In vitro we Wrocławiu

Program ruszył w kwietniu, a już są ciąże. Refundacja in vitro to spełnienie marzeń o dziecku dla setek par

Program in vitro we Wrocławiu

Cztery pacjentki, korzystające z miejskiego programu leczenia niepłodności we Wrocławiu, są już w ciąży. Dobrą wiadomość przekazali przedstawiciele Kliniki INVICTA, która jako realizator prowadzi leczenie. Do tej pory do programu zgłosiło się już blisko ćwierć tysiąca par.

Wrocławski program leczenia niepłodności wystartował w kwietniu 2019 roku. Od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem starających się o ciążę par. Tylko w pierwszym tygodniu od  jego rozpoczęcia z kliniką skontaktowało się w sprawie dofinansowania ponad 100 osób. Jak informują przedstawiciele placówki, można  nadal się zgłaszać, a zabiegi mogą być przeprowadzone do końca tego roku.

Pierwsze ciąże

W lipcu pojawiły się pierwsze dobre wiadomości o sukcesach leczenia. Kolejnych należy spodziewać się lada moment, bo na potwierdzenie efektów procedury czeka kilkanaście kobiet.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy skutecznie pomagać pacjentom i przyczyniać się do spełnienia ich marzeń. Mamy potwierdzone cztery ciąże – mówi z radością Anna Trawińska, kierownik Kliniki INVICTA we Wrocławiu.

Pacjentka, u której jako pierwszej stwierdzono ciąże, leczy się u nas od blisko roku. Wcześniej 3-krotnie podchodziła do procedury inseminacji. Kiedy wszedł w życie program dofinansowania miejskiego zdecydowała się z niego skorzystać. Już po pierwszym zabiegu zapłodnienia in vitro zaszła w ciążę – wyjaśnia Anna Trawińska. Jak dodaje kierownik Kliniki INVICTA we Wrocławiu, narodzin pierwszych dzieci, poczętych dzięki wsparciu miasta, można spodziewać się w lutym przyszłego roku.

Warunki uczestnictwa

Program miejski skierowany jest do par (kobieta i mężczyzna w związku małżeńskim lub partnerskim) mieszkających na terenie Wrocławia. Warunkiem jest zdiagnozowana niepłodność leczona przez minimum 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie lub istnienie bezpośrednich wskazań do zabiegu in vitro. Konieczne jest przejście kwalifikacji medycznej. Dodatkowo, kobieta powinna mieć nie więcej niż 40 lat (dopuszcza się kwalifikację kobiet do 42. roku życia w przypadku dobrze rokującej rezerwy jajnikowej lub przy procedurach biorstwa komórek jajowych lub zarodka). Program rozpisany jest do końca 2019 roku. Do tego czasu miasto dofinansuje leczenie ok. 300 par. Nadal jeszcze można zgłosić się i skorzystać z dopłaty.

Dofinansowanie od miasta

Zgodnie z założeniami programu przewiduje się dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do pojedynczej procedury in vitro z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych bądź komórek od anonimowych dawców, a także do procedury adopcji zarodka.

Maksymalnie dopuszcza się jedno podejście do zabiegu. Koszty wynikające np. z konieczności przeprowadzenia m.in. badań laboratoryjnych, dodatkowych konsultacji specjalistycznych, procedur uzupełniających terapię (diagnostycznych, zabiegowych, embriologicznych) pozostają po stronie pary.

 Dopłata stanowi jednak istotne odciążenie budżetu leczenia – tłumaczy Anna Trawińska. – Wiele zgłaszających się do nas par, to osoby, które mają konkretne wskazania do in vitro, ale ze względów finansowych odkładały decyzję o leczeniu – mówi. Teraz mają szansę na potrzebne wsparcie.

Pacjenci, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji o programie w INVICTA mogą kontaktować się poprzez infolinię 58 58 58 801 lub odwiedzić stronę www.klinikainvicta.pl.

 

SPRAWDŹ: Rusza refundacja in vitro dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. Nie będzie górnej granicy wieku kobiety?

Rusza refundacja in vitro dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. Nie będzie górnej granicy wieku kobiety?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *