Program in vitro w Olkuszu i powiecie olkuskim

Program in vitro w Olkuszu tylko dla garstki mieszkańców powiatu. Obejmie jednak badania diagnostyczne

Projekt programu in vitro w Olkuszu zyskał większość głosów i tym samym już niebawem niepłodni z powiatu olkuskiego będą mogli skorzystać z refundacji badań diagnostycznych i zapłodnienia pozaustrojowego. Ile par otrzyma dofinansowanie do in vitro?

Radni w Olkuszu podjęli uchwałę w sprawie uruchomienia programu pomocy finansowej niepłodnym parom zamieszkującym na terenie powiatu olkuskiego. Choć głosowanie nie było jednomyślne, program in vitro w Olkuszu ujrzy światło dzienne.

Program in vitro w Olkuszu – refundacja nie tylko in vitro

Projekt programu, na zlecenie powiatu, przygotowany został przez przewodniczącą zarządu Stowarzyszenie Nasz Bocian, Martę Górną. Podczas sesji przedstawiła radnym projekt, wyrażając nadzieję, że spełni oczekiwania mieszkańców i zyska przychylność głosujących. Jak mówiła Górna, to program, który „pozwoli na to, by rozwikłać problem związany z niepłodnością i niezamierzoną bezdzietnością wszystkich par, które będą chciały podjąć się diagnostyki i leczenia, bez względu na to, jaką będą chciały obrać ścieżkę.”

Program polityki zdrowotnej w zakresie diagnozowania i leczenia niepłodności dla mieszkańców powiatu olkuskiego na rok 2023 to nie tylko procedura in vitro, ale także objęcie pomocą finansową badań, które nie są refundowane przez NFZ, m.in. badanie nasienia, badania hormonalne, badania genetyczne czy konsultacje dietetyczne.

Dofinasowanie in vitro w Olkuszu – jaka kwota i dla ilu par

W powiecie olkuskim, według szacunków, mieszkają 4354 niepłodne pary, jednak z programu dofinansowania procedury in vitro będzie mogło skorzystać zaledwie 12 par, które standardowo przejdą proces kwalifikacji.

Kwota dofinansowania IFV wyniesie 5000 zł. dla jednej pary oraz 1780 zł. na badania w zakresie diagnostyki niepłodności. Łącznie na ten cel przeznaczono 149 tysięcy złotych.

Program ma być finansowany przez jednostki samorządu terytorialnego z powiatu olkuskiego. Paulina Polak, wicestarosta gminy, powiedziała podczas sesji, że Olkusz, Bukowno, Bolesław oraz Trzyciąż wyraziły chęć partycypowania w tych kosztach, natomiast władze gmin Klucze i Wolbrom zostawiły tę decyzję radnym.

Projekt programu in vitro wzbudzał jednak też wątpliwości niektórych radnych, które głównie dotyczyły liczby par oraz tego, że kwota 5 tys. zł zasilili tylko raz niepłodnych, czyli możliwa będzie jedna procedura, co przy tak małej grupie osób zakwalifikowanych i nie stuprocentowej skuteczności metody zapłodnienia pozaustrojowego, może nie przynieść efektów w postaci ciąż.

Uchwała została jednak przyjęta – „za” głosowało 12 radnych, 6 było na „nie”, a 4 się wstrzymało.

Źródło: olkusz.naszemiasto.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Podpisy pod projektem „Tak dla in vitro” — mamy czas do końca stycznia 2023

„Tak dla in vitro” – gdzie podpisać?

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *