Witaminy a płodność

Składniki mineralne a płodność

Jak za pomocą suplementów zwiększyć płodność

Żyjemy w dobie postępu technologicznego. „Udoskonalony” proces wytwarzania produktów prowadzi do utraty niezbędnych składników mineralnych. Producenci ze względów ekonomicznych przetwarzają oraz konserwują żywność, w efekcie czego jej wartość odżywcza maleje. Dodatkowa suplementacja pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze zdrowie ale także na płodność. Na co warto zwrócić uwagę?

AMINOKWASY

Aminokwasy są konieczne do produkcji nasienia oraz komórek jajowych; l-arginina jest najczęściej przepisywana w celu poprawienia płodności, a także podnosi stężenie tlenku azotu (w efekcie czego następuje swobodny dopływ krwi do narządów płciowych). Kolejnym ważnym aminokwasem jest metionina. Do jej funkcji zalicza się m.in. zapobieganie wadom układu nerwowego. Równie ważna jest l-karnityna, która pomaga w sytuacji, gdy jakość nasienia jest niedostateczna.

NNKT

NNKT są regulatorami hormonów. Suplementację nimi zaleca się ok. 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Jednakże, aby kwasy spełniły swoje funkcje, należy pamiętać o odpowiednich proporcjach, szczególnie kwasów omega-3 do omega-6.
Ich optymalny stosunek powinien wynosić 2:1.

WITAMINA C

Zapewne wiele osób uzna, że nie potrzebuje suplementacji tą witaminą. Czy jednak ma rację?  Proces gotowania i duszenia przyczynia się do jej dużych strat, a większość warzyw
i owoców poddaje się obróbce termicznej. Ponadto stosowanie m.in. aspiryny niszczy witaminę C. Palenie papierosów oraz picie alkoholu również pozbawia organizm kwasu askorbinowego. Jakie są jej funkcje w zakresie płodności? Chroni materiał genetyczny przed utlenieniem, a także bierze udział w syntezie hormonów i transmiterów. W połączeniu z witaminą E i l-karnityną, skutecznie leczy spadek męskiej płodności. Najlepsze źródło Wit. C stanowią owoce dzikiej róży, kiszonki, porzeczka. Jeśli chcemy ją jednak suplementować ze źródeł aptecznych, najlepiej wybrać lewoskrętną.

ŻELAZO

Bardzo ważnym mikroelementem w diecie jest żelazo. Dostarczane jest ono do organizmu, gdy spożywa się mięso, nabiał, zboża. Do głównych funkcji żelaza zalicza się pozytywny wpływ na system odpornościowy, a także udział w syntezie hemoglobiny. Ponadto zapobiega poronieniom. Niedobór żelaza może przyczynić się do niedokrwistości. Należy jednak uważać na suplementację tym pierwiastkiem, ze względu na fakt, iż może pobudzać stany zapalne.

KWAS FOLIOWY

Kwas foliowy jest jednym z najważniejszych suplementów, który ma świetny wpływ na płodność. Jego niedobór przed planowaną ciążą, a także w początkowych tygodniach jej trwania, może być jedną z przyczyn wad układu nerwowego u rozwijającego się płodu. Należy jednak stosować metodę „sztucznej suplementacji”, gdyż jest wtedy lepiej przyswajalny. Najlepszą absorpcję uzyskuje się stosując kwas foliowy razem w witaminą C.  Zaleca się, aby każda kobieta, która jest w wieku rozrodczym przyjmowała 0,4 mg na dobę. Suplementacja powinna trwać od co najmniej 6 tygodnia przed zapłodnieniem aż do końca II trymestru.

 

1Dominika Domańska – Finansistka z tytułu, propagatorka zdrowego stylu życia z zamiłowania. Każdą wolną chwilę poświęcam na trening albo edukację żywieniową. Zły, ciężki dzień? Kończy się treningiem siłowym, który rekomenduję każdemu 🙂 Marzę o tym, aby udało mi się zarazić bakcylem świata fit jak największą liczbę osób 🙂 Moje motto “Jeżeli zmierzasz na szczyt, musisz iść pod górę”:)

 

Komentarze: 3

Swietny artykul, duzo kobiet szuka teraz naturalnych sposobow na plodnosc. Ja ze wzgledu na wczesniejsze klopoty z tarczyca, stosowalam ovarin dla utrzymania prawidlwgo poziomu hormonow 🙂

Mari, cieszymy się, że uzyskałaś poszukiwane informacje u nas 🙂 Warto powyższe składniki pozyskiwać z pożywienia, gdyż wtedy są zdecydowanie lepiej przyswajalne niż te, które pochodzą z aptecznej półki 🙂 pozdrawiam 🙂

Dziękuję, właśnie takich informacji szukałam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *