Seks w ciąży. Czy jest bezpieczny dla dziecka i każdej ciężarnej?

Test wyszedł pozytywnie. Po długich staraniach wreszcie zostaniecie rodzicami. Przyszli rodzice mogą mieć wiele wątpliwości. Jedną z nich jest seks w ciąży – czy współżycie jest bezpieczne dla dziecka? Czy każda kobieta ciężarna może pozwolić sobie na tak bliską relację z partnerem?

Seks w ciąży – obalamy mity!

Staraliście się długo o dziecko i wreszcie jesteś w upragnionej ciąży? Mimo borykania z niepłodnością, przyszli rodzice powinni cieszyć się sobą i czerpać jak najwięcej ze wspólnej relacji. Również w tym okresie seks pełni niezwykle ważną funkcję, która spaja ich związek. Nierzadko jednak, gdy para, która długo starała się o dziecko dowiaduje się, że będą rodzicami nagle oddalają życie seksualne na dalszy plan. Często ciąża jest dla nich czasem oczekiwania, pełnym obaw, w którym łóżko kojarzy się tylko i wyłącznie ze snem. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma zagrożenia poronieniem, przedwczesnym porodem, a przyszła mama i partner są zdrowi to nie ma przeciwwskazań do seksu. Współżycie jest bezpieczne dla rozwijającego się dziecka w łonie matki. Jest on dobrze zabezpieczony zarówno przez mięśnie macicy, jak i błony płodowe oraz płyn owodniowy. Nie ma możliwości aby nawet podczas głębokiej penetracji członek mógł do niego dotrzeć, tym bardziej doprowadzić do jakiegokolwiek uszkodzenia dziecka. Podczas zbliżenia maluch w brzuszku raczej będzie odczuwał przyjemne kołysanie. Natomiast endorfiny wydzielane podczas orgazmu pozwolą zrelaksować się przyszłej mamie – mówi dr n. med. Olaf Lindert – ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach.

Jak i kiedy TO robić, aby nie zaszkodzić dziecku?

Warto podkreślić, że jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, to para może współżyć w każdym trymestrze ciąży. Większe znaczenie ma tutaj samopoczucie przyszłej mamy. W I trymestrze ciąży wiele kobiet nie czuje się najlepiej – dokucza im zmęczenie, pojawiają się nudności, wymioty, bolesność piersi. Taki stan zwyczajnie nie sprzyja miłosnym uniesieniom. W II trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj mają więcej energii i ochoty na seks, brzuszek też nie jest jeszcze zbyt duży, co daje partnerom większą swobodę w zakresie doboru ulubionej pozycji. Natomiast im bliżej rozwiązania dolegliwości związane z zaawansowaniem ciąży mogą również wpływać na życie seksualne przyszłych rodziców, niejednokrotnie spada wówczas libido kobiet.

– Pozycje seksualne w dużej mierze zależą od zaawansowania ciąży. Dopóki brzuszek przyszłej mamy jest niewielki, w zasadzie partnerzy mają zupełną dowolność, co do wyboru pozycji seksualnej. Gdy jednak ciąża jest już zaawansowana, niewskazany jest dla kobiet ucisk na brzuch, a także leżenie na plecach. W tych pozycjach macica swoim ciężarem blokuje swobodny przepływ krwi. Zalecane są wówczas pozycje, gdy kobieta jest na górze, z boku lub pozycje tylne – dodaje dr n. med. Olaf Lindert.

Warto jednak pamiętać, że kobieta w ciąży jest bardziej narażona na infekcje intymne. Spowodowane jest to ogólnym osłabieniem organizmu, jak również zmianami zachodzącymi w pochwie. Do infekcji może przyczynić się także stosunek seksualny – w trakcie zbliżenia rośnie bowiem ryzyko przeniesienia bakterii do pochwy wywołujące stan zapalny.

Seks a poród

Bardzo często kobiety rezygnują ze współżycia w ciąży w obawie przed wczesnym porodem. Warto jednak podkreślić, że te obawy są zupełnie bezpodstawne. Nawet, gdy zbliża się termin porodu, współżycie jest wręcz zalecane. Stosunek seksualny i orgazm powodują skurcze macicy, a to sprzyja przygotowaniu szyjki macicy do porodu. Również zawarte w nasieniu prostaglandyny uwrażliwiają szyjkę macicy. Nie należy się obawiać, że seks może wywołać przedwczesny poród. Kiedy para jest już po terminie seks może pomóc w przyspieszeniu porodu. Podczas współżycia kobieta rozluźnia się, a także uwalnia się oksytocyna, która potrzebna jest do zapoczątkowania porodu.

– Jeżeli ciąża prawidłowo się rozwija, partnerzy mają ochotę współżyć, to nie ma medycznych powodów, by decydować się na abstynencję seksualną, nawet gdy termin porodu jest już bliski – podkreśla dr n. med. Olaf Lindert.

A to ciekawe!

W opinii publicznej krążą informacje o tym, że kobiety będące w ciąży podczas stosunków powinny się zabezpieczać. – Istnieje możliwość zajścia w ciążę będąc już w ciąży. Jest to możliwe tylko na samym początku ciąży! Mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem nadpłodnienia (superfekundacji). Wówczas dochodzi do zapłodnienia w jednym cyklu owulacyjnym dwóch komórek jajowych, ale plemnikami z dwóch różnych aktów płciowych. To możliwe, jednak takie ciąże dwojacze występują bardzo rzadko – komentuje dr n. med. Olaf Lindert.

Konsultacji merytorycznej udzielił: dr n. med. Olaf Lindert – ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach

Polecamy także:

Jesteś w ciąży? Zobacz, czego nie robić, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku

Witaminy i minerały w ciąży – jakie są ważne i co warto suplementować?

Seks podczas miesiączki. Okres to czas infekcji i większej szansy na ciążę?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *