Endokrynologia w leczeniu męskiej niepłodności

Testosteron i inne męskie hormony, czyli endokrynologia w leczeniu niepłodności u mężczyzn

Rozmowa z prof. Michałem Rabijewskim

Testosteron i inne męskie hormony, czyli endokrynologia w leczeniu niepłodności u mężczyzn

Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną męskiej niepłodności. Okazuje się, iż ogromną rolę odgrywa nie tylko badanie poziomu testosteronu, ale też badanie m.in. hormonów tarczycy. O tym, w jakich sytuacjach mężczyzna powinien zgłosić się do endokrynologa, rozmawiamy z profesorem Michałem Rabijewskim – specjalistą w zakresie andrologii i endokrynologii. Dowiedzieliśmy się m.in. jak hormony determinują płodność mężczyzn oraz na jakim etapie zbadać ich poziom. Zapraszamy do obejrzenia!

Jakimi chorobami mężczyzn zajmuje się endokrynologia?

Endokrynologia zajmuje się m.in. chorobami tarczycy, przytarczyc, przysadki, nadnerczy i gonad. Choć o specjalizacji tej zazwyczaj mówimy w kontekście kobiet, okazuje się, iż bywają one przyczyną niepłodności także u mężczyzn. Niestety, zaburzeniom hormonalnym u panów poświęca się zdecydowanie mniej uwagi.

Pewne choroby endokrynologiczne występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przykładem jest dobrze znana choroba Hashimoto. Mężczyźni też na nią chorują – pięciokrotnie rzadziej niż kobiety, ale mimo wszystko chorują. Nie ma żadnego powodu, by nie poświęcać mężczyznom tyle samo uwagi co kobietom w zakresie zaburzeń hormonalnych – przekonuje profesor Michał Rabijewski.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy u mężczyzn?

Jedną z najczęstszych przyczyn zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Występuje u co piątej kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Objawami, z jakimi mamy do wtedy do czynienia, są m.in.:

  • Obfite miesiączki
  • Przyrost masy ciała
  • Wypadanie włosów
  • Sucha skóra
  • Łamliwość paznokci

Mężczyźni też chorują na niedoczynność tarczycy i jest to stan bardzo niekorzystny m.in. dla ich płodności.

Już sama lista najczęstszych objawów daje odpowiedź na pytanie, dlaczego mężczyźni nie rozpoznają u siebie niedoczynności tarczycy lub zgłaszają się do lekarza znacznie później niż kobiety. Nie oszukujmy się – większość mężczyzn nie zauważa dodatkowego kilograma lub dwóch na wadze i niespecjalnie się przejmuje tym, że nie może schudnąć. Mężczyzna nie przejmuje się tym, że ma suchą skórę, wypadanie włosów uznaje za objaw męskości, nie wspominając już o paznokciach. Wniosek: pięć najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy nie dotyczy mężczyzn. Oczywiście oni też mają te objawy, ale zanim się zorientują, mija znacznie więcej czasu – wyjaśnia profesor Rabijewski.

Jakie są przyczyny niedoboru testosteronu u mężczyzn?

Wszelkiego rodzaju zaburzenia w sferze seksualnej często przypisujemy niedostatecznej produkcji testosteronu. Należy jednak pamiętać, iż niedobór męskich hormonów płciowych jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. Jedną z przyczyny niedoboru testosteronu jest hipogonadyzm – zaburzenie układu rozrodczego związane z niewydolnością hormonalną jąder.

Istnieje też coś takiego jak hipogonadyzm czynnościowy, czyli zaburzenie funkcji jąder nie spowodowane chorobą jąder czy przysadki mózgowej, ale naszym stylem życia, przyjmowanymi lekami, nawykami itp. Wielu moich pacjentów ma niedostateczny poziom testosteronu i zaburzenia płodności w wyniku nadwagi i otyłości. U mężczyzny w tkance tłuszczowej testosteron jest przekształcany do estradiolu, czyli hormonów kobiecych. W nadmiarze hormony te hamują wydzielanie przysadki. Każdy mężczyzna, który ma nadmiar tkanki tłuszczowej, może mieć niedobór testosteronu – tłumaczy profesor Rabijewski.

 

Więcej rozmów na temat niepłodności męskiej na kanale PłodnośćPL TV na You Tubie.

PłodnośćPL TV na Youtube

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *