Niepokalanek - ziołowy lek na niepłodność

Ten roślinny lek pomógł już wielu kobietom skutecznie zajść w ciążę

Choć w mitologii greckiej niepokalanek był symbolem cnotliwego małżeństwa, a w średniowieczu wierzono, że dzięki niemu zakonnicy zachowają wstrzemięźliwość seksualną, roślina ma dziś zbawienny wpływ  na płodność i starania o dziecko. W czym tkwi jej sekret i czy znane od tysięcy lat zioło to lek, który rzeczywiście może rozwiązywać problem niepłodności?

Po naturalne metody wspomagania płodności sięgają nie tylko kobiety, które dopiero myślą o ciąży, ale także te, które kilka lat leczą niepłodność w specjalistycznych klinikach. Ziołowe terapie, z uwzględnieniem faktycznych problemów zdrowotnych, zalecane są niepłodnym zarówno przez lekarzy medycyny wschodniej, jak i konwencjonalnej.

Niepokalanek – zbawienny na kobiece dolegliwości

Naukowcy na całym świecie wciąż poszukują dowodów na dobroczynne działanie ziół i roślin w leczeniu różnych schorzeń i ich przyczyn. Jedną z takich roślin, co potwierdzają badania, ale i praktyczne zastosowanie przez kobiety cierpiące na problemy z płodnością, jest niepokalanek. Jego lecznicze działanie wykorzystywano już  tysiące lat temu w starożytnej Grecji, a dziś równie skutecznie pomaga w leczeniu konwencjonalnym nie tylko niepłodności, ale także innych kobiecych chorób związanych z drogami rodnymi.

Niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus L.) to niewielki krzew z rodziny werbenowatych, który wyglądem swych kwiatów i kolorem przypomina doskonale znaną lawendę. Roślina rośnie głównie w Azji Środkowej oraz w basenie Morza Śródziemnego, jednak z powodzeniem jest także uprawiana od jakiegoś czasu w Polsce. Lecznicze zastosowanie niepokalanka mają głównie jego owoce, które bogate są w olejki eteryczne, irydoidy glikozydowe, flawonoidy, diterpeny oraz kwasy tłuszczowe. Z suszonych lub mielonych owoców robi się zarówno napary, jak i tabletki.

Niepokalanek – przywraca i reguluje owulację

Skuteczność działania niepokalanka potwierdzają nie tylko badania naukowe, ale także opinie lekarzy, którzy zaznaczają, że medycyna konwencjonalna nie wyklucza skutecznego wsparcia medycyny naturalnej. Zawarte w niepokalanku roślinne substancje działają zwłaszcza na przysadkę mózgową oraz podwzgórze, powodując regulację poziomu estrogenu i progesteronu w organizmie kobiety.

W trakcie jednego z badań przeprowadzanych przez niemieckich naukowców z Universitäts-Frauenklinik w Heidelberg, 67 kobietom z zaburzeniami płodności i owulacji podawano lek na bazie niepokalanka. W efekcie zaobserwowano, że u pacjentek objętych badaniem poprawił się znacznie poziom progesteronu w fazie lutealnej, pojawiła się także owulacja, a 38 paniom udało się zajść w ciążę.

Wyrównanie poziomu rozregulowanych hormonów jest bardzo ważne do skutecznego zapłodnienia. Estrogen szczególnie ważny jest dla kobiety w pierwszych  dwóch tygodniach cyklu, ponieważ to on odpowiada za przygotowanie układu rozrodczego do owulacji. Progesteron staje się z kolei kluczowym hormonem zaraz po owulacji – w fazie lutealnej, w której kontroluje rozwój ciąży i odpowiada za jej utrzymanie. Niepokalanek staje się w związku z tym bardzo pomocnym ziołem dla kobiet starających się o dziecko, ponieważ pobudza najważniejsze dla niej hormony, przywraca ich równowagę, a tym samym reguluje miesiączki i przywraca owulację.

Niepokalanek, choć sam w sobie nie jest hormonem, ma znaczne zdolności do podnoszenia poziomu LH – hormonu luteinizującego, oraz obniżania poziomu FSH. Zawarte w nim substancje wspierają także produkcję progesteronu, blokując jednocześnie produkcję prolaktyny – co może być pomocne dla kobiet mających PCOS.

Niepokalanek – nie tylko na niepłodność i nie tylko dla kobiet

Niepokalanek – jako lek ziołowy – ma także szersze zastosowanie, ponieważ jego lecznicze właściwości śmiało mogą wykorzystywać także kobiety w okresie menopauzy, ale również matki karmiące, które mają problem z laktacją. Roślina skutecznie pomaga także na ból menstruacyjny (także ten silny, którego doświadczają kobiety chore na endometriozę), obniża napięcie przedmiesiączkowe (PMS), niweluje bolesność piersi, ale także skutecznie działa w stanach rozchwiania emocjonalnego i depresji.

Co ciekawe, po niepokalanka mogą sięgać także mężczyźni z problemami przedwczesnego wytrysku lub mający problemy z napięciem seksualnym. Zalecany jest także panom w okresie andropauzy.

W Polsce niepokalanek występuje w formie naparów jednoskładnikowych lub mieszanek ziołowych, a także jako suplement diety w postaci tabletek. Stosowanie go nie powoduje poważnych skutków ubocznych nawet po długim czasie suplementacji, jednak warto wiedzieć, że możliwe są niewielkie nudności w pierwszym tygodniu kuracji.

WAŻNE! Niepokalanka nie należy stosować z innymi lekami na niepłodność mającymi wpływ na hormony, ponieważ mogą one wzmacniać działanie zioła. Nie wskazany jest również dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących, ponieważ nie ma żadnych badań potwierdzających ewentualne skutki uboczne.

Przed rozpoczęciem suplementacji niepokalanka należy więc skontaktować się z lekarzem i upewnić, że terapia przyniesie pożądany efekt.


POLECAMY TAKŻE:

Ci lekarze nie robią in vitro, a wielu parom pomogli zajść w ciążę naturalnie

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *