Rozmowy o niepłodności: Jak zadbać o siebie w relacjach z innymi podczas przedłużających się starań o ciążę

Rozmowy na temat niepłodności są rozmowami intymnymi, do których pary zapraszają nielicznych ze swojego grona bliskich. Najczęściej właśnie tych, których obdarzają największym zaufaniem i z którymi czują się bezpiecznie w kontakcie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których to inni zapraszają parę starającą się o dziecko do rozmowy na temat swojej bezdzietności. Rozmowy, której przebieg staje się trudny dla obu stron. Dla tych, których niepłodność boli, i dla tych, którzy niepłodności wcześniej nie znali.

Rozmowy o niepłodności – postaw granice

Umiejętne stawianie granic w relacjach i pilnowanie ich w rozmowie jest pierwszym krokiem do zadbania o siebie. Komu stawiamy granice? Sobie oraz innym, ponieważ my sami także w wielu sytuacjach nie przestrzegamy własnych granic i zgadzamy się na coś, na co nie mamy ochoty, np. wysłuchując kolejnych ,,złotych rad” od osób postronnych. Wielu pacjentów wspomina sytuacje, w których w trakcie pracy lub spotkań towarzyskich padło pytanie dotyczące posiadania dzieci lub rozmowa koncentrowała się na sprawach dotyczących rodzicielstwa (np. gdy wśród obecnych w większości były osoby posiadające już dzieci). Pary często przeżywają w środku intensywne emocje i starają się kontrolować swoje reakcje (np. pacjentki powstrzymywanie płaczu). Nawet gdy uda się emocje utrzymać w ukryciu, to w domu następuje ich intensyfikacja, a rozmowy w głowie toczą się nadal.

Wielu pacjentów postępuje wbrew sobie i nie mówi w trakcie spotkania tego, co czuje, aby nie urazić drugiej osoby. Niestety, dzieje się to kosztem siebie i swojego dobrego samopoczucia, ponieważ niewyrażone emocje w nas zostają. Stawiając granice i przestrzegając ich, mamy szansę nie ponosić później tych kosztów emocjonalnych.

Po czym możemy poznać, że granice w rozmowie zostały przekroczone? Najczęściej, obserwując siebie i swoje reakcje, możemy zauważyć wtedy, że:

  • straciliśmy ochotę uczestniczyć w tym spotkaniu,
  • zaczynamy się denerwować
  • nabraliśmy ochotę na powrót do domu
  • wyłączamy się z rozmowy, pozostajemy bierni
  • zaczynamy wizualizować sobie kolejne pytania i to budzi w nas lęk
  • pojawiają się objawy somatyczne: przyśpieszone bicie serca, przyśpieszony oddech, ból głowy, ból brzucha itp.
  • zaczynamy martwić się o to, jak odbiorą nas inni.

Rozmowy o niepłodności – bądź asertywna(y)!

Wysyłając asertywne komunikaty, czyli takie, w których mówimy o tym, jak się czujemy w danej sytuacji, mamy szansę na to, że zostaniemy wysłuchani i że także będziemy mieć wpływ na przebieg tego spotkania, np. nie będzie ono poświęcone jedynie tematyce rodzicielstwa. Asertywny komunikat to także taki komunikat, w którym pozostaje zachowany szacunek wobec drugiej strony i jej potrzeb. Będzie więc składał się z kilku części:

OPISU STANU FAKTYCZNEGO DANEJ SYTUACJI + OPIS NASZYCH ODCZUĆ Z TYM ZWIĄZANYCH + PROPOZYCJA ZMIANY

Przykład: ,,Widzę, że tematyka ciąży jest dla Was ważna, dla nas w tym momencie jest to trudny i bolesny temat, ponieważ nasze starania trwają dłużej niż się spodziewaliśmy. Może porozmawiajmy o Waszym nowym domu i remoncie? Będzie nam wtedy łatwiej uczestniczyć w rozmowie”.

Wysyłając taki komunikat uwzględniamy nasze potrzeby oraz zauważamy potrzeby innych, które w tym momencie znacznie różnią się od siebie. Zawsze istnieje ryzyko, że nasz komunikat nie zostanie wysłuchany natomiast pozostawiając w sobie nasze emocje i nie dając otoczeniu sygnału o tym, że pojawiające tematy są dla nas bolesne, sprawiamy, że pozostajemy niewysłuchani bez szansy na jakąkolwiek zmianę. Plusem stawiania granic przez asertywny komunikat jest także to, że mówimy o swoich emocjach TU I TERAZ i nie kumulujemy ich w sobie aż do powrotu do domu.


Anna Wietrzykowska jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl


 

POLECAMY TAKŻE: ROZMOWY O NIEPŁODNOŚCI – nie tylko przy świątecznym stole. Ten film pokazuje, dlaczego niektórzy zadają bolesne pytania.

„A może za mało się staracie…?!” Ten film doskonale pokazuje świąteczny dramat niepłodnych par

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *