Strata dziecka na wczesnym etapie ciąży wiąże się z ogromnym bólem i cierpieniem dla kobiety. Wraz z jego odejściem, odchodzą również nadzieja na przyszłość, plany i marzenia związane z własnym rodzicielstwem. Nie odchodzi tylko jedno – miłość – bo choć przyszła mama nie zdążyła jeszcze poznać swojego dziecka, to zdążyła już je pokochać.
Strata dziecka: Tej żałoby nie zrozumie każdy
Gdy tracimy kogoś, kogo kochaliśmy, przechodzimy żałobę, która jest naturalnym procesem doświadczanym po śmierci bliskiej nam osoby. Problem w sytuacji poronienia polega na tym, że nie zawsze najbliższe otoczenie rozumie emocje osieroconej mamy. Sama mama po stracie też może być zaskoczona rodzajem oraz intensywnością odczuwanych emocji. Dla wielu kobiet, które nie miały możliwości lub nie zdecydowały się na pochówek, poronienie często wiąże się z tak zwanym syndromem pustego grobu, czyli sytuacją, w której żałobnik nie pożegnał się ze zmarłym.
Pogrzeb jest rytuałem, który pomaga w przejściu przez proces żałoby. Jeśli do niego nie dochodzi, emocje bliskiego po stracie są zawieszone między dwiema interpretacjami trudnej sytuacji: czy ten ktoś był i odszedł, czy też nigdy go nie było? I z tymi emocjami osierocona mama często pozostaje sama.
Duże znaczenie mają też zmiany na poziomie fizjologicznym, które przechodzą pacjentki po zakończeniu ciąży. Sprzyjają one obniżeniu nastroju, co w tej sytuacji jest dodatkowo obciążające dla kobiet. W związku z tym, że tylko one przechodzą te zmiany, niektórym bliskim trudno jest zrozumieć rozpacz po poronieniu.
Przeczytaj: Jak wspierać rodzica po poronieniu?
Razem, a jednak osobno
Różnice w przeżywaniu straty między bliskimi osobami często są przyczyną kłótni i nieporozumień. Dodatkowym utrudnieniem jest rozmijanie się między partnerami w przechodzeniu przez kolejne etapy żałoby. Każdy z nas indywidualnie zmaga się ze stratą. W żałobie mamy poszczególne etapy (szerzej na temat poszczególnych etapów żałoby można przeczytać na mojej stronie internetowej w zakładce Wsparcie po stracie dziecka) i bywa tak, że kiedy jedna osoba jest gotowa iść dalej, druga nie ma w sobie tej gotowości. Przykładem takiej sytuacji może być kłótnia między partnerami o to, czy spakować rzeczy po dziecku, czy zostawić je jeszcze na swoim miejscu? Rozpoznanie tego, na którym etapie żałoby obecnie się znajdujemy, i tego, na którym znajduje się nasz partner, pozwala lepiej zrozumieć sposób komunikacji w parze.
W niektórych przypadkach dochodzi także do sytuacji, w której u jednego z partnerów żałoba nie przebiega w sposób prawidłowy, np. proces żałoby zostaje zahamowany – w związku z czym, mogą pojawić się kolejne trudności. Wiele kobiet po poronieniu odczuwa pogorszenie relacji z partnerem.
Wiele z nich nie wie, dlaczego tak się dzieje. Odpowiednio wcześnie wprowadzona interwencja ze strony kogoś, kto zajmuje się wspieraniem osób po stracie dziecka, może okazać się pomocna do rozwiązania kryzysu, jaki wystąpił w związku po poronieniu.
Grupa wsparcia dla kobiet po poronieniu
Jednym z możliwości uzyskania pomocy jest udział w Grupie Wsparcia Dla Kobiet Po Poronieniu. Są to cykliczne spotkania w gronie kobiet, które straciły ciąże i poszukują wsparcia psychologicznego po stracie. Najczęściej odbywają się one w obecności psychologa, który czuwa nad ich przebiegiem i zapewnia grupie poczucie bezpieczeństwa. W wielu polskich miastach organizowane są przez różne instytucje, fundacje, duszpasterstwa i grupy samopomocowe. Na portalu www.poronilam.pl można uzyskać informacje, gdzie w najbliższej okolicy odbywają się spotkania takiej grupy. Ja w swoim gabinecie prowadzę je dwa razy w miesiącu (co drugi tydzień) w formie spotkań otwartych, co oznacza, że na każdym etapie spotkań można dołączyć do grupy. Ważną częścią spotkań jest psychoedukacja na temat przechodzenia przez proces żałoby, którą prowadzę. Dzięki niej pacjentki mają okazję do tego, aby lepiej zrozumieć emocje, jakie pojawiły się u nich po stracie dziecka.
Aktualnie trwa nabór do nowej Grupy Wsparcia Dla Kobiet Po Poronieniu w Poznaniu, która rusza na przełomie października/listopada 2019 roku. Zapisy przyjmowane są drogą telefoniczną 697-912-865 lub e-mailową psycholognieplodnosci@gmail.com.
Anna Wietrzykowska, jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Poronienie i strata dziecka: Dlaczego tak ważna jest pamięć o stracie?
Poronienie i strata dziecka: Dlaczego tak ważna jest pamięć o stracie?
Dodaj komentarz