wielkanoc co jesc ciąża niepldonirazem

Wielkanocna dieta ciężarnej – co możesz jeść, a czego lepiej unikać?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Co to oznacza dla ciężarnej? Suto zastawione stoły i rodzina pragnąca pochwalić się nowymi, kuchennymi eksperymentami. Ale czy kobieta w ciąży może jeść wielkanocne dania bez obaw?

Wielkanocne posiłki, w przeciwieństwie do postnych wigilijnych potraw są ociekające tłuszczem i ogromnymi ilościami majonezu. Do tego są ciężkostrawne i niekoniecznie zdrowe. Dowiedz się, co może, a czego nie powinna jeść kobieta w ciąży.

Wielkanocne potrawy a dieta kobiety w ciąży

Jajeczne potrawy

Jajka nie zawierają dużej ilości kalorii, nie są też niezdrowe – wręcz przeciwnie. Przyszła mama może bez obaw sięgnąć po gotowane na twardo jajko, nawet jeśli jest faszerowane. Jednak warto pamiętać, aby nie było grubo udekorowane majonezem.

WAŻNE! Jeśli majonez jest przygotowany w domowym zaciszu, to jednym z jego głównych składników jest surowe jajko. Kobieta w ciąży absolutnie nie powinna jeść domowego majonezu, gdyż niesie to za sobą ryzyko zatrucia salmonellą. Uważaj również na inne dania zawierające surowe jajka np. desery i kremowe ciasta.

Sałatki

Na polskich stołach od lat królują sałatki majonezowe, na które należy uważać. W tym wypadku również warto spytać gospodyni, czy aby nie były przygotowywane na bazie domowego majonezu. Nawet tradycyjna sałatka jarzynowa, która wydawałaby się zdrowa, bo przecież zawiera mnóstwo warzyw nie jest wcale idealnym wyborem. Po pierwsze większość warzyw w niej zawartych jest po obróbce termicznej, przez co tracą wiele witamin, a po drugie znów mamy do czynienia z kalorycznym majonezem.

W domu możesz zastąpić gotowane we wrzątku warzywa – gotowanymi na parze, a majonez – jogurtem naturalnym. Taka sałatka będzie o niebo zdrowsza.

Żurek z kiełbasą

Tradycyjny polski żurek przygotowywany jest na bazie tłustej wędzonki, zaprawiony dużą ilością śmietany, a jego głównym dodatkiem jest biała kiełbasa. Brzmi kalorycznie! I tak też niestety jest. Żurek mimo swoich smakowych walorów jest bardzo tłusty. Mała miseczka z odrobiną białej kiełbasy i kawałkiem jajka przyszłej mamie nie zaszkodzi, jednak nie warto przesadzać z ilością.

 Mięso i wędliny

Sklepowe wędliny nie są najlepszym wyborem. Mimo apetycznego wyglądu napompowane są wodą oraz niezdrowymi składnikami. Niestety coraz częściej jest mniej mięsa w mięsie.

Dlatego sklepowe wyroby warto zastąpić domowymi, pieczonymi mięsami. Smakują o niebo lepiej, a ich w ich składzie nie znajdziesz chemicznych dodatków. Przyszła mama powinno wybierać chude, białe mięso.

Wielkanocne słodkości

Nie pochłaniaj dużej ilości wielkanocnych babeczek i mazurków. Zawierają dużo cukru i margaryny. Szczególnie niezdrowe są sklepowe słodkości. Postaw na domową szarlotkę lub owocowe desery, które dobrze smakują i zawierają mnóstwo witamin.

Kolorowe napoje

Niestety coraz częściej w polskich domach tradycyjny kompot zastępuje się kolorowymi, gazowanymi napojami. Proponujemy jednak powrót do tradycji i przygotowanie w te święta owocowego kompotu – jest o wiele zdrowszy i smaczniejszy. Gazowane napoje nie są dobrym wyborem dla kobiet w ciąży.

Wielkanocny stół ciężarnej

Kobieta w ciąży wcale nie musi odmawiać sobie świątecznych dań. Powinna jedynie zadbać o zdrowsze zamienniki niektórych składników. Będzie to wspaniały eksperyment, który może poskutkować zmianą żywieniowych przyzwyczajeń na stałe dla całej rodziny.


Polecamy także: 

Koktajl zamiast śniadania. Wypróbuj 10 pożywnych i zdrowych przepisów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *