Program in vitro w Tychach

Program in vitro w Tychach zatwierdzony przez AOTMiT!

Milion złotych przeznaczą Tychy na wsparcie niepłodnych par. Program in vitro w Tychach dostał zielone światło od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – stąd już tylko krok do ogłoszenia naboru po dofinansowanie! Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać ze wsparcia z budżetu miasta.

Wyczekany program in vitro w Tychach

Projekt uchwały dotyczącej przystąpienia do opracowania projektu programu polityki zdrowotnej „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025” został przyjęty przez tyskich radnych już jesienią 2021 roku. Po wielu miesiącach oczekiwania pojawiły się dobre wieści. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Taka opinia jest niezbędna, by program in vitro w Tychach przeszedł w kolejny etap – a tym jest wybranie placówek medycznych odpowiedzialnych za kwalifikację par i realizację procedur.

Nie mam żadnych wątpliwości, że powinniśmy realizować taki program w naszym mieście i pomóc osobom, które są po licznych, często wieloletnich próbach i staraniach o dziecko. Te osoby już wiele wycierpiały i będą z pewnością świadomymi rodzicami. Takim ludziom trzeba pomagać – powiedziała jesienią Anna Krzystyniak, radna Rady Miasta Tychy.

Przez 4 lata z dofinansowania in vitro będzie mogło skorzystać około 100 par. Łączny budżet programu wynosi 1 mln zł.

Kto skorzysta z dofinansowania in vitro w Tychach

Jak w każdej innej tego typu inicjatywie, program in vitro w Tychach dedykowany jest parom, które tu mieszkają i płacą podatki. Pozostałe kryteria to:

  • wiek kobiety w przedziale 20-42 lat (wg rocznika urodzenia)
  • spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą in vitro w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, bądź przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
  • wyrażenie zgody na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, jak również na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.

Każda para będzie musiała przejść kwalifikację w jednej z wybranych przez miasto placówek medycznych (klinik lub szpitali). Program in vitro w Tychach zakłada dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem jednej z metod wspomaganego rozrodu: dawstwo partnerskie, dawstwo inne niż partnerskie lub adopcja zarodka. 

W opublikowanej opinii AOTMiT wskazano na potrzebę ograniczenia zjawiska niezamierzonej bezdzietności wśród mieszkańców miasta Tychy przez dofinansowanie leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu. A potrzeby są duże. Agencja, w oparciu o dane Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz liczebności mieszkańców miasta, oszacowała je na 90-100 par. Budżet zabezpieczony na realizację programu zapewni wsparcie właśnie takiej liczbie mieszkańców.

Zdjecie: Pixabay.com

Źródło:
https://umtychy.pl/artykul/7133/program-dofinansowania-in-vitro-dla-mieszkancow-tychow

http://tychynews.pl/2022/07/13/wsparcie-in-vitro-dla-mieszkancow-miasta-tychy/

 

ZOBACZ TAKŻE:

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej. Naturalny sposób wspomagania płodności?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *