Szczepionka przeciwko COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży

Wielomiesięczna praca naukowców z całego świata przyniosła właśnie rezultaty, które pozwolą zapobiec kolejnym falom pandemii –  szczepionkę przeciw COVID-19. Rząd polski zapewnia, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się jak tylko szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu, zapewne w I kwartale 2021 r. Wśród społeczeństwa pojawia się wiele pytań o działanie i bezpieczeństwo szczepionki, a wśród nich także to, czy kobiety w ciąży mogą zaszczepić się przecie COVID-19. Przedstawiamy, jakie jest stanowisko naukowców.

 

UWAGA! Aktualizacja artykułu pod linkiem: “Szczepionka przeciw COVID-19 a leczenie niepłodności oraz ciąża. Najnowsze rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii”

Szczepionka przeciw COVID-19 – czy będzie bezpłatna? Dla kogo?

Jak podaje polski rząd za pośrednictwem strony gov.pl, szczepionka przeciw COVID-19 będzie bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przecie COVID-19.

Gdy szczepionka zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską, nastąpi proces rejestracji powszechnych szczepień. W pierwszych etapach zaszczepieni zostaną:

ETAP I:

 • pracownicy sektora zdrowia,
 • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
 • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym sanitarno-epidemiologicznych.
 • pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych powyżej 60. roku życia,
 • służby mundurowe, wojsko polskie.

ETAP II:

 • osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko zachorowania na COVID-19, a także osoby w trakcie leczenia i diagnostyki wymagające częstych wizyty w placówkach ochrony zdrowia,
 • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

ETAP III:

 • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń związanych z pandemią,
 • pozostała część społeczeństwa.

Przeczytaj także: Trudne porody w czasie pandemii. Jak przygotować się do porodu w czasach koronawirusa

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży – czy są bezpieczne?

Kobiety spodziewające się dziecka w tym trudnym czasie wystawione są na dodatkowy stres. Nie tylko związany z przebiegiem ciąży w przypadku ewentualnego zakażenia, ale też z dostępnością placówek medycznych, dostępem do lekarzy itp. Warto podkreślić, że aktualne badania przeprowadzone przez specjalistów z Singapuru wykluczają cięższy przebieg COVID-19 u kobiet w ciąży w porównaniu do reszty społeczeństwa. Czy zatem szczepionka będzie dla nich bezpieczna?

Czy kobiety w ciąży będą mogły się zaszczepić przeciwko COVOD-19?

Na dzień 14.12.2020 r. szczepionka mRNA firmy Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 nie jest zalecana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie przeprowadzono dotychczas badań klinicznych na tej grupie pacjentów, więc decyzję o szczepieniach kobiet w ciąży lub karmiących piersią będą podejmowane indywidualnie, na podstawie indywidualnej oceny ryzyka.

Co może zrobić kobieta w ciąży, aby uniknąć zachorowania na COVID-19?

 • Jeśli tylko może powinna pracować zdalnie z domu i maksymalnie ograniczyć kontakty z innymi ludźmi,
 • Możliwie ograniczyć wyjścia w skupiska ludzi, m.in. do sklepów,
 • Często dezynfekować/myć ręce
 • Unikać dotykania twarzy rękoma, szczególnie okolic ust, nosa, oczu,
 • Unikać kontaktu z osobami chorymi, takimi objawami jak kaszel, katar, kichanie, gorączka,
 • Mieć poprawnie założoną i świeżą maseczkę na usta i nos.

 

POLECAMY TAKŻE:

„Poród nie poczeka…” – ciąża w czasie epidemii koronawirusa. Kobiety pytają, lekarz odpowiada

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *