jak pielęgnować noworodka i niemowlaka

Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia: kompendium praktycznej wiedzy od położnej Charlotte

Wokół pielęgnacji noworodka narosło wiele mitów i stereotypów. Wiele wytycznych, które były aktualne jeszcze 10 lat temu, dziś już nie obowiązuje. Kiedy pierwsza kąpiel? Jak pielęgnować kikut pępowinowy? Kiedy i czym obcinać paznokcie? Jak mierzyć temperaturę? Jakich kosmetyków, pieluszek i chusteczek używać? W czym prać ubranka dla dziecka? O najnowszych badaniach nad skórą dziecka, rekomendacjach medycznych i zaleceniach pielęgnacyjnych rozmawiamy z położną Charlotte. Posłuchaj, jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka i niemowlęcia. Zapraszamy.

Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w wyprawce dziecka?

Pielęgnacja noworodka to temat, który leży na sercu wszystkim przyszłym mamom. Najlepiej wybierać produkty BIO, bez emolientów – według najnowszych badań skóra noworodka ich nie potrzebuje.

Przyszłej mamie wydaje się, że potrzebuje bardzo dużo produktów. To błędne myślenie – tak naprawdę potrzebujemy ich bardzo mało. Zakładamy, że dziecko rodzi się ze zdrową skórą. Naszym zadaniem jest, by zachować jak największy dystans względem skóry i jej pielęgnacji. Na podstawie badań naukowych opieramy się teraz o pielęgnację bardzo naturalną, fizjologiczną, bez zbędnych ingerencji – tłumaczy położna Charlotte.

Wystarczy, by w wyprawce noworodka znalazły się 3 kosmetyki:

  • Płyn lub mydełko do kąpieli
  • Balsam lub olejek do ciała
  • Krem ochronny do pupy

Należy przy tym pamiętać, by były to wysokiej jakości BIO kosmetyki o naturalnym składzie.

Przeczytaj: Kosmetyki dla dzieci

Jak pielęgnować ciemiączko?

Ciemiączko na główce noworodka to krawędzie kilku kości, które sąsiadują ze sobą. Okryte twardą, elastyczną błoną, odczuwamy jako rodzaj zagłębienia w główce. Tak naprawdę ciemiączko nie podlega żadnej pielęgnacji. Obserwacja i sprawdzanie ciemiączka to zadanie położnej. Kontroli podlega rozmiar i napięcie – wiotkie i zagłębione świadczy o odwodnieniu, choć są to bardzo rzadkie, skrajne przypadki.

Jak często kąpać noworodka?

Przez pierwsze 4 tygodnie noworodka kąpie się co 2-3 dni. Dziecko rodzi się z wód płodowych, które wysychają na skórze i stanowią barierę ochronną. Noworodek pozyskuje z nich mnóstwo witamin, lipidów i innych dobroczynnych składników. Stanowią też barierę, która chroni skórę dziecka przed zbyt drastycznym kontaktem ze światem zewnętrznym. Pomaga zaadaptować się do nowej sytuacji.

Pierwszą kąpiel wykonujemy wtedy, gdy skóra da nam znać, że jest na to gotowa. Na pewno nie ma tej gotowości w szpitalu. Na szczęście większość naszych szpitali nie kąpie już dzieci po porodzie. Zdarzają się jednak miejsca, gdzie taka kąpiel jest wykonywana. Mama zawsze ma prawo powiedzieć, że chciałaby, aby dziecka nie kąpać – przekonuje położna Charlotte.

Drobne kropki, plamki, zaczerwienienia są naturalną reakcją skóry dziecka na zamianę środowiska. W momencie, gdy skóra zaczyna się łuszczyć, prószyć, a nawet odchodzić płatami, skóra daje komunikat, że jest gotowa na przyjęcie warunków pozałonowych.

Noworodka kąpie się najwcześniej między 5. a 7. dniem życia. Wcześniej pielęgnujemy jedynie narządy płciowe i pupę, a także skórę na szyi i pod paszkami.  

Więcej na temat pielęgnacji noworodka i niemowlaka w rozmowie: Pielęgnacja dziecka od pierwszych dni po porodzie.

 

POLECAMY TAKŻE: Higiena intymna chłopców – ważne wskazówki dla rodziców

Higiena intymna chłopców – jak pielęgnować i jakie są najczęstsze dolegliwości?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *