciąż wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez „dymka”.

Tymczasem coraz to nowe badania tylko potwierdzają negatywny wpływ palenia nie tylko na ogólne zdrowie, ale i na płodność obu płci. Nikotyna ma szkodliwy wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego, co znacząco utrudnia zajście w ciążę. U kobiet palenie obniża jakość komórek jajowych, a u mężczyzn wpływa na gorsze parametry nasienia. Palenie zmniejsza liczbę plemników oraz obniża ich ruchliwość.

Przeczytaj także: Palenie dewastuje płodność mężczyzn i kobiet! – Plodnosc.pl

Mniejsze dzieci  

Ostatnie badanie opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma dotyczącego medycyny rozrodu, „Human Reproduction” udowadnia, że szczególnie szkodliwe dla przyszłego dziecka jest palenie przed lub po zapłodnieniu.

Badanie przeprowadzono w Holandii. Polegało ono na prześledzeniu ciąży u 689 kobiet, które spodziewały się dziecka w latach 2010-2018. Sprawdzano jaki jest związek między paleniem, a rozwojem dziecka. W tym celu analizowano okres między 14. tygodniem przez poczęciem, a 10 tygodni po zapłodnieniu.

Badacze stwierdzili, że do dziesiątego tygodnia ciąży rozwój zarodków był opóźniony o prawie jeden dzień u kobiet, które paliły dziesięć lub więcej papierosów dziennie w porównaniu z niepalącymi, a także o 1,6 dnia u palaczy, których dziecko poczęto za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego.

Stwierdzono również, że dzieci palaczy nie miały szans „nadrobić” swojego rozwoju w trakcie ciąży. Rodziły się one mniejsze w stosunku do wieku ciąży oraz wykazywały mniejszą wagę niż dzieci urodzone przez kobiety niepalące. Średnio były lżejsze o 93 gramy.

Przeczytaj także: Palenie i palenie bierne – zobacz, ile papierosów wystarczy, by zdewastować kobiecą płodność – Plodnosc.pl

Najważniejszy okres poczęcia

Rozwój zarodków, ich morfologię oraz wygląd oceniano zgodnie z etapami rozwoju zarodków, tzw. etapami Carnegie. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości oraz dostępności obrazów uzyskanych za pomocą technik obrazowania.

 – Jednym z kluczowych wniosków tego badania jest to, że opóźnienie rozwoju zarodka spowodowane paleniem przez matki w okresie okołokoncepcyjnym jest związane z mniejszymi rozmiarami płodu w 20. tygodniu ciąży oraz jego mniejszą masą. Część zmian w rozwoju płodowym i u noworodka można wytłumaczyć paleniem w czasie poczęcia i opóźnieniem w rozwoju płodowym – mówi dr Melek Rousian, prowadząca badanie ginekolog z University Medical Center w Rotterdamie. 

Jak dodaje dr Rousian, wpływ palenia matek w czasie poczęcia na opóźnienie rozwoju płodowego wydaje się mieć większe znaczenie w drugim trymestrze ciąży, niż w momencie narodzin.

– Być może w trakcie drugiego i trzeciego trymestru płodom udaje się trochę odrobić straty, ale opóźnienia w morfologicznym rozwoju nie daje się całkowicie zrekompensować. Pokazują to badania USG prowadzone w 20. tygodniu oraz waga urodzonych dzieci – kontynuuje dr Rousian.

Niebezpieczne palenie matki

Naukowcy zgodnie twierdzą, że paląca kobieta powinna rzucić nałóg już w momencie, kiedy zdecyduje się mieć dziecko.

– Wyniki tego badania podkreślają znaczenie zaprzestania palenia przed poczęciem oraz to, że wysiłki mające na celu pomoc kobietom w rzuceniu palenia powinny skupić się na tym oknie czasowym. Jeśli to możliwe, kobiety powinny rzucić palenie od samego momentu, w którym planują zajść w ciążę, ale zawsze dobrze jest rzucić palenie mimo wszystko, zwłaszcza na każdym etapie ciąży. Palenie ma wpływ nie tylko na wzrost zarodka w czasie ciąży i masę urodzeniową, ale także na rozwój zarodka już na wczesnym etapie ciąży –  mówi dr Rousian.

Nie zauważono powiązania między liczbą papierosów, a opóźnionym rozwojem zarodka. Być może wynikało z powodu małej liczby kobiet w tej grupie.

Im więcej papierosów, tym gorzej dla dziecka

W związku z wnioskami, dr Rousian z zespołem są zgodni, że należy zwiększać świadomość przyszłych rodziców najlepiej jeszcze w momencie, kiedy dopiero myślą oni o powiększeniu rodziny. Dlatego, jak podkreśla, tak ważna jest edukacja i programy wspierające pary w rzucaniu palenia. Czas starań o dziecko, powinien być czasem wyjątkowego dbania o zdrowie przyszłych rodziców. Nie bez przyczyny wielu lekarzy uważa, rzucenie palenia za sprawę absolutnie priorytetową.

Warto pamiętać również o tym, że rozwój płodowy ma wpływ na zdrowie w czasie całego życia. Tym samym przyszli rodzice mogą zaszkodzić swoim dzieciom zupełnie nieświadomie.

– Okres około poczęcia jest tak ważnym przedmiotem badań, ponieważ wielu przyszłych rodziców nie wie o obecności rozwijającego się już na wczesnym etapie płodu, gdy ciąża nie została jeszcze potwierdzona  – podkreśla dr Rousian.

Źródło: www.sciencedaily.com

Zdjęcie: Pixaby.com

POLECAMY TAKŻE:

Diagnostyka i leczenie męskiej niepłodności – co warto wiedzieć

 

 

 


Agata Panas - dziennikarka, specjalistka ds. PR i wideo oraz copywriter. Specjalizuje się w tematach związanych z niepłodnością oraz zdrowiem kobiety m.in. ciąży. Współpracuje z wieloma klinikami leczenia niepłodności, m.in. z kliniką InviMed. Jako Social Media Menager prowadzi profile poświęcone leczeniu niepłodności w języku angielskim oraz niemieckim. Dodatkowo realizuje webinary prowadzone w języku niemieckim z ekspertami ds. niepłodności z całego świata. Email: kontakt@linkmedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *