Stres obniża ruchliwość plemników

Szeroko pojęty styl życia jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Naukowcy zaobserwowali, że wzmożony stres ma długofalowy wpływ na ruchliwość plemników i może przyczynić się do obniżonej męskiej płodności.

Szacuje się, że ok. 15-20% par w wieku rozrodczym ma problemy z płodnością i borykają się z przedłużającymi się staraniami o dziecko. Wśród nich jest ok. pół miliona mężczyzn, którzy mają obniżoną płodność – więcej polskich mężczyzn dotyka niepłodność niż cukrzyca.

W związku z tym tak ważna jest diagnostyka i wspólne leczenie niepłodności u pary, a nie tylko kobiety. Podobnie jak z działaniami profilaktycznymi, które wspierają płodność, a do nich należy zarządzanie stresem.

Stres a męska płodność

Naukowcy z University of Colorado Anschutz Medical Campus podjęli się sprawdzenia, w jaki sposób stres wpływa na jakość męskiego nasienia. Podczas przeprowadzonych badań zaobserwowano, że w pęcherzykach pozakomórkowych (EV), jakie uwalniane są z męskiego układu rozrodczego, następują zmiany, które odgrywają znaczącą rolę w rozwoju i dojrzewaniu plemników. Zmiany występowały na skutek oddziaływania stresu, jednak nie w momencie odczuwania stresu, ale jeszcze na długo po stresującej sytuacji.

„Ponieważ stres jest powszechnym elementem codziennego życia, zrozumienie jego wpływu na reprodukcję i rozwój będzie miało kluczowe znaczenie dla poprawy płodności i zajęcia się szerszym wpływem ekologicznym na zagrożone gatunki” – mówi główna autorka badania dr Tracy Bale z University of Colorado Anschutz Medical Campus.

Badacze wiedzą już też, że występujące na skutek stresu wahania hormonów przekładają się na nieprawidłowości w procesie spermatogenezy, co przekłada się na spadek jakości nasienia, tj. obniżenia ilości i jakości plemników.  

Unikanie stresu – czy to możliwe?

Najprościej byłoby do minimum ograniczyć stres w życiu codziennym i odchodzić do wyzwań ze spokojem i równowagą. Jest to oczywiście niezmiernie trudne, gdyż praca, relacje międzyludzkie i codzienne sytuacje dostarczają nam wiele emocji nie zawsze łatwych. Jednak umiejętność radzenia sobie ze stresem zdecydowanie warto wypracować, gdyż przekłada się to nie tylko na płodność, ale też ogólnie pojęte zdrowie.

W wyniku stresu nasz organizm doświadcza szeregu nieprzyjemnych objawów, które mogą mieć długofalowe negatywne konsekwencje, m.in. napięcie mięśniowe, zmęczenie, chroniczne wyczerpanie, ból głowy, pleców, brzucha, zaburzenia cyklu miesiączkowego, częste infekcje, otyłość, problemy metaboliczne, choroby układu krążenia (udar mózgu, zawał serca, choroba wieńcowa), choroby układu pokarmowego (m.in. wrzody, zespół jelita wrażliwego).

Również nasz stan emocjonalny w wyniku stresu jest mocno zaburzony: odczuwamy rozdrażnienie, trudności z koncentracją, borykamy się z niską samooceną, negatywnymi myślami, katastroficznymi wizjami, zaburzeniami nerwicowymi.

W wyniku stresu gorzej śpimy, jesteśmy mniej wydajnymi pracownikami i mniej angażującymi się partnerami i przyjaciółmi. Cierpią na tym relacje zawodowe i prywatne.

Co więc zrobić, by ograniczyć stresowanie się, podczas gdy unikanie stresujących sytuacji jest niemożliwie?

  • Ogranicz oglądanie i czytanie wiadomości ze świata, jeśli zauważysz, że ich śledzenie wpływa na Ciebie negatywnie (szczególnie tych dramatycznych),
  • Naucz się kilku ćwiczeń oddechowych i wykorzystuj je w chwilach szczególnego napięcia,
  • Przyzwyczajaj się do wydłużonej reakcji – nie zawsze musisz od razu odpowiadać nieprzyjemne wiadomości czy zaczepki. A czasami brak reakcji jest najlepsza reakcją.
  • Wprowadź aktywność fizyczną do swojego życia. Pozwoli Ci to rozładować negatywną energię, a dobry ruch zdecydowanie poprawi humor.
  • Ogranicz bodźce, jeśli czujesz się przytłoczony. Słuchawki wyciszające, tryb samolotowy w telefonie, włączanie skrzynki pocztowej w wyznaczonych przedziałach czasu to najprostsze sposoby, by uniknąć przebodźcowania i pozostać skupionym.
  • Obserwuj siebie i swoje reakcje, aby poznać swoje najczęstsze stresory. Może głód powoduje, że zbyt szybko się denerwujesz? A może głośne dźwięki wpływają na twoją nerwowość?

Jeśli czujesz, że każdy dzień mija pod znakiem stresu, a najmniejsza rzecz potrafi wyprowadzić Cię z równowagi i zdenerwować na długie godziny, to jest to moment, w którym należy skonsultować się ze specjalistą. Czasami nawet kilka wizyt z psychologiem potrafi skutecznie pomóc w konstruktywnym radzeniu sobie ze stresem. Nie wahaj się sięgnąć po pomoc.

Fot. pexels.com/Andrea Piacquadio
Źródło:
zdrowie.pap.pl

http://www.medical-technologies.eu/upload/03_stres_i_jego_negatywny_wplyw_na_rozrodczosc_czlowieka_-_putowski.pdf

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *