Wsparcie płodności - zespół lekarzy

Wsparcie płodności a współpraca zgranego zespołu specjalistów

Wsparcie płodności i skuteczne leczenie niepłodności często nie zależy tylko od jednego specjalisty, ale od zespołu lekarzy i specjalistów z innych dziedzin. Bywa, że para jest pod opieką ginekologa, androloga, ale także dietetyka oraz psychologa. O tym, w jaki sposób współpraca zgranego zespołu specjalistów zwiększa szanse na sukces w postaci ciąży, rozmawiamy z dr n. med. Beatą Makowską z InviMed Gdynia.

Po jakim czasie nieowocnych prób warto postarać się o wsparcie płodności?

Według międzynarodowych wytycznych o niepłodności mówimy po roku regularnych, bezowocnych starań u par poniżej 35. roku życia i po 6 miesiącach o par powyżej tego wieku. Jednak pewne kroki we wsparciu płodności warto podjąć dużo wcześniej.

Zanim para zacznie starania o ciążę, warto zastanowić się nad swoim zdrowiem. Gdy przychodzi do mnie para, to rozmowę zaczynam od pytania o ich styl życia. Czasami nie wiedzą, co to w ogóle jest zdrowy styl życia. Każdemu mówię, że czeka na najważniejszego gościa, jaki będzie w ich życiu. Gdy jakikolwiek gość przyjeżdża do naszego domu, to to mieszkanie sprzątamy. Natomiast dziecko zapraszamy do zabałaganionego organizmu. Para – mężczyzna i kobieta – która myśli o ciąży, na pewno powinna zadbać o swój organizm. Kobieta powinna pójść do ginekologa, żeby się przebadać, zobaczyć czy jest wszystko w porządku. Oboje powinni zastanowić się, czy nie mogą czegoś zrobić dla swojego zdrowia – mówi doktor Beata Makowska.

Czy otyłość męska ma wpływ na płodność?

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to podstawa zdrowego stylu życia, a co za tym idzie także płodności. Kobieta zmagająca się z otyłością może mieć duże problemy z zajściem w ciążę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że również u mężczyzn nadmierne kilogramy wpływają negatywnie na jakość nasienia.

Otyłość ma ogromny wpływ na płodność. Szczególnie otyłość brzuszna, która jest charakterystyczna dla mężczyzn. Wielu mężczyzn do mojego gabinetu wchodzi „z piłką w brzuchu”. Taka otyłość jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia i taki sam ma wpływ na płodność. Teraz w ogóle z otyłością jest olbrzymi problem. A jak ludzie sobie nie zdają sprawy, że mają problem z otyłością, to mi jest też bardzo trudno zacząć rozmowę na ten temat. Oni się mogą obrazić, bo są tacy piękni, ładni, zdrowi, a ja tu nagle wyskakuję z jakąś otyłością – tłumaczy doktor Makowska.

Jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy?

Badanie hormonów tarczycy jest jednym z podstawowych badań zlecanych kobietom bezskutecznie starającym się o ciążę. Nie tylko Hashimoto, ale też inne zaburzenia pracy tego gruczołu mogą negatywnie wpływać na organizm. Wsparcie płodności zapewni wtedy endokrynolog.

To są objawy, które można zlekceważyć, na przykład zmęczenie. Żyjemy teraz tak intensywnie, że wszyscy jesteśmy trochę zmęczeni. To też wypadanie włosów, zaparcia, sucha skóra, a także tycie. Pojawia się ono tak naprawdę nie wiadomo skąd – kobieta uważa, że wystarczająco dużo się rusza, że nie je wcale za dużo, a kilogramy idą w górę. Niedoczynności tarczycy towarzyszą też nieregularne miesiączki albo brak miesiączek. Każdy z tych objawów może być sygnałem, że coś nie tak dzieje się z tarczycą – wyjaśnia doktor Beata Makowska.  

 

ZOBACZ TAKŻE:

Biotyna – właściwości i zastosowanie. Nauki Zielares 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *