Co to znaczy przegrzane jądra

Zobacz, co to znaczy przegrzane jądra, a od razu zdejmiesz laptop z kolan

Można się śmiać z tego i ignorować, a można potraktować poważnie. Jeśli mężczyzna chce zostać ojcem, powinien zadbać o swoje jądra. Niestety, większość mężczyzn codziennie ma je przegrzane, a to bardzo prosta droga do niepłodności. O tym, co lubią męskie jądra, a co im szkodzi, pisze embriolog Robert Szachoń.  

Na początek trochę podstawowej teorii. Istnieje wiele potwierdzonych teorii dotyczących negatywnego wpływu wysokiej temperatury na prawidłowe funkcjonowanie jąder. Nie chcę, aby zabrzmiało to zbyt książkowo, więc postaram się przybliżyć w kilku zdaniach podstawowe kwestie odnośnie omawianego tematu.

Ciepło, cieplej… ZA gorąco

Jądra nie przypadkowo zostały umieszczone w takim, a nie innym miejscu na ciele mężczyzny. Znajdują się one w specjalnym worku zwanym moszną na zewnątrz organizmu. Moszna stanowi swojego rodzaju termoworek, który sprawia, że gdy temperatura na zewnątrz spada – kurczy się, a gdy robi się ciepło lub gorąco – rozluźnia się, oddalając jądra od jamy brzusznej.

Wydawać by się mogło, że gdyby znajdowały się w jamie brzusznej, byłoby to dla nich miejsce znacznie bardziej bezpieczne. Nic bardziej mylnego.

Jądra do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej temperatury. Powinna ona być niższa od tej, która stanowi optimum dla naszego organizmu tj. 36,7.

Jądra potrzebują temperatury średnio o 2-3 stopnie niższej, aby mogły właściwie spełniać swoją misję. Związane jest to ściśle z procesem spermatogenezy – wytwarzania męskich komórek rozrodczych, czyli plemników. Optymalna temperatura dla tego procesu to około 34-34,5 stopnia.


W badaniach dowiedziono, że wyższa temperatura prowadzi do kontrolowanej śmierci komórek, z których powstają plemniki. Stąd przegrzane jądra produkują mniejszą liczbę plemników, co z kolei przekłada się na obniżony potencjał rozrodczy danego mężczyzny.


Dlatego każdy mężczyzna powinien ten temat potraktować poważnie i zadaniowo. Ma to nie tylko istotne znaczenie podczas starań o potomstwo. Zapewnienie prawidłowych warunków dla jąder przyczynia się również do prawidłowej sprawności seksualnej – jądra produkują główny męski hormon zwany testosteronem. Tak więc panowie, pracujemy nad prawidłowymi nawykami i zachowaniami.

Warto przeczytać: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim pójdziesz badać nasienie

Sprawdź czynniki oraz zawody sprzyjające przegrzewaniu jąder. Zobaczysz, że już nigdy nie położysz laptopa na kolanach!

 

>>> czytaj dalej

 

  • Strony:
  • 1
  • 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *