Pomysły na grudzień, które umilą dziecku (i Tobie) oczekiwanie na święta

Grudzień to dla wielu czas nerwowego poszukiwania prezentów, szybkich zakupów, porządków i zamykania ważnych projektów w pracy przed końcem roku. Trudno poczuć tę słynną „magię świąt”. W końcu trwają tylko kilka dni, a poprzedzone są wieloma obowiązkami. Dlatego zachęcamy, aby w tym roku spróbować innego podejścia i umilać sobie każdy grudniowy dzień.

Dzieci żyją oczekiwaniem na święta i z wypiekami na twarzy tworzą listy do Św. Mikołaja. Dla nich wciąż są one jeszcze czasem magicznym i wyjątkowym, nie związanym z obowiązkami i presją. Nie budując atmosfery świąt, łatwo można sprowadzić Boże Narodzenie do dawania prezentów i na ten jeden aspekt będą czekać najmłodsi. Jednak to, co warto robić, zarówno dla dzieci, jak i dla siebie, to tworzenie sobie codziennie okazji do umilania grudnia. Przeżywania, działania i robienia rzeczy okołoświątecznych i zimowych, które będą przyjemne same w sobie, a jednocześnie sprawią, że dzieci z radością będą uczestniczyć w przygotowaniach do świąt.

Grudniowe przeżycia to sposób na tworzenie najpiękniejszych dziecięcych wspomnień, niezwiązanych z materialną stroną świąt. To czas, pomysł, chęci i dobry humor – tylko tyle i aż tyle.

Co można robić z dzieckiem w grudniu, odliczając do Świąt Bożego Narodzenia?

Udekorujcie świątecznie dom – ze starszym dzieckiem można zrobić wspólny świąteczny wieniec czy stroik na stół, z młodszymi powiesić lampki i ozdoby. Dom nabierze świątecznego, uroczystego charakteru, którym domownicy będą mogli się dłużej nacieszyć.

Oglądajcie świąteczne filmy – to najlepszy czas na wspólne długie wieczory na kanapie pod kocem i z kubkiem ciepłej herbaty. Lista świątecznych filmów i bajek jest bardzo długa, a większość ciekawych tytułów jest dostępna na popularnych serwisach streamingowych.

Idźcie na lodowisko – z zimowych sportów to łyżwy są najbardziej dostępne, gdyż w każdym większym mieście znajduje co najmniej jedno, a najczęściej dużo więcej lodowisk. Dla najmłodszych dostępne są pchacze-zwierzątka, które uatrakcyjnią naukę.

Odwiedźcie jarmark świąteczny – zwyczaj organizowania jarmarków bożonarodzeniowych objął już swym zasięgiem nie tylko duże miasta (np. słynny Jarmark w Gdańsku czy we Wrocławiu), ale też mniejsze miejscowości. Warto śledzić lokalne media i zbierać informacje, co dzieje się w okolicy.

Zaproście przyjaciół na wspólne dekorowanie pierników – kolejna miła i uwielbiana przez dzieci tradycja to własnoręczne przygotowywanie pierników. Zarówno lepienie, jak i dekorowanie sprawia dzieciom dużo frajdy. Aby radość była jeszcze większa, można zaprosić kolegów i koleżanki dziecka, ulubione kuzynki lub ciocie i stworzyć sobie tym samym kolejną małą okazję do grudniowego świętowania.

Przeczytaj także: Zdrowa i bezpieczna Wigilia – potrawy dla ciężarnej, matki karmiącej piersią i niemowlęcia

Zróbcie samodzielnie kartki świąteczne – zwyczaj wysyłania tradycyjnych kartek z życzeniami z każdym rokiem zamiera, ale to nie oznacza, że nie można go wskrzesić. Pomysłem na grudniowe popołudnie z dzieckiem może być własnoręczne przygotowanie kartek świątecznych. W internecie jest wiele poradników i tutoriali, jak wykonać kartkę na święta, więc nawet skromne umiejętności plastyczne będą wystarczające, a taka wyjątkowa kartka ucieszy każdego, szczególnie starsze pokolenie.  

Zróbcie paczkę dla potrzebujących – święta to dobry moment, aby nauczyć dziecko, jak ważna jest pomoc słabszym i bardziej potrzebującym. Możecie zaangażować się w jakąś odgórnie prowadzoną, większą zbiórkę (np. Szlachetna Paczka) lub wspomóc wybraną organizację na własną rękę (np. przekazanie karmy i koców dla lokalnego schroniska).

Zakończcie mroźny spacer gorącą czekoladą – nie ma nic przyjemniejszego niż kubek gorącego napoju po długim spacerze zimą. Najmłodszych najbardziej ucieszyć powinna gorąca czekolada z piankami, posypkami i dekoracjami. Można przyrządzić taki napój w domu lub udać się z dzieckiem do kawiarni, gdzie z pewnością poczuje się wyjątkowo dorośle (można zaproponować dziecku złożenie zamówienia).

Wskazówka, jak szybko i efektownie zrobić gorącą czekoladę w domu! Do większego kubka włóż czekoladową figurę np. Mikołaja i zalej filiżanką ciepłego mleka. Figurka będzie się stopniowo rozpuszczała, a tym samym czekolada zrobi się niemal sama, dając jednocześnie sporo radości najmłodszym. 

Wybierzcie razem choinkę i udekorujcie ją przy kolędach – warto zaangażować dzieci w zakup świeżej choinki. Prościej i szybciej byłoby zrobić to samodzielnie, ale radość towarzysząca najmłodszym podczas takiej wyprawy będzie ogromna. Postarajcie się wygospodarować czas i zasoby, aby cały proces zakupu, a później dekorowania choinki był nieśpieszny, przyjemny i radosny. To kolejny mały świąteczny rytuał, który Twoje dziecko zapamięta na całe życie.  

Ulepcie razem bałwana – jeśli tylko spadnie śnieg, wykorzystajcie go na ulepienie pięknego, dużego bałwana. Niech to będzie profesjonalny bałwan z prawdziwego zdarzenia. Zabierzcie ze sobą marchewkę, guziki, gałązki i inne akcesoria, które przydadzą się przy dekorowaniu. Na koniec obowiązkowe zdjęcie dziecka z bałwanem, które później trafi do rodzinnego albumu. 

Wspólne dokumentowanie świąt – nagrywajcie krótkie filmy w ciągu wszystkich tych grudniowych aktywności, jak i oczywiście świątecznego czasu. Niech to będą zwykłe momenty nagrane telefonem – ważne jest, aby uwiecznić miłe, radosne chwile, gdy rodzina wspólnie spędza czas. Nie chodzi tu o jakość filmów czy profesjonalny sprzęt, ale chęci i dobre oko. Na koniec warto zmontować z nich niedługi film, dodać świąteczną muzykę i oglądać przez kolejne lata, wspominając ten niezwykły czas. Takie nagrania tematyczne (ale i wszystkie inne) pokazujące dorastanie naszych dzieci to wspaniała, wzruszająca pamiątka i podróż w czasie, którą docenimy my sami i nasze dzieci. 

POLECAMY SERDECZNIE:

Niemowlę przy świątecznym stole – co może jeść?

fot. pixabay. com/Couleur

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *