Receptywność endometrium i test be READY

Test be READY pomoże zajść w ciążę szybciej. Rozmowa z prof. Piotrem Laudańskim

Endometrium odgrywa bardzo ważną rolę w staraniach o dziecko. Ważny jest nie tylko jego stan, ale także receptywność, czyli gotowość do przyjęcia zarodka. O tym, w jaki sposób można ocenić błonę śluzową macicy i na czym polega test beREADY, rozmawiamy z profesorem Piotrem Laudańskim z OVIklinika Warszawa.

Endometrium a starania o ciążę

Endometrium to błona śluzowa, którą wyścielona jest macica. U kobiet w wieku rozrodczym jej grubość zmienia się w zależności od dnia cyklu. Na początku osiąga ok. 7–9 mm i powiększa się znacznie po owulacji. Dzieje się tak w celu przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli do tego nie dochodzi, endometrium zaczyna się złuszczać (stąd menstruacja), a następnie rosnąć w kolejnym cyklu. Cały ten proces przebiega pod kontrolą hormonów.

Wszystko jest dobrze, jeżeli endometrium jest odpowiednio przygotowane do przyjęcia zarodka – wyjaśnia profesor Piotr Laudański. – Jest taki bardzo szczególny okres w rozwoju endometrium, który nazywa się okienkiem implantacyjnym. Trwa on tylko kilka dni. Jest to najlepszy czas na przyjęcie zarodka.

Wiadomo, że u pewnej grupy kobiet dochodzi do przesunięcia okienka implantacyjnego. Przyczyny tego stanu nie zostały do końca poznane. Innym problemem są także zmiany w samym endometrium, które utrudniają zagnieżdżenie się zarodka (nawet takiego, który jest prawidłowy). Najczęściej obserwuje się je przy endometriozie. Ale ryzyko wzrasta także u kobiet, które mają przewlekłe zapalenia endometrium.

Sposobem na ocenę endometrium jest badanie ultrasonograficzne, najlepiej przezpochwową sondą – tłumaczy profesor Laudański. – Wiele badań wskazuje, że najbardziej optymalną grubością do zagnieżdżenia się zarodka jest 7 milimetrów. Endometrium musi mieć też prawidłową strukturę.

Co to jest receptywność endometrium?

Receptywność endometrium to nic innego, jak gotowość błony śluzowej macicy do przyjęcia zarodka. U większości kobiet jest ona najlepsza kilka dni po owulacji – między 19. a 21. dniem cyklu (przyjmując, że cykl trwa 28 dni). Zdarza się jednak, że tej receptywności w tym momencie brakuje. Nowoczesna medycyna pozwala dokładnie określić, w jakim stanie jest endometrium. Jednym z badań jest test beREADY.

Test beREADY

Test beREADY pozwala na ocenę receptywności endometrium. Jest to jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych, dzięki któremu można wykryć okienko implantacyjne. Takie postępowanie zdecydowanie zwiększa szansę na ciążę.

Test beREADY oparty jest o ekspresję wybranej grupy genów, w tym przypadku dla receptywności endometrium – wyjaśnia profesor Piotr Laudański. – Lekarz wykonuje biopsję aspiracyjną endometrium i wysyła uzyskany fragment błony śluzowej do laboratorium. Wynik, który wraca, może wskazywać, że jest ono receptywne, przedreceptywne lub postreceptywne. Pozwala to indywidualnie dobrać odpowiedni moment na transfer zarodka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *