Warszawski program refundacji in vitro - zasady naboru

Warszawski program refundacji in vitro. Rozmowa z dr. Piotrem Pierzyńskim

Warszawski program refundacji in vitro działa od 2017 roku. Każda para, która zostanie do niego zakwalifikowana, ma prawo do skorzystania z maksymalnie 3 zabiegów. Kwota dofinansowania wynosi 6000 zł. O tym, jakie są kryteria warszawskiego programu in vitro i jak przebiega kwalifikacja, rozmawiamy z dr. Piotrem Pierzyńskim, specjalistą leczenia niepłodności z OVIklinika Warszawa.

Dla kogo jest warszawski program refundacji in vitro?

Warszawski program refundacji in vitro skierowany jest do mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Urząd miasta nie precyzuje, że muszą to być osoby zameldowane w Warszawie – wystarczy pisemna deklaracja o fakcie zamieszkania w tym mieście od co najmniej 2 lat. Para (pozostająca w związku nieformalnym) musi spełniać także kryteria medyczne kwalifikacji do in vitro, które określa ustawa o leczeniu niepłodności z 2015 roku.

Kryteria warszawskiego programu in vitro:

  • zamieszkanie na terenie Warszawy od 2 lat,
  • niepowodzenie innych metod leczenia niepłodności,
  • medyczne wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego (np. niedrożność jajowodów, znacznie obniżone parametry nasienia),
  • AMH > 0,7 ng/ml,
  • wiek kobiety między 25 a 40 lat.

Wielu pacjentów pyta, czy ta górna granica wieku jest ostateczna – mówi dr Piotr Pierzyński. – Otrzymaliśmy interpretację z urzędu miasta, że kwalifikują się kobiety do dnia 41. urodzin włącznie.

Kwalifikacja do warszawskiego programu refundacji in vitro odbywa się podczas wizyty w klinice (istnieje także możliwość przeprowadzenia jej on line). Taka konsultacja trwa godzinę i w OVIklinice jest bezpłatna. Można na niej ustalić od razu, że para spełnia część kryteriów (miejsce zamieszkania, wiek, wskazania do leczenia in vitro). Reszta procedur odbywa się na bieżąco i nie ma list oczekiwania.

Jakie procedury obejmuje warszawski program in vitro?

Warszawski program refundacji in vitro obejmuje większość procedur, które są potrzebne do leczenia niepłodności. Dofinansowywana nie jest wstępna diagnostyka (poza wizytą kwalifikacyjną). Kwota, którą otrzymuje para na leczenie niepłodności to 6 tysięcy złotych.

Procedury, które obejmuje warszawski program in vitro to:

  • stymulacja mnogiego jajeczkowania,
  • nadzór nad stymulacją,
  • pobranie komórek jajowych (wraz ze znieczuleniem),
  • pobranie nasienia (wraz z biopsją jądra, jeżeli jest potrzebna),
  • procedury embriologiczne (selekcja i łączenie komórek rozrodczych, nadzór nad rozwojem zarodków, mrożenie zarodków),
  • transfer zarodków do jamy macicy.

Pacjenci, którzy zakwalifikowali się na warszawski program in vitro mają prawo do refundacji 3 pełnych procedur – wyjaśnia dr Piotr Pierzyński. Pełna procedura to stymulacja jajeczkowania zakończona pobraniem komórek i transfer zarodka. Do kolejnych prób nie trzeba podchodzić miesiąc po miesiącu.

Osoby, które chcą skorzystać z warszawskiego programu in vitro, powinny zgłosić się do  wybranej kliniki leczenia niepłodności. Kolejnych prób nie trzeba przeprowadzać w tej samej placówce.

Warszawski program refundacji in vitro, kryteria i procedury to temat naszej rozmowy z dr. hab. n. med. i specjalistą leczenia niepłodności z OVIklinika Warszawa, Piotrem Pierzyńskim. Zapraszamy:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *