Kąpiel noworodka - krok po kroku

Kąpiel noworodka – najważniejsze wskazówki i powtarzające się mity dotyczące kąpieli

Pierwsza kąpiel maluszka wywołuje zazwyczaj mnóstwo emocji i wymaga asysty wielu osób – oprócz mamy, kąpie tata, często babcie, czasem ciocia. Pierwsza kąpiel w domu to ważne wydarzenie i o ile każda kolejna będzie już pewnym wyuczonym odruchem, o tyle te początkowe wydają się być najtrudniejsze. Jak kąpać noworodka, aby zapewnić mu maksimum komfortu?

Kąpiel noworodka – jak przygotować stanowisko?

Maluszka kąpiemy zazwyczaj w wanience, choć ostatnio są modne także specjalne wiaderka do kąpieli, mające zapewnić noworodkowi poczucie bezpieczeństwa, przez ograniczenie przestrzeni. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko kąpać nawet w misce lub w zlewie. Wszystko zależy  od miejsca w mieszkaniu i wprawy rodziców.

Zakładając, że wybieramy tradycyjne rozwiązanie, czyli wanienkę, pamiętać musimy, aby stała stabilnie w wygodnym miejscu. Najczęściej rodzice decydują się na postawienie jej na stole w pokoju/kuchni bądź na stojaku. Ważne, aby przestrzeń dookoła pozwalała na sprawne zajęcie dzieckiem. Obok wanienki musi znaleźć się miejsce na przewijak, na który wyjmiemy dziecko oraz na kosmetyki i akcesoria do mycia.

Do kąpieli noworodka potrzebne będą:

  • Wanienka/miska
  • Ręcznik, najlepiej z kapturkiem, żeby nakryć główkę dziecka,
  • Delikatna gaza – dziecko wystarczy myć ręką, bo maleństwo nie brudzi się jeszcze tak jak dorosły. Kąpiel ma być odświeżeniem, a nie usuwaniem brudu. Jeśli koniecznie chcemy czymś malucha myć to najlepiej użyć gazy.
  • Mydło dedykowane niemowlakom/płyn kąpieli – obowiązuje tu zasada niezbędnego minimum. Zarówno w kontekście ilości kosmetyków, jak i ich składu. Noworodek naprawdę nie potrzebuje szamponu do włosów, płynu do kąpieli, płynu do mycia i szeregu innych kosmetyków. Jeśli dziecko ma problemy skórne można użyć emolientów.
  • Płatki kosmetyczne,
  • Roztwór soli fizjologicznej w ampułkach,
  • Płyn do czyszczenia pępka.

Maluszka kąpiemy w temperaturze 37 stopni. Oprócz umycia ciała w łazience, należy jeszcze przemyć dziecku oczy płatkiem kosmetycznym nawilżonym solą fizjologiczną – zawsze kierujemy się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oczu. Dodatkowy punk to higiena pępka, który należy oczyszczać delikatnie patyczkiem nasączonym np. Octaniseptem. Uszy maleństwa nie czyścimy patyczkami do uszu – można w ten sposób uszkodzić delikatną błonę bębenkową, nie wkładamy patyczków głęboko do środka, przecieramy jedynie zewnętrzną małżowinę.

Jak często kąpać noworodka, czyli MIT nr 1

Według współczesnych zaleceń dziecko należy kąpać według potrzeby. Nie ma konieczności kapania noworodka codziennie. Młodzi rodzice często słyszą od swoich mam i babć, że malutkie dziecko należy myć codziennie, bo to elementarna zasada higieny. Owszem, tak jest, ale u osób dorosłych. Noworodki nie brudzą się tak jak my, dla nich kąpiel ma aspekt bardziej odświeżający oraz bliskościowy – to czas na kontakt z rodzicami. Nie ma tu konkretnego zalecenia, czy kąpiel powinna odbywać się co 2,3 czy 4 dni. Jeśli rodzice mają wątpliwość, najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem. Oczywistym jest, że podczas upałów może być potrzeba mycia maluszka nawet 2 razy dziennie, a w chłodniejsze dni spokojnie wystarczy odświeżenie raz na 2 dni.

Sprawdź: Smoczek – dawać czy nie dawać, a jeśli dawać, to kiedy i jak go skutecznie zabrać?

Czy dziecko wkładać plecami do wanienki, czyli MIT nr 2

Jednym z najczęstszych mitów i błędów rodziców jest wkładanie dziecka do wanienki, trzymając je w pozycji kołyski, tak że maluch styka się z wodą najpierw plecami, a następnie resztą ciała. Taka kolejność to szok dla dziecka, które nie ma świadomości, co za chwilę się wydarzy. Dlatego najlepiej pokazać mu, że zaraz zanurzy się w wodzie i oswoić go z tym: najpierw zanurzyć nóżkę, potem drugą, delikatnie opłukać resztę ciałka i tak stopniowo wkładać maluszka do wody. Pamiętajmy przy tym, aby dużo do dziecka mówić kojącym, łagodnym, ale też radosnym głosem. Dziecko słysząc wesoły głos rodzica, widząc jego radość, przejmie te emocje i także pozytywnie usposobi się do kąpieli.

Czy kąpiel to świetny rytuał przed snem, czyli MIT nr 3

Część podręczników traktujących o pielęgnacji noworodka, zaleca uczynienie z kąpieli wieczornego rytuału. Nawiązuje się do tak ważnych w życiu dziecka rytuałów, podkreśla, jak kąpiel wycisza i uspokaja malucha. Młodzi rodzice zostawiają więc kąpiel na sam wieczór zgodnie z zaleceniami. Tymczasem na wiele dzieci kąpiel działa wprost odwrotnie – rozbudza je i uaktywnia. Dlatego dobrym pomysłem jest kąpiel o wcześniejszej godzinie, a potem spędzenie jeszcze godziny czy nawet dwóch na wieczornym przytulaniu, czytaniu książeczek i innych spokojnych aktywnościach.

Sprawdź: Niepłodność wtórna: Chcieli jeszcze jedno dziecko, a urodziła się śliczna piątka

Czy do kąpieli noworodka powinno używać się specjalistycznych kosmetyków, czyli MIT nr 4

Młoda mama, będąca w pierwszej ciąży, zwykle kupuje wyprawkę ze sporym naddatkiem. Tyczy się to także kosmetyków. Tymczasem noworodek nie potrzebuje osobnego płynu do mycia ciała i do kąpieli. Nie potrzebuje kremu do ciała, do twarzy, balsamu i oliwki. Jeśli maluch nie ma żadnych problemów skórnych i lekarz nie zalecił inaczej, do kąpieli można wykorzystać samą wodę i dodać do niej trochę dobroczynnego mleka mamy, które bogate jest w witaminy i minerały. Jeśli chcemy użyć kosmetyku, wystarczy ograniczyć się do mydełka dla dziecka lub emolientu z dobrym składem, jeśli maluch ma problemy skórne.

Czy dziecko po kąpieli należy nacierać oliwką lub balsamem, czyli MIT nr 5

Kolejny błąd wynikający z nadmiaru dobrych chęci i kosmetyków dostępnych w drogeriach. Skóra noworodka w pierwszych tygodniach życia złuszcza się i dojrzewa. Nie wymaga wtedy sztucznego nawilżania, a wręcz utrudnia to jej naturalny proces wysuszania i natłuszczania. Oliwkę z dobrym składem wystarczy stosować raz na tydzień.

Pierwsza kąpiel jest najtrudniejsza. Z każdą kolejną będzie tylko łatwiej, aż wkrótce każda czynność wykonana przy maluchu będzie czystą przyjemnością, nie podszytą stresem.


POLECAMY TAKŻE:

Chcesz szybko wrócić do formy po porodzie? Potrzebujesz tylko tego jednego!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *