In vitro na Mazowszu we wrześniu

Rusza refundacja in vitro dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. Nie będzie górnej granicy wieku kobiety?

Po wakacjach rusza samorządowy program in vitro dla mieszkańców Mazowsza. Na dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego przeznaczono ponad 6,5 miliona złotych. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała warunkowo pozytywną ocenę. Sprawdź, jakie kryteria obowiązują, by skorzystać z refundacji in vitro?

W marcu radni Mazowsza podjęli decyzję o przekazaniu na refundację in vitro 6,6 miliona złotych. Program dotyczący leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego uzyskał właśnie warunkowo pozytywną ocenę AOTMiT, a co za tym idzie – pary już po wakacjach będą mogły składać wnioski o dofinansowanie.

Program in vitro na Mazowszu – nie tylko refundacja in vitro

Program in vitro na Mazowszu realizowany będzie przez cztery lata, a pieniądze przeznaczone na ten cel, pozwolą na sfinansowanie 1098 procedur  in vitro, co przełoży się na pomoc 366 parom – przy założeniu, że każda z nich skorzysta z ivf trzy razy. W ramach programu dofinansowaniu podlegać będą także procedury pobrania i mrożenia komórek jajowych u pacjentek onkologicznych, co oznacza, że kobiety, przed którymi jest leczenie chemioterapią, będą mogły zabezpieczyć płodność i oddać komórki do czasowego zamrożenia. Dofinansowanie takie wyniesie maksymalnie do 3,6 złotych.

Wszystkie pary zakwalifikowane do programu będą mogły liczyć na refundację in vitro w wysokości od 6 do 18 tysięcy złotych (to przy założeniu trzech podejść do pełnych procedur).

Program in vitro na Mazowszu – warunki przystąpienia

Pary, które zamierzają we wrześniu złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu in vitro dla mieszkańców Mazowsza, muszą spełnić kilka kryteriów. A są nimi:

  • wiek powyżej 20. roku życia – w związku z obowiązującą ustawą o leczeniu niepłodności, która nie określa górnej granicy wieku kobiety zakwalifikowanej do in vitro – program także nie zamyka górnego przedziału wiekowego. O tym, czy kobieta w wieku 41 lub więcej lat będzie mogła przystąpić do procedury in vitro w ramach programu, zadecyduje lekarz, który najpierw zapozna się z dokumentacją medyczną pacjentki.
  • zamieszkanie na terenie województwa mazowieckiego
  • stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną bezwzględna przyczyna niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Sprawdź: Jakie badania przed in vitro musi zrobić kobieta, a jakie mężczyzna

Realizatorów programu, czyli placówki medyczne, gdzie będzie przeprowadzane in vitro w ramach programu, poznamy pod koniec wakacji. Lista klinik dostępna będzie na www.mazovia.pl w zakładce Zdrowie i polityka społeczna.

Źródło: Rynek Zdrowia

 

POLECAMY TAKŻE: Kiedy za wcześnie na in vitro. Odpowiada specjalista leczenia niepłodności

In vitro? Specjalista od niepłodności: to jeszcze może poczekać!

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *