Poronienia nawracające - podcast

Poronienia nawracające – najczęstsze przyczyny. W jaki sposób leczy się poronienia nawracające?

Kluczem do macierzyństwa jest płodność. Podcast Sylwii Bentkowskiej

Straty kolejnych ciąż są dla starającej się o dziecko pary niezwykle bolesne, jednak stanowią też sygnał o konieczności zdiagnozowania przyczyny takiego stanu rzeczy. Poronienia nawracające to częsty problem. O tym, jak je leczyć, jak utrzymać ciążę, ale też np. kiedy zastosować in vitro, w podcaście Sylwii Bentkowskiej opowiedział doktor Michał Małek – specjalista ginekolog-położnik z Kliniki InviMed w Poznaniu.

 

Co jest najczęstszą przyczyną poronień?

Określając etapy ciąży, ginekologia posługuje się kategorią tygodni. Jeśli ciąża zakończy się przed 22 tygodniem, mówimy o poronieniu. Utratę ciąży pomiędzy 23 a 37 tygodniem nazywamy porodem przedwczesnym. Taka sytuacja zawsze wiąże się z silnymi emocjami i jest trudna zarówno dla pary, jak i dla lekarza.

Jeżeli poronienie wystąpi raz lub dwa razy to mówimy, że niestety tak może się zdarzyć, ponieważ tworzenie zarodka jest niedoskonałe. Patrzymy na to jako na zbieg różnych okoliczności, które niestety zaistniały i nie pozwoliły tej ciąży się rozwinąć. Natomiast jeśli poronień jest 3 lub więcej, to zaczynamy dostrzegać pewien problem. Pacjentka zachodzi w ciążę, ale nie potrafi jej donosić. Tutaj mówimy o poronieniach nawracających, czyli często występujących. To duży problem wśród tych pacjentek, ponieważ statystycznie one nie mają problemu z zajściem w ciążę, ale z donoszeniem i urodzeniem zdrowego dziecka. Najczęściej przyczyną są problemy genetyczne. Szacuje się, że stanowią między 60 a 80 procent poronień – wyjaśnia doktor Michał Małek.

W jakim stopniu wiek kobiety wpływa na ryzyko poronienia?

Na przestrzeni ostatnich 50 lat średni wiek, w którym kobieta zachodzi w pierwszą ciążę, znacząco się przesunął. Niestety, czym później kobieta decyduje się na ciążę, tym wyższe ma ryzyko niepłodności i poronień nawracających.

Gdy się starzejemy, niestety starzeje się również nasz materiał genetyczny. Każda z naszych komórek składa się z 23 par chromosomów. One z czasem ulegają pewnym uszkodzeniom. Jak spojrzymy sobie w lustro i na zdjęcie, gdy mieliśmy lat 15 czy 20, to trochę inaczej wyglądamy. Ten uciekający czas wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Na nasz wygląd, ale też na to, jak działają organy wewnętrzne i jak starzeje się materiał genetyczny. Ten materiał genetyczny też jest zawarty w komórkach rozrodczych – w komórce jajowej i w plemniku. Z wiekiem ulega on uszkodzeniu. Widzimy to w badaniach, które pokazują, że z wiekiem rośnie ilość nieprawidłowych zarodków – mówi doktor Małek.

Jaki wpływ na poronienia nawracające ma czynnik męski?

Podstawą diagnostyki niepłodności jest badanie nasienia. Czynniki typu styl życia, używki, sterydy, ale też m.in. stany zapalne, znacząco wpływają na jakość plemników.

Patrząc przez pryzmat poronień, które mogą się pojawić, robimy bardziej specjalistyczne badania w zakresie fragmentacji DNA. Tutaj widzimy, że sama ilość, jakość, ruchliwość, prawidłowa morfologia czy inne parametry mogą być niewystarczającym elementem do zobaczenia, że zarodki nam się nie rozwijają, czy komórki się nie zapładniają. Wracamy więc do materiału genetycznego. Tutaj w zakresie tej ich nieprawidłowości dużą rolę odgrywa czynnik zapalny – stres oksydacyjny, który wytwarza się przy produkcji plemników, znacząco wpływając na ich nieprawidłowość – tłumaczy doktor Michał Małek.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Infekcje dróg rodnych przyczyną wczesnych poronień. Jak je diagnozować i skutecznie leczyć

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *