Nieleczone choroby układu moczowo-płciowego mogą wywołać wiele powikłań. Jednym z nich są problemy z zajściem w ciążę. Dlaczego wizyta u urologa jest wskazana zarówno u mężczyzn, jak i kobiet leczących niepłodność? Rozmawiamy z dr. n. med. Aleksandrem Targońskim, specjalistą urologii i andrologii klinicznej z Kliniki InviMed w Katowicach.
Jaka jest różnica pomiędzy urologiem a andrologiem?
Specjaliści z zakresu urologii bardzo często są też andrologami – lekarzami zajmującymi się schorzeniami męskiego układu rozrodczego. O ile jednak do androloga chodzą wyłącznie mężczyźni, o tyle urolog zajmuje się także chorobami żeńskiego układu moczowego.
Urologia zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego – nerek, moczowodów, pęcherza, cewki moczowej. Chodzi przede wszystkim o zakażenia, kamicę układu moczowego, nowotwory – zarówno w zakresie profilaktyki, badań okresowych, jak i leczenia operacyjnego. Urologia, tak jak chirurgia, jest w dużej mierze specjalnością zabiegową. Na schorzenia te mogą zapadać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dlatego nie jest dziwne, że w kolejce do poradni urologicznej spotkamy w równych proporcjach pacjentów i pacjentki. Natomiast andrologia to nauka, która dotyczy zdrowia mężczyzn, że szczególnym uwzględnieniem ich płodności, życia płciowego i seksualnego – wyjaśnia doktor Aleksander Targoński.
Kiedy w trakcie leczenia niepłodności wskazana jest wizyta u urologa?
Pary zmagające się z niepłodnością odwiedzają wielu specjalistów, wykonują mnóstwo badań, czasem przechodzą różne zabiegi. Planując dalsze leczenie nieraz zastanawiają się, czy wizyta u urologa rzeczywiście jest konieczna. A może wystarczy zwracać uwagę na pewne szczególne objawy?
W poradniach leczenia niepłodności do urologa najczęściej zgłaszają się panowie z problemami andrologicznymi – zaburzeniami wytrysku, zaburzeniami w obrazie nasienia, które niestety przekładają się na problemy pary z zajściem w ciążę itp. Z drugiej strony coraz częściej, szczególnie w młodszym pokoleniu pacjentów, spotyka się taką postawę, że do urologa nie zgłaszam się wtedy, kiedy mam problem, ale zgłaszam się, by jak najdłużej tego problemu nie mieć – raz do roku. Bardzo się cieszymy jako lekarze, gdy pacjent znajdzie kilka godzin, żeby zgłosić się na konsultację. W urologii, ale też w innych specjalnościach jest tak, że wcześnie wykryte schorzenie daje dużą szansę wyleczenia – mówi doktor Targoński.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u urologa?
Wizyta u specjalisty, u którego jeszcze nie byliśmy, zawsze wzbudza pewien niepokój i wątpliwości. Oprócz podstawowych kwestii, takich jak np. zadbanie o higienę, warto też przygotować się psychicznie na spotkanie z urologiem.
Pierwsza wizyta u urologa wywołuje u panów niepotrzebny stres i emocje. To jest zrozumiałe, bo to zawsze dotyka jakiejś sfery intymnej – wiąże się z rozebraniem, z badaniem. Jednak ten stres jest niepotrzebny, ponieważ wizyta u urologa ma służyć naszemu zdrowiu, a nie naszemu stresowi. Do urologa należy zgłosić się z w miarę usystematyzowanymi objawami dotyczącymi układu moczowego – co mi dolega, co mnie boli, jak długo te problemy trwają, co w jakiś szczególny sposób pogarsza moje codzienne funkcjonowanie. Lekarz urolog będzie też na pewno zainteresowany informacją, czy pacjent bądź pacjentka nie leczą się na jakieś inne schorzenia, np. choroby endokrynologiczne, niewydolność nerek, cukrzycę, choroby metaboliczne itd. Warto przygotować listę leków, ponieważ mnóstwo z nich może mieć wpływ na sposób oddawania moczu czy erekcję – wymienia doktor Aleksander Targoński.
ZOBACZ TAKŻE:
Zanieczyszczone powietrze zauważalnie obniża jakość spermy. Najnowsze badanie
Dodaj komentarz