Święta niepłodnych - trudne rozmowy przy świątecznym stole

„A może za mało się staracie…?!” Ten film doskonale pokazuje świąteczny dramat niepłodnych par

Trudne rozmowy przy świątecznym stole

„Julka, a ty kiedy będziesz w ciąży. Zobacz, Martyna już z drugim – a Wy co?!”, „Najwyraźniej nie chcą, żebym został dziadkiem…” Święta to dla setek tysięcy niepłodnych par niezwykle trudny i stresujący czas. Przy świątecznym stole padają często słowa, które ranią jak nóż! Jak rozmawiać o niepłodności i dlaczego tak często niechcący bliscy zadają cierpienie pytaniami o brak dziecka i ciąży, doskonale pokazuje ten film. 

Święta to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu niepłodnej pary. Czas rodzinnych spotkań nie zawsze sprawia radość, zwłaszcza gdy przy świątecznym stole zasiada gromadka dzieci i kobiety w ciąży. Gwar, radość, prezenty i… pytania: „A kiedy wy będziecie mieli dziecko?”. Życzenia „szybkiej ciąży” w sytuacji, gdy para stara się o nią nieprzerwania od kilku lat, nie dodają nadziei, a przybijają i powodują smutek. Mimo świątecznego nastroju, w sercach niepłodnych pojawia się żal, osamotnienie, niezrozumienie, ale także złość – na siebie, bliskich, na wszystko. Magia Świąt pryska! 

Ten film pokazuje nie tylko to, w jaki sposób rodzina może zadać wielki ból bezdzietnej parze, ale także dlaczego to robi. A często robi to niechcący. Wielu niepłodnych chorobę utrzymuje w tajemnicy, nie mówi głośno o problemie, unika tego tematu. Rodzina nie wie, z czym tak naprawdę boryka się taka para. ”Czas ucieka, młodsi nie będziecie, weźcie się do roboty…” Niepłodni to wiedzą, skąd jednak wiedzieć ma to babcia? 

Niepłodność to zawsze nieproszony gość przy świątecznym stole. Ale nawet wśród gromadki dzieci czy dziadków, którym trudno zrozumieć pewne sytuacje, te wyjątkowe chwile mogą wyglądać inaczej. Jak rozmawiać o niepłodności przy świątecznym stole? To może być zaledwie jedno zdanie, które sprawi, że nikt już nie zada Wam bólu, a wręcz przeciwnie – być może po raz pierwszy poczujecie prawdziwe wsparcie od najbliższych.

Źródło: YouTube/Fundacja Ernesta

 

POLECAMY TAKŻE: Czego od bliskich oczekują niepłodne kobiety. Jakie życzenia świąteczne chciałyby usłyszeć

https://plodnosc.pl/nie-zyczcie-nam-tylko-dziecka-co-chcialyby-uslyszec-od-bliskich-nieplodne-kobiety/

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *