Po wakacjach rusza samorządowy program in vitro dla mieszkańców Mazowsza. Na dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego przeznaczono ponad 6,5 miliona złotych. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała warunkowo pozytywną ocenę. Sprawdź, jakie kryteria obowiązują, by skorzystać z refundacji in vitro?
W marcu radni Mazowsza podjęli decyzję o przekazaniu na refundację in vitro 6,6 miliona złotych. Program dotyczący leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego uzyskał właśnie warunkowo pozytywną ocenę AOTMiT, a co za tym idzie – pary już po wakacjach będą mogły składać wnioski o dofinansowanie.
Program in vitro na Mazowszu – nie tylko refundacja in vitro
Program in vitro na Mazowszu realizowany będzie przez cztery lata, a pieniądze przeznaczone na ten cel, pozwolą na sfinansowanie 1098 procedur in vitro, co przełoży się na pomoc 366 parom – przy założeniu, że każda z nich skorzysta z ivf trzy razy. W ramach programu dofinansowaniu podlegać będą także procedury pobrania i mrożenia komórek jajowych u pacjentek onkologicznych, co oznacza, że kobiety, przed którymi jest leczenie chemioterapią, będą mogły zabezpieczyć płodność i oddać komórki do czasowego zamrożenia. Dofinansowanie takie wyniesie maksymalnie do 3,6 złotych.
Wszystkie pary zakwalifikowane do programu będą mogły liczyć na refundację in vitro w wysokości od 6 do 18 tysięcy złotych (to przy założeniu trzech podejść do pełnych procedur).
Program in vitro na Mazowszu – warunki przystąpienia
Pary, które zamierzają we wrześniu złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu in vitro dla mieszkańców Mazowsza, muszą spełnić kilka kryteriów. A są nimi:
- wiek powyżej 20. roku życia – w związku z obowiązującą ustawą o leczeniu niepłodności, która nie określa górnej granicy wieku kobiety zakwalifikowanej do in vitro – program także nie zamyka górnego przedziału wiekowego. O tym, czy kobieta w wieku 41 lub więcej lat będzie mogła przystąpić do procedury in vitro w ramach programu, zadecyduje lekarz, który najpierw zapozna się z dokumentacją medyczną pacjentki.
- zamieszkanie na terenie województwa mazowieckiego
- stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną bezwzględna przyczyna niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.
Sprawdź: Jakie badania przed in vitro musi zrobić kobieta, a jakie mężczyzna
Realizatorów programu, czyli placówki medyczne, gdzie będzie przeprowadzane in vitro w ramach programu, poznamy pod koniec wakacji. Lista klinik dostępna będzie na www.mazovia.pl w zakładce Zdrowie i polityka społeczna.
Źródło: Rynek Zdrowia
POLECAMY TAKŻE: Kiedy za wcześnie na in vitro. Odpowiada specjalista leczenia niepłodności
In vitro? Specjalista od niepłodności: to jeszcze może poczekać!

Dodaj komentarz