rodzina zastępcza

Jak się przygotować do ciąży


 

Moment poczęcia dziecka to duże zmiany dla obojga przyszłych rodziców, ale w szczególności to  to duże zmiany i obciążenie dla organizmu przyszłej mamy.

 

Jak się przygotować, do tej wyjątkowej sytuacji?

 

  1. Zadbaj o to co jesz

Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą mieć duży wpływ na Twoją płodność, okres ciąży, jak i samo dziecko. https://plodnosc.pl/kalkulator-bmi/  Nadwaga, to zbędne obciążanie organizmu kilogramami. Obciążone stawy, kręgosłup, nadciśnienie, cukrzyca, to tylko nieliczne problemy kobiet z nadwagą. W walce o zrzucenie zbędnych kalorii powinniśmy pamiętać o naszym dziecku. Mamy, które  posiadają zbędne kilogramy  rodzą większe dzieci, co istotnie przekłada się na trudny poród, problem z właściwym ułożeniem dziecka, bądź zatruć.

Niedowaga to również zagrożenie dla przyszłej mamy jak i dziecka. Przyszła mama musi mieć siły na poród. Musi również zaopatrzyć swój organizm w dostateczną ilość tkanki tłuszczowej oraz pozostałych mikroelementów które, zapewnią prawidłowy rozwój łożyska oraz płodu. Niedowaga, to również ryzyko przedwczesnego porodu, co może wiązać się również z niską masą urodzeniową dziecka.  

Jadłospis przyszłych rodziców powinien być bogaty w wartościowe produkty, zawierające dużą ilość składników odżywczych. Zróżnicowana dieta zapewnia dobry stan zdrowia i właściwe funkcjonowanie narządów płciowych. To, co jesz pośrednio wpływa też na gospodarkę hormonalną, a także jakość produkowanych komórek jajowych i plemników, tym bardziej więc postaraj się zadbać, by były to wartościowe produkty. Ważne jest też nie tylko co jesz, ale również jak będziesz jeść. Regularne spożywanie 4 lub optymalnie 5 posiłków dziennie jest zdrowym rozwiązaniem. Taki sposób odżywiania pozwala dostarczyć organizmowi witaminy i składniki mineralne, jak również będzie pomagać w prawidłowej przemianie materii. Koniecznie należy odstawić wysoko przetworzoną żywność. Zwracaj uwagę na konserwanty i sztuczne barwniki w produktach. Unikaj ich, jak i również szybkich dań typu gorący kubek, chińska zupka. Unikaj słodyczy, chipsów, potraw smażonych, napojów słodkich, gazowanych. Wyeliminuj mocną kawę, papierosy oraz alkohol.  Polecam, zagłębić się w temat.

 

  1. Rzuć papierosy

Palenie papierosów to jeden z największych wrogów płodności. Obniża płodność kobiety aż o 60%! Osłabia wydolność ciałka żółtego, podnosi ryzyko poronienia, a także przyśpiesza menopauzę.

Także płodność twoje partnera, nie zostaje obojętna, na związki chemiczne zawarte w dymie tytoniowym. Palenie zwiększa ryzyko impotencji o 50%! Obniża ilość plemników, osłabia ich ruchliwość oraz pogarsza jakość.

 

  1. Ogranicz alkohol

Najlepiej również wyeliminuj alkohol. Nawet mała dawka trunku wysokoprocentowego, może skutecznie wypłukiwać z organizmu witaminy i mikroelementy jak i upośledzać sprawność plemników.

 

  1. Wypoczywaj

Uprawiaj sport, zwłaszcza na na świeżym powietrzu. Dotlenisz swój organizm, wzmocnisz stawy, kręgosłup, mięśnie. Dzięki lekkiemu wysiłkowi fizycznemu, również poprawi się twój sen. Tak przygotowany organizm będzie łatwiej znosił czas ciąży i porodu.

Śpij. Kobiety, które cierpią na niedobór snu, mogą mieć wyższy poziom niektórych hormonów stresu (jak np. Kortyzol), który negatywnie wpływa na płodność. Zbyt krótki sen dotyczy również i mężczyzn.  Jeśli chcesz zwiększyć jakość swego nasienia i tym samym podnieść płodność, powinieneś spać dłużej niż sześć godzin. Okazuje się, że panowie, którzy śpią za mało, mogą mieć osłabioną płodność. Dotyczy to także młodych, sprawnych, zdrowych mężczyzn. Zaobserwowano u nich jakość nasienia niższą o 29 proc. w porównaniu z nasieniem mężczyzn, którzy śpią wystarczająco długo.

 

  1. Uzupełniaj niedobór witamin

Przed planową ciąża, warto skontrolować swoje wyniki badań. Okres ciąży, to wytężona praca organizmu matki. Dziecko, przez cały okres ciąży, będzie sięgać do zasobów zgromadzonych przez mamę. Warto wiedzieć i w razie czego uzupełnić ewentualne niedobory.

Natomiast, niezależnie od wyników badań, z całą pewnością powinnaś sięgnąć po kwas foliowy. Jego stężenie powinno być już duże w momencie zapłodnienia ponieważ, bierze on udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA człowieka. Jego brak może powodować poważne wady płodu. Nadmiar kwasu foliowego jest wydalany z moczem, więc nie ma niebezpieczeństwa jego przedawkowania.

 

  1. Odwiedź stomatologa

Chore zęby mogą zwiększać trudności z zajściem w ciążę. Zwiększają ryzyko poronień, są przyczyną przedwczesnych porodów oraz niższej masy urodzeniowej. Warto wyleczyć zęby przed ciążą, choćby po to, by uniknąć stresu związanego z wizytami u stomatologa lub bólu, który może pojawić się w niewyleczonym zębie. Odpowiedź na pytanie o związki stanu zdrowia jamy ustnej i ryzyka poronień jest zdecydowanie twierdząca. W ciąży nie można wykonać pantomogramu i innych badań radiologicznych, a są one ważne w prawidłowej diagnostyce stanu uzębienia, gdyż RTG pantomograficzne pokazuje nam ubytki kostne, kieszenie kostne, nieprawidłowo przeprowadzone leczenia kanałowe, zmiany okołowierzchołkowe, torbiele, a także nowotwory…

 

https://youtu.be/T1bKH6IfdZ8

                                   Jak przygotować się do ciąży/e- trener

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *