Nie ma przyjęcia bez słodkich akcentów. Jeśli szukasz pomysłu na coś szybkiego, niedrogiego, a bardzo dobrego – oto przepisy na bezglutenowe desery, które od teraz będą towarzyszyć ci przez cały kolejny rok. Idealne dla dzieci, kobiet w ciąży, wegan oraz osób na diecie bezglutenowej.
Uwielbiasz słodycze i marzysz, by można było je jeść bez wyrzutów sumienia? Sięgnij po zdrowe przepisy, które podbiją kubki smakowe nawet największych łasuchów. To także świetna alternatywa dla „kupnych” słodyczy, jakie jedzą na co dzień dzieci. Zamiast kupować więc bomby z cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym czy licznymi sztucznymi dodatkami smakowymi, zrób łakocie, które nawet w większej ilości – wyjdą dzieciom na zdrowie.
Zaletą takich smakołyków jest nie tylko to, że zawierają naturalne i zdrowe składniki, których nie może zabraknąć w diecie przyszłych rodziców i kobiet w ciąży, ale także i to, że robi się je krócej niż 10 minut. Jeśli masz składniki w kuchennej szafce, wystarczy po nie sięgnąć i… odpowiednio połączyć. To znakomity sposób również na domowe przyjęcia, niespodziewanych gości czy szybką przekąskę na słodko do pracy czy szkoły.
>>> warto spróbować: Najlepsze bezglutenowe ciasta według przepisu Ewy Ługowskiej
A że przed nami Nowy Rok, Sylwester i karnawał – przepisy sprawdzą się jak znalazł. Oto 4 błyskawiczne słodkie bezglutenowe desery, których autorką jest Monika Mrozowska – aktorka, która od lat jest propagatorką zdrowego odżywiania dzieci i dorosłych; autorka i współautorka licznych książek kulinarnych, m.in. „Słodkie i zdrowe, czyli desery, które możesz jeść codziennie”, z której pochodzą poniższe przepisy.
Oto błyskawiczne, efektowne i bardzo smaczne słodkie przekąski na każde przyjęcie.
>>> czytaj dalej
A la chałwa
Składniki:
- 100 g daktyli
- 100 g suszonych śliwek
- 100 g czarnego sezamu
- 1/3 szklanki wody
Dodatki: truskawki, miechunka, mandarynki lub inne ulubione owoce
Wykonanie:
Daktyle i śliwki gotujemy 2-3 minuty w wodzie – do miękkości. Następnie miksujemy na krem razem z wodą, w której się gotowały. Sezam mielimy w młynku do kawy (lub w robocie kuchennym). Krem z daktyli i śliwek mieszamy ze zmiksowanym sezamem. Wyrabiamy masę tak, by wszystko połączyło się na jednolitą fakturę. Dzielimy masę na równe części (np. za pomocą łyżki stołowej) – i z każdej części robimy kulkę, którą spłaszczamy łyżką. Ozdabiamy owocami, można posypać je także kakao lub posiekanymi orzechami. Co, kto lubi.
Z podanych składników powinno wyjść ok. 20 porcji. Każda porcja to 45 kalorii.
Śliwka w czekoladzie na jeden gryz
Składniki:
- 150 g suszonych śliwek
- ¼ szklanki wody
- 1 płaska łyżka kakao
- 1 łyżeczka syropu z agawy
Wykonanie:
Śliwki gotujemy 5 minut w wodzie na małym ogniu – do miękkości. Następnie miksujemy (wraz z wodą, w której się gotowały), mieszamy z kakao i syropem z agawy. Z masy formujemy albo małe kulki, albo rozwałkowujemy delikatnie masę i kroimy w paski.
Z podanych składników powinno wyjść ok. 30 porcji. Każda porcja to ok. 15 kalorii.
Kulki słoneczn(ikow)e
Składniki:
- 50 g pestek słonecznika
- 2 łyżeczki miodu akacjowego
- ½ szklanki poppingu z amarantusa
- 1 płaska łyżka kakao
Dodatki: pestki słonecznika (lub inne ulubione)
Wykonanie:
Ziarna słonecznika mielimy w młynku, dodajemy miód, amarantus oraz płaską łyżkę kakao i całość bardzo dokładnie mieszamy. Za masy odkrywamy małe kawałki i formujemy z nich małe kuleczki, które możemy ozdobić pestkami albo innymi bakaliami.
Z podanych składników powinno wyjść ok. 30 porcji. Każda porcja to ok. 15 kalorii.
Awokado razy trzy
Składniki:
- 2 dojrzałe banany
- 2 małe dojrzałe awokado
- 100 g malin
- Płaska łyżka kakao
- Maliny (lub inne owoce leśne) do przybrania
Wykonanie:
Banany miksujemy z awokado na jednolity krem, który dzielimy na trzy części. Jedną część zostawiamy bez dodatków, drugą dokładnie mieszamy z malinami, a trzecią – miksujemy z kakao. W szerokich szklankach układamy trzy kremy warstwami i ozdabiamy owocami. Wstawiamy do lodówki.
Z podanych składników wyjdą dwie porcję. Każda porcja to ok. 375 kalorii.
Warto wiedzieć: Awokado to niezastąpione źródło kwasów omega-3, które mają ogromny wpływ m.in. na kształtowanie się mózgu i siatkówki oka w życiu płodowym – dlatego nie powinny unikać tego super owocu przyszłe mamy i kobiety w ciąży. Awokado to także obowiązkowy składnik diety wszystkich, którzy mają problem z płodnością – zawiera potas, liczne przeciwutleniacze oraz kwas foliowy.
Pełną wersję książki „Słodkie i zdrowe, czyli desery które możesz jeść codziennie”, a w nich znacznie więcej super przepisów, znajdziecie TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE:
7 przepisów na słodko i słono – zdrowe i pyszne menu na Sylwestra
Monika
2018-02-28 13:23Te ciasteczka wyglądają pysznie. Ja również jestem na diecie bezglutenowej. I też czasem lubię coś słodkiego zrobić. Wczoraj robiłam babkę czekoladową dr oetkera. Szybko poszło i się nawet nie napracowałam. W smaku była bardzo dobra