Program in vitro w Rzeszowie

‘Tak’ dla programu in vitro w Rzeszowie! Pierwsze takie dofinansowanie na Podkarpaciu

Ściana wschodnia od wielu lat jest białą plamą na mapie refundacji in vitro przez samorządy. Dla niepłodnych par przyszedł jednak czas na zmiany! Projekt „Tak dla in vitro w Rzeszowie” to jedna ze zwycięskich inicjatyw tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. W zeszłym roku zabrakło 4 głosów. Tym razem się udało!

Program in vitro w Rzeszowie

O dofinansowanie in vitro w Rzeszowie od kilku lat walczyły środowiska lewicowe. Od 7 października 2022 r. mieszkańcy mogli głosować na projekty, które miasto realizuje w ramach budżetu obywatelskiego od 2023 roku. Kampania prowadzona m.in. w mediach społecznościowych przyniosła oczekiwany skutek – projekt został przyjęty przez władze Rzeszowa do realizacji!

Bardzo się cieszymy, bo Rzeszów będzie finansował procedury in vitro nie tylko jako pierwszy samorząd na Podkarpaciu, ale na całej ścianie wschodniej – powiedziała współprzewodnicząca Nowej Lewicy, Patrycja Pawlak-Kamińska.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że z problemem niepłodności w samym Rzeszowie zmaga się nawet 7 tys. par. Powołano się też na dane GUS, które wskazują na stopniowy spadek liczby urodzeń od 1992 roku.

Budżet projektu ma wynieść 50 tys. zł. Kwota ta pozwoli udzielić wsparcia 10 niepłodnym parom.

Co dalej z dofinansowaniem in vitro na Podkarpaciu?

Zanim zainteresowane pary będą mogły wziąć udział w programie dofinansowania in vitro w Rzeszowie, sam projekt czeka jeszcze kilka formalności. Przede wszystkim musi uzyskać pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Następnie miasto wybierze placówkę, która zajmie się kwalifikacją par do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Każda para, która pozytywnie przejdzie taką kwalifikację, będzie mogła uzyskać dofinansowanie w wysokości 5.000 zł do jednej procedury in vitro. Jak każdy tego typu program, będzie on stawiał pewne wymagania. Najczęściej dotyczą one wieku kobiety (często też mężczyzny), zamieszkania na terenie miasta Rzeszowa czy posiadania dokumentacji stwierdzającej przyczynę niepłodności lub bezskutecznego jej leczenia przez okres minimum 12 miesięcy.

Rzeszów jest pionierem w zakresie refundacji in vitro nie tylko w województwie Podkarpackim, ale też na całej ścianie wschodniej. Liczmy na to, że stanie się przykładem także dla innych miast i gmin.

Państwo skapitulowało wobec osób, które pragną mieć swoje dzieci, a z przyczyn biologicznych nie mogą. Z powodów ideologicznych nie finansuje zabiegów in vitro, dlatego dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany systemowe, co wydarzy się dopiero po zmianie władzy, musimy korzystać z mechanizmów oddolnych. Stąd nasz projekt – powiedział Michał Sztuk ze Stowarzyszenia Spójnik.

Czekamy na dalsze wieści na temat programu in vitro w Rzeszowie, a w późniejszym czasie – piękne efekty w postaci pierwszych ciąż i zdrowych dzieci!

 

Źródło:
https://rzeszow-info.pl/czy-rzeszow-powinien-finansowac-in-vitro-z-budzetu-miasta/
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,29035508,in-vitro-w-rzeszowie.html
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,28873154,wsrod-zgloszonych-do-rbo-projektow-in-vitro-czy-w-tym-roku.html

ZOBACZ TAKŻE:

Wpływ leczenia onkologicznego na płodność – dr Jarosław Kaczyński odpowiada na najważniejsze pytania

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *