testy owulacyjne

Skuteczność inseminacji, monitoring owulacji oraz wady macicy przy zapłodnieniu in vitro – ginekolog odpowiada na pytania kobiet

Jak poprawnie wykonywać testy owulacyjne? Kiedy niezbędny jest monitoring owulacji w klinice? Od czego zależy powodzenie inseminacji i jak długo próbować? Czy wady macicy mogą mieć wpływ na niepowodzenie in vitro? Na pytania Czytelniczek odpowiada Doktor Ewa Niedbała-Wykowska z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Cykl „Zapytaj Eksperta” możliwy jest dzięki wsparciu firmy Ferring Pharmaceuticals.

 

„Dlaczego skuteczność inseminacji jest taka niska, skoro towarzyszy im monitoring owulacji, preparacja nasienia itp.? Od czego zależy powodzenie tej metody zapłodnienia? Jakie warunki powinny być spełnione oraz po ilu inseminacjach można mówić, że kolejne też nie będą skuteczne?”

Inseminacja polega na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia do jamy macicy. Skuteczność tej metody wynosi ok. 10-11 %. Zabieg inseminacji zwiększa szansę na ciążę tylko w określonych przypadkach. Skuteczność zależy od prawidłowej kwalifikacji do tego zabiegu w przeciwnym razie skuteczność tej metody jest porównywana do starań naturalnych.

Wskazaniem do zastosowania metody  inseminacji są:
– wrogość śluzu
– nieprawidłowe parametry nasienia przed preparatyką
– zaburzenia upłynnienia nasienia
– spodziectwo
– zaburzenia seksualne
– endometrioza I /II stopnia

Zabieg wykonuje się u pacjentów, u których liczba plemników wynosi powyżej 1,5 mln  a+ b 1,5 mln.
U pacjentek z zaburzeniami owulacji stosuje się stymulację hormonalną.
Zaleca się wykonanie od 3 do 6 procedur, jeśli nie przynoszą one efektów w postaci ciąży, dalsze stosowanie metody inseminacji nie ma sensu.

„Jak wady macicy, np. przegrody czy dwurożność, wpływają na skuteczność in vitro?”

Wady macicy często utrudniają zajście w ciążę lub jej donoszenie. Większość zaburzeń można diagnozować i skutecznie leczyć. Wady macicy takie jak macica jednorożna, podwójna lub dwurożna nie mają wpływu na przebieg skuteczności metody in vitro, nie utrudniają implantacji zarodka, ale mogą przyczyniać się do porodów przedwczesnych. Istniejąca przegroda w macicy utrudnia implantację zarodka, dlatego należy ją usunąć jeszcze przed rozpoczęciem procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

„Jak poprawnie wykonywać testy owulacyjne – o jakiej porze dnia, jak długo prowadzić taką obserwację i z jakich testów najlepiej korzystać? Jak to interpretować w kontekście nieregularnych cykli? Kiedy lepszy może być monitoring owulacji w klinice i na czym on dokładnie polega – co jaki czas trzeba być w klinice?”

Testy owulacyjne pozwalają śledzić owulację, wykrywają one wzrost hormonu luteinizującego (LH) w organizmie kobiety. Tuż przed owulacją dochodzi do jego wzrostu a owulacja występuje w ciągu 24 – 36 h po wzroście LH.
W tym czasie mamy największe szanse na zapłodnienie. Na rynku mamy różne rodzaje testów owulacyjnych, dlatego warto stosować się do wskazówek producenta. Jeśli cykl pacjentki trwa ok. 28 dni zaczynamy stosować testy od 11/12 dnia cyklu.
Dla uzyskania lepszych wyników powinny być wykonywane o tej samej porze dnia, nie należy wykonywać ich  z pierwszego porannego moczu. Najbardziej skuteczną obserwację jajeczkowania za pomocą testów uzyskuje się u  pacjentek z regularnymi cyklami ok. 28 dni. W przypadku cykli długich powyżej 35 dni lub krótkich poniżej 25 dni często testy są niewiarygodne, wtedy warto monitoring cyklu wykonać u lekarza. Rozpoczynamy monitoring na początku cyklu między 1 a 5 dniem, wykonujemy badanie usg, następnie – w zależności od długości cyklu – między 10. a 18. dc , sprawdzamy czy pęcherzyk pękł w drugiej fazie cyklu. Monitoring cyklu u lekarza obejmuje przeważnie 3 wizyty w ciągu całego cyklu oraz badania hormonalne w okolicy okołoowulacyjnej.

 


dr Ewa Niedbała-Wykowska – specjalista ginekologii i położnictwa z wieloletnim, bogatym doświadczeniem. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. Umiejętności zawodowe rozwijała podczas pracy w poradniach i na oddziałach ginekologiczno-położniczych. W obszarze jej zainteresowań problematyka kompleksowej diagnostyki i leczenia niepłodności zajmuje szczególne miejsce. Pani doktor jest członkiem PTMR. Wiedzę nt. nowoczesnych metod terapeutycznych stale rozwija pomagając pacjentom Kliniki INVICTA. W wolnym czasie dużo czyta i podróżuje.


 

POLECAMY TAKŻE: Ciąża z pustym jajem płodowym, celiakia a niepłodność, domowy monitoring owulacji

Ciąża z pustym jajem płodowym, celiakia a niepłodność, domowy monitoring owulacji – ginekolog odpowiada na pytania kobiet

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *