Badanie nasienia interpretacja wyników

Żylaki powrózka nasiennego, interpretacja badania nasienia, seks a starania – sprawdź odpowiedzi androloga

Jaka jest najlepsza chirurgiczna metoda na leczenie żylaków powrózka nasiennego? Jak właściwie interpretować wyniki badania nasienia? Czy częste uprawianie seksu zwiększa męską płodność? Specjalista z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta, androlog prof. Grzegorz Jakiel, odpowiada na pytania naszych Czytelniczek. Sprawdź odpowiedzi Eksperta.

Cykl „Zapytaj Eksperta” możliwy jest dzięki wsparciu firmy Ferring Pharmaceuticals.

 

Czy żylaki powrózka nasiennego można wyleczyć niechirurgicznie? I czy rzeczywiście to one mają wpływ na niepłodność męską – dlaczego? Czy istnieje sposób, by mogły się wchłonąć? A jeśli tylko chirurgicznie – to jaka metoda chirurgiczna jest najlepsza? Co to jest operacja mikroskopowa żylaków powrózka?

Żylaki powrózka nasiennego mogą być leczone wewnątrznaczyniowo poprzez embolizację żył jądrowych – zabieg wykonywany przez radiologów zabiegowych. W piśmiennictwie naukowym procedura uznawana jest za równie skuteczną co zabiegi mikrochirurgiczne, a znacznie mniej obciąża organizm pacjenta. Żylaki powrózka nasiennego w niekwestionowany sposób zaburzają płodność męską – poprzez generowanie wolnych rodników tlenowych, co zaburza równowagę oksydoredukcyjną nasienia i zwiększa poziom fragmentacji DNA plemników. Jest to choroba ściany żylnej i nie może ulec samowyleczeniu. Można podjąć próbę leczenia lekami tonizującymi ścianę naczynia lub przeciwdziałać skutkom opisanym powyżej poprzez podawanie antyoksydantów.

Jak interpretować wyniki badania nasienia? Proszę o normy i wyjaśnienie, jakie parametry są najważniejsze oraz jakie wyniki (poniżej normy) są podstawą do rozważania inseminacji a jakie do in vitro?

W badaniu ogólnym nasienia analizowane są kluczowe dla płodności męskiej parametry. Ich wartości referencyjne określone zostały przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i zaktualizowane w 2010 roku.

Według obecnych wytycznych normy wynoszą:

  • Czas abstynencji seksualnej przed badaniem: 2-7 dni.  Wykonywanie badania nasienia po dłuższym okresie wstrzemięźliwości może skutkować obniżeniem niektórych parametrów jakościowych nasienia,
    z kolei niezachowanie abstynencji może przyczynić się do wykrycia mniejszej liczby plemników
    w ejakulacie,
  • Czas upłynnienia nasienia: 30-60 min,
  • Objętość ejakulatu: ok. 1,5 ml. Większa objętość nasienia może wskazywać na stan zapalny, zaś mniejsza – może świadczyć o mniejszej kurczliwości pęcherzyków nasiennych,
  • Liczba plemników w ejakulacie: co najmniej 39 mln,
  • Liczba plemników w 1 ml: powyżej 15 mln,
  • Ruchliwość plemników: powyżej 40%.

Ruch progresywny (A+B): > 32% – przyjmując skalę od A do D, plemniki o ruchu typu A mogą w sposób naturalny dotrzeć do komórki jajowej, w inseminacji za wartościowe uznaje się plemniki o ruchu typu A i B. Przy stosowaniu metody zapłodnienia pozaustrojowego ruchliwość plemników nie ma większego znaczenia.

  • Żywotność plemników: powyżej 58%
  • Morfologia: powyżej 4% plemników o prawidłowej budowie.

W przypadku nieprawidłowych parametrów nasienia wskazana jest dalsza diagnostyka, wykonuje się m in. profil hormonalny, badanie fragmentacji DNA plemników, badanie stresu oksydacyjnego w nasieniu, badanie kariotypu. Dopiero dalsza diagnostyka może wskazać przyczyny niskich parametrów nasienia, podczas konsultacji z lekarzem na podstawie wyników badań ustalany jest plan leczenia.

Czy to prawda, że częsty seks poprawia parametry nasienia? Jak często współżyć, by wyniki nasienia mogły się poprawić i kiedy po ostatnim współżyciu najlepiej zrobić badanie nasienia?

Nie istnieje udokumentowany naukowo pogląd, że jakaś częstość współżycia poprawia parametry nasienia. Regularne współżycie (lub masturbacja), w wyniku którego dochodzi do ejakulacji, powinno jednak sprzyjać męskiej płodności. Przyjmuje się, że optymalnie jeśli mężczyzna uprawia seks co 2-3 dni. Zbyt intensywne współżycie – kilka lub kilkanaście razy dziennie – może wyczerpywać dostępną w danej chwili pulę plemników. Z kolei długotrwała abstynencja seksualna może zwiększać liczbę zaburzeń materiale genetycznym plemników.

 

 


Prof. Grzegorz Jakiel – Lekarz specjalista ginekolog – położnik, Androlog, Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA.

 

 

 


Partner strategiczny: Ferring Pharmaceuticals

Zapraszamy na media społecznościowe Ferring Pharmaceuticals: profil na Instagramie oraz na Facebooku

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Pogląd o równej skuteczności embolizacji i mikrochirurgii wydaje się być w świetle recenzowanego pismiennictwa anglojęzycznego – niesluszny. Po stronie lewej jest ona o ok 10% a po prawej do 26% mniej skuteczna niż mikrochirurgia podpierscieniowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *