rozmowy

ROZMOWY KONTROLOWANE

Zasady dobrej komunikacji w praktyce

Kluczem do sukcesu w życiu jest w dużej mierze komunikacja, czyli sposób porozumiewania się. Umiejętność pozyskiwania informacji, przekazania wiadomości, poinformowania o czymś.

Kiedy okazuje się, że chcesz mieć dziecko, a nie jest to takie proste, jakby się wydawało, słuchając opowiadań o licznych wpadkach par wokół, potrzebujesz wiedzy.

Na przykład o tym, jak rozmawiać z lekarzem.

Na przykład o tym, co i jak powiedzieć bliskim.

Na przykład o tym, jak mówić o swoich emocjach…

Kolejny ważny powód zgłębienia tajników skutecznej komunikacji to stan tych emocji. Kiedy czekasz długo, kiedy doświadczasz porażek, miewasz huśtawki nastrojów od nadziei do depresji, to bardzo trudno jest wtedy rozmawiać spokojnie i rzeczowo o problemach.

Kiedy będąc w gabinecie słyszysz kolejną utrudniającą poczęcie wiadomość to w zasadzie już sama nie wiesz, co byś chciała wiedzieć. Czasem możesz bać się pytać lekarza, bo wzbudza w Tobie onieśmielenie. Czasem już Ci się nie chce.

Rozmowy z ukochanym zamieniają się w kłótnie. Masz poczucie, że nikt Cię nie rozumie. Życzliwi krewniacy dopytujący się o potomstwo po prostu grają na nerwach, a przyjmowanie życzeń czy to z okazji świąt, czy imienin jawi się jako koszmar…

Wszędzie na przebieg procesu komunikacyjnego mają wpływ emocje. I bardzo często to one zaczynają rządzić rozmową. Najwyższy czas to zmienić! Możesz zadbać o to, aby rozmowy były pod kontrolą.

Wprowadź w swoje codzienne życie Zasady Dobrej Komunikacji:

  • zaczynaj wypowiedź od słów „ja” lub „mnie” – to bardzo ważne, ponieważ ogranicza możliwość kłótni, polegającej na wzajemnym atakowaniu siebie. Kiedy zaczynasz zdanie od „Bo Ty zawsze…, Ty to zrobiłeś…” – druga strona też od razu poszuka w pamięci przykładów tego, w czym Ty zawiniłaś. I tak zamiast rozmawiać o bieżącym problemie atakujecie się nawzajem. Kiedy mówisz o sobie, trudno będzie znaleźć coś, co można Ci zarzucić…
  • wyrażaj swoje uczucia, myśli i przeżycia jasno, szczerze – mów co czujesz, jakie emocje są w Tobie, co przeżywasz, z czym jest Ci źle, z czym sobie nie radzisz, czego konkretnie potrzebujesz. Mów, nie każ się domyślać innym, bo po prostu mogą na to nie wpaść, a Ty zafundujesz sobie frustrację z tego powodu.
  • patrz rozmówcy w oczy – kontakt wzrokowy jest bardzo ważny, jeśli odważnie patrzysz komuś w oczy pokazujesz swoją wartość, ważność, odwagę. „Oczy są zwierciadłem duszy” możesz więc pokazać nimi swój stan, swoją determinację lub potrzebę.
  • mów wyraźnie – to chyba powinno być na pierwszym miejscu. Bez wyraźnego mówienia słów jakość komunikacji drastycznie spada.
  • zachowaj odpowiednią odległość od rozmówcy – ludzie mają kilka swoich granic, przestrzeni wokół siebie, w których czują się bezpiecznie. Osoby ważne dla nas dopuszczamy blisko siebie, aż do przytulenia. W rozmowie z niektórymi będziemy czuć się komfortowo wtedy, kiedy stoją dalej (metr, dwa i więcej). Pilnuj tego, żebyś załatwiając trudną, ważną dla siebie sprawę, stała w dobrej dla siebie odległości. Twoje samopoczucie jest ważne.
  • zachowuj zgodność gestów i wyrazu twarzy ze słowami – słowa to zaledwie znikoma część komunikatu. Równie ważne, jak nie ważniejsze, są gesty i wyraz twarzy. Jeśli mówisz, że zależy Ci na rozmowie ale stoisz daleko, odwracasz twarz od rozmówcy, zajmujesz się czymś innym – wtedy tracisz swoją wiarygodność i kontrolę nad rozmową.

Te krótkie zasady przydadzą się w każdej rozmowie. I tej związanej z niepłodnością, i przy okazji rodzinnych nieporozumień, i w końcu w sytuacjach zawodowych.

Lecząc niepłodność dość często będziesz rozmawiała z lekarzami. I mogą oni nie być empatyczni ani rozumiejący. Mogą być za to zmęczeni i nie mieć czasu na dokładne omówienie ważnych dla Ciebie kwestii. Ale Ty potrzebujesz wiedzy i wyjaśnień. To dla Ciebie sprawa priorytetowa. Zadbaj więc o to, aby i w gabinecie mieć kontrolę nad rozmową.

Co konkretnie możesz zrobić?

  • Na ważne wizyty zawsze chodźcie razem z mężem, zawsze „co dwie głowy to nie jedna” i nawet jeśli Ty na chwilę stracisz panowanie, wątek, czegoś nie zrozumiesz, Twój mąż będzie czuwał.
  • Zróbcie w domu listę pytań, wątpliwości, zabierzcie ją na konsultację i po prostu pytajcie lekarza.
  • Poczytaj o zalecanym leczeniu, przeanalizujcie z mężem „za i przeciw” różnych opcji, o skutkach ubocznych, prawdopodobieństwie zajścia w ciążę. Musisz mieć wiedzę. Musisz być ekspertem w swojej sprawie. W czasie wizyt dopytuj lekarza i wyjaśniaj wątpliwości.
  • Jeśli Twój lekarz jest małomówny i chce Cię zbyć to albo zmień lekarza, albo bądź stanowcza i asertywna. Jesteś ważna i masz się czuć bezpieczna i doinformowana. To Twoje życie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *