W RPA urodziły się pierwsze na świecie dziesięcioraczki

To światowy rekord: kobieta urodziła dziesięcioraczki! I to nie jest jej pierwsza ciąża bliźniacza!

Ciąża bliźniacza to najczęściej zaskoczenie dla rodziców – tym większe, im więcej dzieci ma się urodzić. Możemy sobie tylko wyobrażać, jak bardzo zdziwieni byli rodzice z prowincji Gauteng w RPA, którym urodziły się… dziesięcioraczki. Wszystkie dzieci oraz mama czują się dobrze.

Światowy Rekord Guinnessa: 1 poród i 10 dzieci!

Radio Voice of the Cape ogłosiło niezwykłą nowinę. 37-letnia Gosiame Tamara Sithole ustanowiła nowy Światowy Rekord Guinnessa, jeśli chodzi o poród mnogi. Na świat wydała bowiem aż 10 dzieci: 7 chłopców i 3 dziewczynki. Lekarze zdecydowali się zakończyć ciążę cięciem cesarskim w 7. miesiącu, aby chronić życie i zdrowie matki i 8 dzieci. Tak, 8 dzieci – gdyż tyle płodów udało się dostrzec na badaniu USG. Zarówno lekarze, jak i rodzice, z ogromnym zdziwieniem, ale i radością przyjęli informację, że dzieci jest 10-cioro.

Poprzedni rekord Guinnessa w ilości dzieci urodzonych podczas jednego porodu należał do 25-letniej Halimy Cisse z Mali w Maroku, która zaledwie miesiąc temu urodziła dziewięcioraczki. Przy czym również lekarze przewidywali mniejszą liczbę dzieci, a dokładnie siódemkę.

Przeczytaj także: In vitro a ciąża mnoga – kiedy rodzą się bliźniaki

https://twitter.com/VOCfm/status/1402206087193907201?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1402206087193907201%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2Fc06zk8CjZ%2F

Kolejna ciąża bliźniacza

Jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, że Gosiame Tamara Sithole 6 lat temu urodziła już bliźnięta. Obydwoje z mężem czuli, że kolejna ciąża również może być bliźniacza, ale spodziewali się raczej trójki dzieci, a nie dziesiątki.

Ciąża była wynikiem naturalnych starań, kobieta nie leczyła się z powodu niepłodności. Dzieci są w dobrym stanie, ale będą musiały spędzić w szpitalu jeszcze kilka miesięcy.

Ciąża mnoga – jak często się zdarza i co ma na nią wpływ?

Ciąże mnogie statystycznie zdarzają się 7-20 razy na 1000 porodów. Ta rozpiętość zależy od szerokości geograficznej i rasy rodziców. Najczęściej w ciążę wielopłodową zachodzą Afrykanki, kolejno Europejki, a najrzadziej Azjatki.

Na prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej wpływ ma przede wszystkim genetyka, wiek kobiety oraz wcześniejsze leczenie niepłodności.

Genetyka: szansa na ciążę wielopłodową wzrasta, jeśli dziadkowie, rodzice lub rodzeństwo rodziców to jedno z bliźniąt. Badania pokazują, że skłonność do ciąż mnogich jest częściej dziedziczona przez kobiety niż przez mężczyzn.

Wiek: kobieta po 35. roku życia częściej zostają matkami bliźniąt z uwagi na zwiększone stężenie hormonu FSH, który wpływa na dojrzewanie komórki. U takich kobiet częściej występuje podwójna owulacja, czyli uwolnienie dwóch jajeczek na raz, co natura uczyniła  swoistym „ubezpieczeniem ewolucyjnym”. Kobieta późno zachodząca w ciążę ma więc niejako od natury większą szansę na więcej niż jedno dziecko.

Leczenie niepłodności: ciąża mnoga może być wynikiem leczenia hormonalnego u kobiet mierzących się z niepłodnością. Zdarza się, że następuje owulacja kilku komórek jajowych w jednym lub dwóch jajnikach. W przypadku leczenia in vitro bliźnięta pojawiają się w wyniku użycia kilku zarodków na raz, co aktualnie nie zdarza się już często. Zwiększa to szansę na powodzenia zapłodnienia, ale równocześnie podnosi ryzyko ciąży mnogiej.

Niekiedy wpływ na ciążę mnogą ma również długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Po odstawieniu tabletek i rozpoczęciu starań o ciążę, jajniki zaczynają wzmożoną pracę, która może skutkować właśnie ciążą mnogą. Prawdopodobieństwo ciąży mnogiej wzrasta również u kobiet, które wcześniej były już w ciąży wielopłodowej – jest nawet o 2-10 razy wyższe.

Należy jednak pamiętać, że ciąża mnoga to również ciąża podwyższonego ryzyka, szczególnie jeśli płody dzielą jedno łożysko. Istnieje duże prawdopodobieństwo szybszego skracania się szyjki macicy oraz porodu przedwczesnego. Ciężarna powinna być pod stałą opieką ginekologa, najlepiej w placówkach specjalizujących się w ciążach mnogich, a wizyty i badania są zlecane częściej niż u kobiet w ciąży pojedynczej. 

 

Źródło:
Voice of the Cape
szpitalzelazna.pl/sprawdz-czy-masz-szanse-na-ciaze-mnogą

POLECAMY TAKŻE:

Ciąża bliźniacza. Czym różnią się bliźnięta dwujajowe i jednojajowe?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Ile na raz najwięcej urodziło się bliźniąt jednojajowych, czyli genetycznych klonów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *