Wrocław ma swój program in vitro! Są jednak obostrzenia - kto skorzysta z in vitro we Wrocławiu?

Wrocław ma swój program in vitro! Są jednak obostrzenia – kto skorzysta z in vitro we Wrocławiu?

Wrocław będzie miał program in vitro. Radni przyjęli uchwałę w sprawie dofinansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego z budżetu miasta. Poprzednie głosowanie w 2017 r. zakończyło się odrzuceniem projektu. 

17 stycznia wrocławscy radni przyjęli uchwałę, na mocy której wrocławianie będą mogli ubiegać się o refundację leczenia niepłodności za pomocą in vitro. Mimo sprzeciwów radnych PiS, którzy wskazywali na uchybienia prawne oraz kwestie społeczne i etyczne programu, za przyjęciem uchwały głosowało 21 samorządowców (ośmiu było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu).

2,1 miliona złotych na in vitro we Wrocławiu

Na in vitro miasto przeznaczy rocznie ponad dwa miliony złotych, a zakwalifikowane pary na jedną procedurę mogą otrzymać 5 tys. zł. Wrocławski program in vitro otrzymał już pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co oznacza, że niebawem rozpocznie się nabór na jego realizatorów, a wybór odbędzie się na drodze konkursu.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który wygrał ubiegłoroczne wybory samorządowe z dotychczasowym włodarzem miasta Rafałem Dutkiewiczem, już wcześniej zapewniał o swoim poparciu dla programu in vitro. – Wspierałem to rozwiązanie w kampanii wyborczej, wspieram i teraz. Jestem za życiem i tu postawię kropkę – powiedział w trakcie obrad w radzie miejskiej.

Inicjatorem programu jest Nowoczesna, a jak zapewniała radna partii Magdalena Razik-Trziszka, jego celem jest “ograniczenie medycznych i społecznych skutków niepłodności”. – Naszym celem jest też zapewnienie najwyższych standardów leczenia niepłodności i zapewnienie dostępu do najnowocześniejszych metod wszystkim mieszkańcom, bez względu na ich dochód – mówiła.

Refundacja na jedną procedurę

Z programu in vitro skorzysta we Wrocławiu ok. 420 par rocznie. W kryteriach naboru nie ma konieczności, by para była małżeństwem, jednak – jak powiedziała radna Razik-Trziszka, przyczyna niepłodności lub nieskutecznego jej leczenia musi być stwierdzona co najmniej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Warunkiem kwalifikacji jest także wiek kobiety, który poza wyjątkowymi wskazaniami medycznymi, nie może przekroczyć 40. Tylko pary zamieszkujące na terenie miasta Wrocławia mogą się zgłaszać po pomoc. Każda para dostanie maksymalnie 5 tys. złotych na jedną procedurę in vitro – a w razie jej niepowodzenia, kolejne będzie musiała pokryć ze swoich pieniędzy. 

Źródło: Wroclaw.pl

 

POLECAMY: Pierwsza wiejska gmina w Polsce, która będzie miała własny program in vitro

To pierwsza wiejska gmina w Polsce, która będzie miała własny program in vitro

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *