Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka w domu – pytania i odpowiedzi

Dla doświadczonych rodziców kąpiel noworodka nie jest żadnym wyzwaniem, ale rodzice pierwszego dziecka zazwyczaj odczuwają spory stres przy tej czynności. Podpowiadamy, jak kąpać noworodka w domu i o czym bezwzględnie pamiętać.

Kiedy pierwsza kąpiel?

Pierwsze obmycie noworodka ma miejsce w szpitalu, przy czym to bardziej opłukanie z mazi płodowych i krwi niż kąpiel. Po powrocie ze szpitala najlepiej wykąpać dziecko tego samego lub następnego dnia, gdyż istnieje prawdopodobieństwo przyniesienia do domu bakterii szpitalnych.

Pamiętaj! Po powrocie ze szpitala dobrze jest wyprać w wysokiej temperaturze ubrania swoje i dziecka oraz zdezynfekować pozostałe rzeczy.  

Jaka temperatura?

Optymalna temperatura wody dla noworodka to średnio 36-37 stopni C. Jednak każde dziecko jest inne, więc ważniejsze od trzymania się sztywnych zasad jest obserwacja swojego maluszka. Możliwe, że dużo lepiej poczuje się w chłodniejszej/cieplejszej wodzie.

Temperaturę wody zazwyczaj sprawdza się najprostszymi dziecięcymi termometrami do wody (do kupienia za parę złoty nawet w drogerii lub markecie). Istnieją także wanienki z wmontowanymi termometrami. I na koniec metoda tradycyjna „na łokieć” – wsadzony do wody łokieć rodzica powinien neutralnie odczuwać wodę. To znak, że dla noworodka również powinna być odpowiednia.  

W czym kąpać?

Aktualnie wybór metod kąpieli jest szeroki: wanienki, miski, wiaderka, a nawet zlew. Na pierwszą i kilka kolejnych kąpieli polecamy raczej wanienkę, gdyż w niej jest najbardziej swobodny dostęp do maleństwa, a to przecież czas, gdy rodzice dopiero uczą się prawidłowego trzymania dziecka, nierzadko mocno się przy tym stresując.

Może to być najprostsza wanienka do postawienia na stole lub na  specjalnym stelażu. Rodzicom z pewnością wygodniej będzie, jeśli będą mogli kąpać dziecko na stojąco – kręgosłup za to podziękuję, bo mówimy o codziennym myciu przez długie miesiące.

Gdy rodzice poczują się pewniej, a dzidziuś podrośnie, można pomyśleć o innych metodach kąpieli.

Rada: jeśli posiadasz małe mieszkanie lub/i często wyjeżdżasz to możesz rozważyć zakup składanej wanienki. Jest droższa, ale dużo wygodniejsza w podróży i przechowywaniu, gdyż składa się na płasko.

Przeczytaj także: Pielęgnacja oczu noworodka – czy przemywanie rumiankiem to błąd?

Jak często kąpać?

Zdanie są podzielone na temat tego, jak często kąpać noworodka. Zwolennicy rutyny rekomendują codzienną, najlepiej wieczorną kąpiel, która będzie stanowiła element wyciszenia przed snem. Wielu rodziców kąpie jednak maluchy nawet co 2-3 dni, szczególnie zimą, gdyż u swojego dziecka nie zauważają pogorszenia snu, bez wieczornej kąpieli.

Każdy z rodziców musi tu znaleźć rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadać ich dziecku i rodzinie. Jednak istotne, aby dziecko przemywać choćby wacikiem z wodą w te dni, gdy nie jest kąpane – koniecznie w fałdkach szyjnych, bo tam lubi gromadzić się ulewane mleko czy ślina oraz narządach płciowych.

Jesteś rodzicem chłopca? Sprawdź jak dbać o higienę chłopców.

Masz córeczkę? Przeczytaj, jak dbać o higienę u dziewczynek.

Ważne! Latem dobrze jest kąpać noworodka codziennie ze względu na wysokie temperatury i pocenie się ciała.

Mycie twarzy noworodka: niezależnie czy kąpiesz maluszka codziennie czy co 2-3 dni, każdego dnia oczyść jego twarz. Wykorzystaj do tego waciki kosmetyczne i letnią, przegotowaną wodę. Przetrzyj oczy dziecka, każde osobnym wacikiem, a także okolice szyi, uszu, policzki i czoło.

Co z kikutem pępka?

Nie ma konieczności nadmiernie przejmować się zamoczeniem kikuta – zaklejanie go czy ekwilibrystyka podczas kąpieli są zbędne. Wystarczy zadbać, aby nie był on cały zanurzony przez dłuższy czas, a jeśli zdarzy się zamoczyć kikut, to następnie należy go delikatnie osuszyć wacikiem.

Jakie kosmetyki do kąpieli?

W przypadku niemowląt mniej znaczy więcej i choć półki w drogeriach uginają się pod różnorodnymi kosmetykami dla najmłodszych, to do kąpieli noworodka wystarczy jedynie płyn do kąpieli, ewentualnie 2w1 płyn z szamponem. Włosy dziecka z powodzeniem mogą być myte tym samym płynem co ciało. Jeśli konieczne jest dodatkowe nawilżenie, wybierz kosmetyk z emolientami.

Przeczytaj: Kosmetyki dla dziecka – jakie wybrać?

Gdzie kąpać?

Ważniejsze od tego, gdzie kąpać noworodka, jest fakt, aby rodzic miał sporo miejsca i mógł swobodnie manewrować przy wanience. Jeśli masz małą łazienkę, z powodzeniem może to być pokój lub kuchnia. Wystarczy zadbać, aby w pomieszczeniu było dość ciepło – ok. 21-23 stopni C oraz znajdowały się tu wszystkie niezbędne do kąpieli sprzęty.

Co jest potrzebne do kąpieli?

Rzeczy, które należy mieć przy sobie podczas kąpieli noworodka: wanienka, ręcznik, płyn do mycia, środek antyseptyczny do odkażenia pępka, miseczka z ciepłą wodą i waciki kosmetyczne do mycia twarzy, patyczki higieniczne, balsam do ciała po myciu, pieluszka tetrowa, świeża pielucha jednorazowa/wielorazowa, ręcznik, piżamka.

Bezpieczeństwo w kąpieli

Nie lej wanny pełnej wody. Na początek wystarczy 10 cm – tyle, żeby dziecko było do połowy zanurzone. Rodzic powinien trzymać dziecko na swojej dłoni i przedramieniu, a drugą dłonią obmywać. Można poratować się również specjalnymi wkładkami do wanienki, na której kładzie się dziecko, przytrzymując je odpowiednio.

Pamiętaj, aby w pokoju była odpowiednia temperatura i zamknięte okno. Chłód podczas kąpieli to częsty powód płaczu malucha i rodzic pochopnie może podejrzewać, że dziecko nie przepada za kąpielą. 

Kąpiel dziecka to wspaniały moment na wyciszenie się, budowanie rutyny i chwila bliskości połączona z zabawą. Początki bywają czasochłonne i nieco stresujące, ale szybko ta czynność ma szansę zamienić się w jeden z przyjemniejszych punktów dnia. 

Źródła:
Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis 2020
C. Fertleman, C. Simone, Twoje niemowlę tydzień po tygodniu Poradnik opieki, Wydawnictwo K.E. Liber, 2011

POLECAMY TAKŻE:

Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia: kompendium praktycznej wiedzy od położnej Charlotte

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *