Zanieczyszczone powietrze znacznie obniża parametry męskiego nasienia

Zanieczyszczone powietrze zauważalnie obniża jakość spermy. Najnowsze badanie

Zanieczyszczone powietrze znacznie obniża parametry męskiego nasienia. Do takich wniosków doszli chińscy naukowcy, którzy w ramach badania przeanalizowali próbki spermy od 34 tys. mężczyzn. Wyniki jednoznacznie potwierdzają, że im więcej smogu, tym gorzej z męską płodnością.

Jakość męskiego nasienia z roku na rok się pogarsza. Jeszcze w latach 80. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za normę uznawała 60 milionów plemników w jednym mililitrze spermy. Podczas gdy w  2010 roku norma ta wynosiła już tylko 15 milionów. Zgodnie z licznymi badaniami, tzw. czynnik męski jest przyczyną blisko połowy problemów z niepłodnością.

Duże badanie z Chin  

Chociaż o negatywnym wpłynie smogu na jakość męskiego nasienia mówiono od dawna, to dotąd nie przeprowadzano badań na taką skalę, jak to zrobiono w Chinach. Badanie opublikowano w prestiżowym czasopiśmie JAMA Networks.

Naukowcy ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Tongji w Szanghaju przebadali aż 34 tys. mężczyzn. Ich średnia wieku wynosiła 34 lata. Panowie wraz ze swoimi partnerkami byli w latach 2013-2019 pacjentami chińskich klinik leczenia niepłodności. Dzięki temu naukowcy mieli dostęp do wyników badań oraz danych personalnych leczonych osób.

Przeczytaj także: Covid-19 u mężczyzn. Jak wpływa na jakość nasienia

Niebezpieczny pył  

W trakcie badania porównano jakość nasienia z miastami, z których dane osoby pochodziły. Łącznie przeanalizowano aż 340 chińskich miast. Każde z nich podzielono na kategorie w skali zanieczyszczenia powietrza. Badano wartość tzw. pyłów zawieszonych (PM), czyli głównego składnika smogu. Na PM składają się drobne cząsteczki stałe oraz krople cieczy, które trafiają do naszych organizmów przenikając m.in. do układu oddechowego i narządów wewnętrznych. Cząstki stałe podzielono na trzy kategorie – cząstki stałe o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, pomiędzy 2,5 a 10 mikrometrów i 10 mikrometrów.

Zanieczyszczenia mniejsze niż 2,5 mikrometra są szczególnie niebezpieczne, bo pyłki te trafiają bezpośrednio do krwiobiegu.  Uważane są za najgroźniejsze dla zdrowia człowieka. Pochodzą one m.in. z silników, kominów, pieców, elektorowi węglowych. Z kolei PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, ich średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Pył ten jest szkodliwy z uwagi na obecne w nim rakotwórcze metale ciężkie.

Niska ruchliwość plemników  

Podczas analizy wyników nasienia, naukowcy skoncentrowali się na badaniu liczby plemników, stopniu ich koncentracji i ruchliwości. Nie zauważono związku między liczbą plemników, a zanieczyszczeniem powietrza. Istotne różnice zauważono jednak przy ruchliwości plemników, która stanowi jeden z najistotniejszych parametrów nasienia mających wpływ na męską płodność.

Naukowcy stwierdzili, że pacjenci mieszkający w obszarach o wysokim stężeniu najmniejszych rodzajów cząstek stałych mieli najniższą ruchliwość plemników. Badacze byli w stanie zawęzić swoje wyniki bardziej szczegółowo – odkryli, że pacjenci narażeni na działanie pyłów mniejszych niż 2,5 mikrometra mieli średnio 3,6% spadek ruchliwości w porównaniu z przeciętnym mężczyzną w Chinach. U mężczyzn narażonych na nieco większe cząstki, takie jak te o średnicy do 10 mikrometrów, średni spadek ruchliwości wynosił 2,44%.

Badacze odkryli również, że wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie plemników był najbardziej widoczny u tych mężczyzn, którzy przebywali na obszarach o dużym zanieczyszczeniu podczas początkowych etapów produkcji spermy.

Przeczytaj także: Jak poprawić jakość nasienia: dieta, witaminy, styl życia? 

Jakość męskiego nasienia

Obniżone parametry nasienia najczęściej są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego, a proces spermatogenezy przebiega nieprawidłowo. Przyczyn obniżonej jakości nasienia jest wiele. Mogą to być np. czynniki genetyczne, nieprawidłowości ze strony układu hormonalnego, choroby narządów płciowych itd. Inne przyczyny zaliczają się do tzw. zewnętrznych są to:

  • niewłaściwy styl życia (czyli niezdrowa dieta, niedobór snu, brak ruchu)
  • korzystanie z używek (nikotyna, alkohol, narkotyki)
  • otyłość
  • niedożywienie
  • przewlekły stres
  • przyjmowanie niektórych leków (np. chemioterapeutyki, niektóre antybiotyki)
  • stosowanie anabolików
  • przegrzewanie jąder (trzymanie laptopa na kolanach, długie, gorące kąpiele, częste korzystanie z sauny, noszenie nieprzewiewnej bielizny).

Przeczytaj także: Zobacz, co to znaczy przegrzane jądra, a od razu zdejmiesz laptop z kolan

Na szczęście, w wielu przypadkach jakość nasienia można poprawić. U mężczyzn co ok. 75 dni zachodzi spermatogeneza, czyli produkcja nowych plemników. Dlatego, w niektórych przypadkach oraz przy niewielkich odchyleniach jakości nasienia od normy, należy powtórzenie badanie za kolejne 3 miesiące.

 

Źródło: www.jamanetwork.com 
fot.: pixaby.com

 

POLECAMY TAKŻE:

Silny, szybki i dobrze zbudowany, czyli jak poprawić jakość nasienia

Silny, szybki i dobrze zbudowany, czyli jak poprawić jakość nasienia

 

 

 

 

 

 


Agata Panas - dziennikarka, specjalistka ds. PR i wideo oraz copywriter. Specjalizuje się w tematach związanych z niepłodnością oraz zdrowiem kobiety m.in. ciąży. Współpracuje z wieloma klinikami leczenia niepłodności, m.in. z kliniką InviMed. Jako Social Media Menager prowadzi profile poświęcone leczeniu niepłodności w języku angielskim oraz niemieckim. Dodatkowo realizuje webinary prowadzone w języku niemieckim z ekspertami ds. niepłodności z całego świata. Email: kontakt@linkmedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *