Pierwszy w Polsce autorski program refundacji in vitro! Prywatna inicjatywa kliniki

Katowicka klinika leczenia niepłodności Gyncentrum podjęła decyzję o uruchomieniu własnego, autorskiego programu refundacji zabiegów in vitro w swojej klinice. Na ten cel przeznaczy 200 tys. złotych.

Bezprecedensowa decyzja o uruchomieniu autorskiego programu dofinansowań in vitro przez prywatną klinikę, jest odpowiedzią na przegraną Gyncentrum w konkursie na kliniki realizujące miejski program in vitro w Sosnowcu. Ostatecznie konkurs wygrały dwa ośrodki – Centrum Medycznego Rozrodu ARTVIMED z Krakowa oraz katowicki oddział Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian. Zdaniem szefostwa Gyncentrum, zasady wyboru były niejasne.

Zdaniem dr n. med. Anny Bednarskiej-Czerwińskiej z Kliniki Gyncentrum zignorowano działające od lat placówki z województwa śląskiego, mające udokumentowane doświadczenie i skuteczność w tego typu zabiegach. „Nie wzięto pod uwagę ośrodków technologicznie zaawansowanych, posiadających wszystkie niezbędne certyfikaty i rekomendacje. Pominięto przy tym także ośrodki, które realizują już z sukcesem miejskie projekty dofinansowań in vitro – mówiła w Dzienniku Zachodnim.

Pierwszy w Polsce autorski program refundacji in vitro

Gyncentrum na własny program przeznaczyło 200 tysięcy złotych, co pozwoli dofinansować procedury ivf 40 parom. W prostym przeliczeniu wychodzi, że pary, które zostaną zakwalifikowane do programu Gyncentrum, będą mogły liczyć na aż 80 proc. refundacji. Podobnie jak w programie miejskim, tak i w tym – maksymalna liczba zabiegów, którą może objąć dofinansowanie, to trzy.

To pierwsza w Polsce taka inicjatywa prywatnej kliniki.

„Zależy nam, aby mieszkańcy Sosnowca borykający się od lat z problemem niepłodności trafili w ręce specjalistów, którzy są w stanie im realnie pomóc, dysponując umiejętnościami, doświadczeniem i niezbędną technologią tutaj na miejscu. Jednocześnie chcemy pacjentom oszczędzić konieczności podróżowania przez całą Polskę, aby wykonać zabiegi” – mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska i dodaje, że warunki Gyncentrum są identyczne jak te z miejskiego programu.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie in vitro w Gyncentrum

Program skierowany jest do par na stałe mieszkających w Sosnowcu – zarówno tych w związkach małżeńskich, jak i nieformalnych. Kobieta powinna mieć nie mniej niż 23, a nie więcej niż 40 lat (42 lata w uzasadnionych przypadkach). Pary powinny przedstawić też historię dotychczasowego leczenia niepłodności.

Prywatne inicjatywy refundacji in vitro szansą dla mieszkańców małych miejscowości

Czy inne kliniki leczenia niepłodności pójdą w ślad za katowickim Gyncentrum? Prywatna inicjatywa kliniki bardzo podoba się mieszkańcom Sosnowca, ale i mieszkańcom innych miast.

„Mam nadzieję, że inne kliniki też pójdą w ślad za tą katowicką, uwzględnią jednak także mieszkańców spoza miasta – tych, którzy mieszkają np. w promilu kilkunastu kilometrów od granic i już nie kwalifikują się do żadnego miejskiego programu. To dla nas, mieszkańców małych miejscowości, duża strata – jesteśmy traktowani jak gorsza kategoria – bo nie z miasta. Liczę, że to, co zrobiło G yncentrum, to dobry znak i początek kolejnych takich inicjatyw – uwzględniających takich ludzi jak ja” – mówi Alicja, która mieszka w małej miejscowości pod Warszawą i nie ma szans na stołeczny program dofinansowań in vitro.

Czy głos mieszkańców małych miasteczek i wiosek zostanie usłyszany przez którąś z polskich klinik? Bardzo na to liczymy.

Polecamy:

Napisz do nas i odbierz 1000 złotych na wybrany program in vitro w klinice Invicta

Bezpłatne badania płodności – sprawdź, do kiedy i gdzie

 

Źródło: Dziennik Zachodni

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *