objawy raka jajnika

Rak jajnika to „skryty zabójca”. Jak rozpoznać objawy choroby?

Rak jajnika dotyka rocznie około 3000 kobiet w Polsce. Liczba chorujących w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła aż trzykrotnie. Rak jajnika stanowi 4% wszystkich nowotworów kobiet. Jest to jeden z trudniejszych nowotworów do zdiagnozowania, ponieważ długo nie daje o sobie znać, a te objawy, które daje, łatwo jest pomylić ze zwykłymi schorzeniami układu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest, aby być czujną na wszystkie sygnały, które wysyła ciało i regularnie odwiedzać lekarza.

Rak jajnika – cichy zabójca, który długo się nie ujawnia

Rak jajnika to nowotwór niezwykle trudny w diagnostyce. U 75% kobiet chorobę wykrywa się w III i IV stadium, gdy dochodzi już do rozsiewu. Wtedy niemożliwe jest wyleczenie choroby. Walczy się o jakość i długość życia.  

Tak trudna diagnostyka wynika z kilku przyczyn:

  • Objawy są bardzo podobne do zwykłych problemów trawiennych, a pierwszy etap rozwoju choroby bardzo często przebiega bezobjawowo,
  • Objawy mogą czasowo ustępować, co usypia czujność kobiet,
  • Raka jajnika nie da się w jednoznaczny sposób wykryć za pomocą badania USG, markerów nowotworowych, cytologii,
  • Kobiety, które są w największej grupie ryzyka (w okresie około- i pomenopauzalnym) zazwyczaj rzadko odwiedzają ginekologa lub nie robią tego w ogóle.

Ta choroba zabiera kobiecość. Zobacz, jak jej nie stracić i mieć siłę, by walczyć

Rak jajnika – tych objawów nie lekceważ

Nowotwór jajnika długo nie daje niepokojących objawów, które zmusiłyby kobietę do udania się do lekarza. Niestety, bywa że i lekarz nie dostrzeże we wskazanych symptomach rozwijającego się nowotworu. Dlatego tym bardziej nie można ignorować nietypowych sygnałów, jakie wysyła nasz organizm.

Oto najczęstsze objawy raka jajnika:

  • Zaparcia,
  • Wzdęcia
  • Niestrawność,
  • Nudności i wymioty,
  • Wodobrzusze,
  • Uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
  • Parcie na pęcherz,
  • Obrzęki nóg,
  • Brak apetytu i chudnięcie.

Objawy, jakie daje rak jajnika, są na tyle niepozorne, że łatwo je zignorować. Zaparcia i wzdęcia łatwo wytłumaczyć sobie problemami z układem pokarmowym: kobieta może podejrzewać raczej zespół jelita drażliwego bądź winą obarczyć niekorzystną dietę . Brak apetytu i chudnięcie też nie kojarzy się od razu z groźną chorobą – początkowo może zostać nawet niezauważone przez kobiety.

Objawy raka jajnika_plakat

Kto ma predyspozycje do zachorowania na raka jajnika?

Rak jajnika może wystąpić u każdej kobiety, ale w grupie wysokiego ryzyka są szczególnie:

– kobiety po 45. roku życia, a szczególnie w okresie menopauzalnym i takie, które już przeszły menopauzę;

– kobiety genetycznie obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwory (gdzie w rodzinie mama lub/i babcia chorowały na raka); mutacja w genie BRCA1 i BRCA2.

– kobiety, które nigdy nie rodziły i nie stosowały antykoncepcji hormonalnej (uważa się, że czynnikiem sprzyjającym zagnieżdżeniu się jest jajeczkowanie, a więc kobiety, które miały wstrzymaną owulację – czy to przez ciąże czy antykoncepcję hamującą jajeczkowanie – teoretycznie mają mniejsze szanse na zachorowanie);

– kobiety, które palą papierosy;

– kobiety chorujące na endometriozę.

Diagnostyka raka jajnika – co możemy zrobić, by wykryć chorobę?

Przede wszystkim kobiety, które przestały już miesiączkować, nadal powinny odwiedzać ginekologa. Nawet, jeśli nic się nie dzieje, a nawet szczególnie, gdy nic się nie dzieje. Wczesne rozpoznanie choroby daje duże szanse na wyleczenie – a wyraźne, niepokojące objawy raka jajnika zwykle oznaczają już zaawansowane stadium choroby.

W przypadku kobiet genetycznie obciążonych, u których wykryje się niezłośliwą zmianę, np. torbiel, rozważyć można profilaktyczne wycięcie jajowodów, o ile kobieta zakończyła prokreację.

Diagnostyka jajnika: Twoja historia nie musi być złośliwa

Wykrycie raka jajnika we wczesnym stadium dzięki badaniu USG nie jest niemożliwe, ale na pewno jest utrudnione. Ważne, aby kobieta regularnie robiła USG – lekarz będzie mógł porównać wyniki i w razie wątpliwości skierować pacjentkę na dalsze szczegółowe badania.

Rak jajnika we wczesnym stadium może zostać wykryty w postaci nieprawidłowej masy w miednicy podczas standardowego badania lekarskiego. W takiej sytuacji lekarz powinien zlecić badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, które mogą potwierdzić guza.

Obecność raka jajnika może pomóc wykryć test OVA1*. Pozwala on wykryć podwyższone stężenie markera nowotworowego CA-125. Występował on we wczesnym stadium choroby u ok. 50% chorych. Jest to więc badanie pomocne, ale nie diagnozujące jednoznacznie.

Z uwagi na nietypowe objawy choroby, trudną diagnostykę w początkowym stadium oraz brak pewnego badania, które pozwoliłoby wykryć chorobę we wczesnym etapie jej rozwoju, nowotwór jajnika jest jednym z groźniejszych nowotworów, na które chorują kobiety.

*zwrotnikraka.pl

grafika: Kwiat kobiecości

POLECAMY TAKŻE

IVA budzi uśpione pęcherzyki. Nowa metoda leczenia kobiet z chorymi jajnikami

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *