Nie mówi niepłodnej: wyluzuj w staraniach

„Wyluzujcie” – słowo, którego nie cierpią wszystkie pary starające się dziecko

Prędzej czy później w najbliższym otoczeniu pada z ust kogoś życzliwego złota rada, która ma sprawić, że oto w magiczny sposób uda się wam zajść w ciążę. „Wyluzujcie”, „Odpuście”, „Nie myślcie…” – tylko jak nie myśleć o czymś, co jest waszym pragnieniem od wielu miesięcy bądź lat? Czy da się wyłączyć myślenie na zawołanie? Co życzliwe osoby z otoczenia chcą wam przekazać, a co wy w tym przekazie usłyszeliście, że wzbudza w was tyle złości?

Wyluzować się podczas starań o ciążę – kolejne zadanie?

Zgodnie z definicją przedstawioną w słowniku języka polskiego określenie „wyluzować się” oznacza odprężyć się, uspokoić się. Zwykle, gdy widzimy kogoś spiętego, zdenerwowanego czymś i mamy z nim bliskie relacje, pozwalamy sobie na wysłanie takiego komunikatu, bo uznajemy, że jest mu to w danej chwili potrzebne.

Napięcie w ciele jest widoczne, choć nie raz chcielibyśmy je ukryć. Nerwowe ruchy, sztywna postawa ciała, zaciśnięte zęby, nerwowy głos – to wszystko nas demaskuje przed otoczeniem. Kiedy po raz kolejny dostrzegamy zdenerwowaną osobę, mamy ochotę się nią zaopiekować, pomóc i na pewno nie zostawić jej sytuacji pominiętej. Tylko nie każdy z nas ma zasób wiedzy na temat radzenia sobie ze stresem i własnymi emocjami. Wtedy na pomoc przychodzi nam ogromny worek, do którego możemy wrzucić wszystko to, co mamy na myśli, nie potrafiąc dokładnie tego nazwać.

Padły słowa, bardzo popularne, nieco młodzieżowe i oznaczające mniej więcej to, co powinny zrobić osoby, które od dłuższego czasu przeżywają stres związany z przedłużającymi się staraniami o dziecko. Dlaczego więc te słowa budzą tyle złości, skoro osoba je wypowiadająca miała dobre intencje? Ponieważ brzmią jak kolejne zadanie do wykonania.

Kobieta, która od dłuższego czasu próbuje zajść w ciążę przeszła wiele. Wizyty u ginekologa, monitoring cyklu, testy ciążowe, dodatkowe badania i jeszcze to. Jest zmęczona, słysząc kolejne zadanie do wykonania w celu zajścia w ciąże stara się jeszcze utrzymać na nogach i nie rozpłakać z przemęczenia. Jej wysiłek tym komunikatem zostaje niedoceniony i otrzymuje przekaz: „Wszystko, co zrobiłaś, jest bezsensu, więc zrób coś innego”. Mężczyzna również wiele przechodzi. Wspiera partnerkę podczas wizyt, także robi badania i czeka na wyniki testów ciążowych. Jego odbiór komunikatu jest podobny. Wszystko to, co do tej pory zrobił zostało niedocenione.

Jeśli nie wyluzować, to co? Jak pomóc niepłodnej parze?

Co więc można zaproponować bliskim osób zmagających się z niepłodnością, aby pomóc im rozmawiać z najbliższymi w tak trudnej sytuacji? Przede wszystkim można podawać konkretne propozycje czynności do wykonania, np. idźcie do kina, wyjedźcie nad morze, odwiedźcie znajomych itp. Ten komunikat brzmi jak propozycja, a nie jak zadanie do wykonania. Słysząc taki przekaz, para nie czuje porażki, a potrzebę odpoczynku. Można też zwrócić uwagę na częstotliwość wspólnych wyjść pary. Zwykle para pochłonięta procesem leczenia wszystkie oszczędności oraz wolny czas przeznacza właśnie na to.

Dużą pomocą byłoby także zaoferowanie wsparcia w opiece nad psem, dzieckiem (w sytuacji pary zmagającej się z niepłodnością wtórną) czy domem w tym czasie.

Drogie osoby starające się o dziecko – pamiętajcie, że wasza sytuacja jest trudna nie tylko dla was, ale i dla otoczenia. Wiele osób chciałoby wam pomóc, lecz tak jak wy są bezradni i potrzebują czasu oraz waszych instrukcji. Mówcie otwarcie, co was rani, a jakie słowa wam pomagają przetrwać ten trudny okres oczekiwania na dziecko. Każdy z was ma inne potrzeby, inne zasoby i inaczej przeżywa tą sytuację. Instruujcie swoich bliskich tak, by otrzymać od nich takie wsparcie, jakie potrzebujecie.


Anna Wietrzykowska, jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl


 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Niepłodność kontra ciąże znajomych kobiet – jak sobie poradzić z emocjami

Niepłodność kontra ciąże znajomych kobiet – jak sobie poradzić z emocjami

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *