Postanowienia na wiosnę

Plan na wiosnę: 10 rzeczy do zrobienia, by poczuć się lepiej

Idzie wiosna – idzie nowe. Zwykle z powiewem cieplejszego wiatru, pojawia się nieprzeparta chęć na wprowadzenie zmian w swoim życiu. Wszystko dookoła budzi się do życia i my mamy więcej energii i zapału. Wiosna to, drugi po nowym roku, czas, gdy tak chętnie wyznaczamy sobie cele i postanowienia. Oto 10 propozycji, jak dobrze wykorzystać zbliżającą się wiosnę.

 

1. Zrób listę przeżyć

Nie listę marzeń, bo ta wymaga wielkich słów i postanowień. Nie listę rzeczy do zrobienia, bo kojarzy się z odhaczaniem kolejnych obowiązków. Na tę wiosnę zrób listę przeżyć i nie bój się wpisywać na nią najprostsze rzeczy. Jedyny warunek – mają sprawiać ci przyjemność. Wypić kawę na balkonie i wystawiać twarz do słońca, bez telefonu obok. Kupić sobie kwiaty bez okazji. Pojechać w weekend do lasu i zjeść drugie śniadanie w plenerze. Pójść do muzeum. Odkryć nową dzielnicę w swoim mieście – pospacerować po niej, zrobić zdjęcia.

Wydawać by się mogło, że są to banały, małe rzeczy, po co je zapisywać? Zapisane przeżycia będą przypominać o sobie i wyznaczać plan. I o to chodzi, żeby były to drobne rzeczy, które łatwo wprowadzić w życie. Często są to przeżycia bezkosztowe, ale wymagające rozejrzenia się dookoła, uważności i cieszenia się drobnymi rzeczami.

2. Zadzwoń do kogoś dawno niewidzianego

Kontakty się urywają, tak bywa w życiu. Nie zawsze problemem jest zerwana więź czy kłótnia. Częściej to życie i codzienne obowiązki utrudniają podtrzymanie kontaktów. Najpierw spotykasz się z przyjaciółką tylko raz na kilka miesięcy, potem ciężko złapać się nawet raz na rok, telefony są coraz rzadsze i tak z roku na rok kontakt urywa się całkowicie.

Pomyśl o bliskiej ci kiedyś osobie, z którą lubiłaś przebywać i rozmawiać. Zadzwoń, bo czemu by nie. Może rozmowa nie będzie się kleić i z reaktywacji kontaktu nic nie wyjdzie. A może będzie zupełnie odwrotnie. Niewiele potrzeba, by to sprawdzić.

3. Wypróbuj nową aktywność fizyczną

Zawsze chciałaś tańczyć, ale jakoś nie było okazji? Zapisz się na kurs tańca tej wiosny! Nie myśl, czy masz czas, czy masz buty do tańca, czy to dobry pomysł. Po prostu znajdź szkołę i idź na pierwszą lekcję. Być może znajdziesz nową pasję, poznasz ciekawych ludzi, a przede wszystkim spełnisz swoje marzenie. I nie będziesz resztę życia wzdychać, że zawsze chciałaś tańczyć.

Przeczytaj także: Stres pod okiem psychologa – jak sobie z nim radzić w życiu codziennym?

Taniec to aktywność, która daje wyjątkową radość

Taniec to aktywność, która daje wyjątkową radość

4. Oczyść przestrzeń wokół siebie

Wiosna to zwykle czas, gdy mamy ochotę na generalne porządki i zmiany w mieszkaniu. Wykorzystaj tą energię na oczyszczenie przestrzeni wokół siebie. Wymieniając w szafie garderobę z zimowej na wiosenną, spójrz krytycznie na swoje ubrania i pozbądź się tych, których nie lubisz, nie czujesz się  w nich dobrze, są zniszczone lub były kupione pod wpływem impulsu. Gdy masz w szafie mniej ubrań, ale tylko takie które lubisz i które dobrze na tobie leżą, poranne szykowanie się zyskuje nowy wymiar.

Zrób porządki w mieszkaniu. Notatki ze studiów, które skończyłaś 10 lat temu – czy zajrzałaś do nich choć raz przez tę dekadę? Odpowiedź prawie na pewno brzmi „nie”, więc pozbądź się ich bez sentymentu. Książki, które już przeczytałaś i do nich nie wrócisz, a które zajmują miejsce w mieszkaniu, sprzedaj bądź oddaj.

Takie oczyszczanie przestrzeni wokół siebie to nie tylko oczywista korzyść w postaci porządku i lepszej organizacji szaf. To też duży porządek w głowie, uczucie lekkości, spokoju – to niesamowite, ile spokoju ducha może przynieść pozbycie się zalegających i nie zawsze lubianych przedmiotów w domu.

5. Znajdź swój styl z pomocą stylistki

Choć pewność siebie nie powinna opierać się wyłącznie na wyglądzie, to jednak fakt, czy dobrze czujemy się w danym ubraniu i fryzurze często ma duży wpływ na poziom naszego zadowolenia z siebie. Jeśli całe życie błądziłaś, eksperymentowałaś, a wciąż nie zawsze jesteś zadowolona ze swoich zakupów, rozważ, czy nie zainwestować w konsultację ze stylistką. Możesz umówić się nawet na przegląd szafy w twoim domu. Kobiety, które korzystały z takich usług, przyznają, że stylistka krytycznie oceniła im często ¾ ubrań i kazała się ich pozbyć. Zostaje ci niewiele ubrań, ale są to rzeczy, w których wyglądasz dobrze i czujesz się dobrze. Zresztą same kobiety często przyznają, że mimo pełnej szafy chodzą w kilkunastu ubraniach na zmianę.

Stylistka dopasuje ci fason spodni i płaszcza do figury. Doradzi, czy powinnaś nosić sukienki maxi czy może ołówkowe spódnice. Oceni, czy lepiej wyglądasz w zgaszonych kolorach czy intensywnych. Takiej wiedzy kobiety nie posiadają często przez całe życie. Inwestycja w stylistkę pozwoli ci raz na zawsze obrać właściwe tory podczas zakupów i codziennych stylizacji.

6. Zaproś mamę i siostrę na babskie śniadanie

W zabieganej codzienności z trudem znajdujesz czas, aby spotkać się z przyjaciółkami i koleżankami z pracy, a co z własną mamą czy siostrą? Jeśli wasze spotkania ograniczają się głównie do imieninowych obiadów, to warto przełamać tę rutynę. Zaproś mamę i siostrę, jeśli masz, na babskie weekendowe śniadanie. 2 h przy smacznym jedzeniu, w oderwaniu od domowych pieleszy, dobrze zrobi waszym relacjom.

7. Zaplanuj podróże małe i duże

Wiosna to dobry czas, aby zacząć planować wakacje, ale też mniejsze podróże. Świadomość, że niedługa czeka przyjemna wycieczka potrafi dodać sił nawet w najtrudniejszy dzień.

Ważne, żeby planować i czerpać radość także z małych podróży. Nie zawsze budżet czy sytuacja zawodowa pozwala na dalekie wycieczki. Ale kto powiedział, że tylko takie wyjazdy dają radość.

Z nadejściem wiosny można zwiedzać polskie miasta, wyjeżdżać w góry, spędzać weekendy nad morzem, można choćby jechać do najbliższego lasu i spędzić cały dzień na powietrzu.

Przeczytaj także: Rozpoczął się czas największej płodności. Jak zajść w ciążę na wiosnę?

8. Wypróbuj praktykowanie wdzięczności

Gdy nie cieszą cię małe rzeczy to i duże nie ucieszą. Praktykowanie wdzięczności polega na świadomym przeżywaniu i cieszeniu się dobrymi chwilami. Drobnymi, niepozornymi, które łatwo przeoczyć w pędzie życia. Idealnie, gdyby udało się być tu i teraz podczas takich chwil. Mieć świadomość, że dzieje się dobrze i docenianie tego.

Bezpieczny powrót z podróży – tak niewiele i tak wiele. Pierwsze słońce po zimie, które ogrzewa twarz. Dobra kawa wypita z przyjaciółką przy salwach śmiechu. Wylegiwanie się z książka w łóżku w  niedzielny poranek. Zanurz się w tych chwilach, pielęgnuj je i naucz się doceniać, gdy trwają. Praktykowanie wdzięczności to doskonałe „narzędzie” do doceniania codzienności. Nie każdego dnia dzieją się spektakularne rzeczy, niech więc cieszą te zwykłe.

Wdzięczność jest jednym z rozwiązań, które zalecają psychiatrzy swoim pacjentom w celu polepszenia ich kondycji psychicznej.

Spróbuj praktykować wdzięczność małymi krokami. Codziennie wieczorem wymień 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Nie myśl, że nie wydarzyło się nic takiego. Zrobiłaś smaczną zupę? Odbyłaś miłą rozmowę z kimś bliskim? Poświęciłaś czas tylko dla siebie i odpoczęłaś? To już są doskonałe powody do wdzięczności.

Leniwy poranek z książką w łóżku to małą rzecz, którą warto docenić

Leniwy poranek z książką w łóżku to małą rzecz, którą warto docenić

9. Przełam rutynę

Zawsze jeździłaś na wakacje nad morze? Farbowałaś włosy tylko na czarno i nosiłaś spięte w kucyk? Unikałaś intensywnych barw, wybierając bezpieczne szarości. Jeśli czujesz się z tym doskonale, to świetnie. Ale jeśli masz potrzebę wprowadzić do swojego życia trochę świeżości, pomyśl, co możesz zmienić. Zastanów się, co przeszkadza ci kupić czerwony płaszcz? Czy z przyzwyczajenia zawsze w sklepie ściągasz szary? A może myślisz, że nie pasuje do twojej osobowości?

Wyjście poza schemat, zrobienie czegoś zupełnie inaczej niż zwykle, potrafi zmienić więcej niż możesz przypuszczać. Co najlepsze, często nawet same nie wiemy, co nas powstrzymuje przed zmianami. Okazuje się, że w sumie…. nic. Więc tym bardziej warto spróbować.

10. Wprowadź więcej warzyw i owoców do codziennej diety

Gdy poobserwujesz trochę swój organizm, przekonasz się, że niektóre jedzenie ci służy, po niektórym czujesz się ociężała i pozbawiona energii, a jeszcze inne przyczynia się np. do pogorszenia stanu cery. Są oczywiście osoby, które jedzą wszystko i nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych konsekwencji, ale są to raczej wyjątki.

Wiosną, gdy targi zapełnią się apetycznymi warzywami i owocami, warto przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić trochę zmian, ku zdrowiu i lepszemu samopoczuciu. Niech wiąże się to z przełamywaniem rutyny i wprowadzeniu zdrowych nawyków, za które podziękuje ci twoje ciało. Nie tylko dostarczysz witamin i wartości odżywczych, ale też będziesz jeść smacznie, różnorodnie i lżej.

 

POLECAMY TAKŻE

Kobiece relacje a niepłodność. Zobacz, jak kobiety mogą wspierać się w niepłodności?

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *