Jesień obfitująca w pyszne, pożywne warzywa i owoce to czas, w którym w kuchni można wyczarować zdrowe i pyszne smakołyki. Słodkie śliwki, gruszki, jabłka, apetyczna dynia, prozdrowotne buraki – każdy z tych składników może być bazą jesiennego ciasta, które wspiera płodność. Dziś proponujemy 3 sprawdzone przepisy na ciasto z dynią, ciasto z jabłkami, ciasto ze śliwkami.
Jesienią nie żałujemy sobie warzyw i owoców
DYNIA – jest źródłem cynku, potasu, fosforu, witaminy A, E i C. Dzięki zawartości tych składników poprawia jakość nasienia poprzez zwiększenie ruchliwości plemników i wydłużenie ich żywotności. Cynk wspiera zarówno płodność męską i damską: zwiększa poziom testosteronu, przyczynia się do właściwego funkcjonowania gruczołu krokowego, wpływa także korzystnie na proces produkcji komórek jajowych.
Dynia, dzięki dużej zawartości witaminy A, działa przeciwutleniająco, zwalcza szkodliwe wolne rodniki i pomaga w chorobach autoimmulogicznych. Warto, żeby spożywały je kobiety chorujące na Hashimoto.
Witamina E (tokoferol) w dyni zapewnia prawidłowy rozwój płodu. Niedobory tej witaminy prowadzą do zmniejszenia wydzielania hormonu gonadotropowego, a w konsekwencji do poronień i obumierania płodu. Niedobory witaminy E u mężczyzn skutkują obniżeniem jakości nasienia.
Niewątpliwą zaletą dyni jest także fakt, że jest lekkostrawna i niskokaloryczna. W 100 gramach produktu mieści się jedynie 30 kcal. Nadwaga może realnie utrudnić zajęcie w ciążę, więc unikanie produktów wysokokalorycznych i przetworzonych to jeden z kluczowych elementów propłodnościowej diety.
W diecie dla płodności powinno się wykluczyć wszelką żywność przetworzoną, w tym słodycze takie jak: ciastka, ptasie mleczko, czekolady mleczne, białe, nadziewane, cukierki, batony. Szkodliwe tłuszcze trans znajdujące się w gotowych słodyczach to potężni wrogowie płodności.
BURAKI – to powszechnie dostępne, smaczne i tanie warzywo to prawdziwa zdrowotna bomba, wciąż jeszcze niedoceniana, gdyż powinna na stałe zagościć w menu każdej osoby. Burak działa przeciwutleniająco, zwalcza wolne rodniki, które mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych w organizmie, a te mogą m.in. utrudniać zajście w ciążę i prowadzić do poronień. U mężczyzn wolne rodniki uszkadzają plemniki.
Przy obniżonych parametrach nasienia warto spożywać buraki w każdej możliwej formie: sok z buraka, ciasto z buraka, zakwas buraczany, buraki surowe, pieczone itp.
ŚLIWKI – zawartość witaminy A, C, E wpływa na jakoś nasienia, żywotność plemników, chroni przed powstaniem stanów zapalnych, pochłania wolne rodniki.
JABŁKA – są symbolem płodności i dostatku i ma to pokrycie w ich wartościach odżywczych. Duża zawartość błonnika wpływa korzystnie na perystaltykę jelit. Mają niski indeks glikemiczny – ale tylko surowe – dzięki czemu zawartość cukru we krwi rośnie powoli. Czyni to z jabłek owoc przyjazny utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ponadto jabłka obniżają poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) – jego duże wartości są charakterystyczne dla Zespołu Policystycznych Jajników.
3 jesienne ciasta – każde wspiera płodność i jest pyszne!
Ciasto dyniowe z żurawiną
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 0,5 szklanki cukru
- 2 jajka
- 0,5 szklanki puree z dyni
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 0,5 szklanki oleju (najlepiej rzepakowy)
- 50 gramów żurawiny
- 1-2 łyżeczki cynamonu
Przygotowanie:
Najpierw przygotować puree z dyni. Można to zrobić wcześniej. Obraną dynię należy upiec w piekarniku do miękkości (180 stopni, ok. 30 minut), następnie ostudzoną zblendować.
Kolejne kroki to połączenie składników suchych: mąki, proszku do pieczenia, sody, przypraw. W osobnej misce należy zmiksować cukier i jajka, aż do momentu uzyskania delikatnej konsystencji. Potem dodać olej i puree z dyni. Po chwili dodawać suche składniki, cały czas miksując. Na koniec dodać żurawinę.
Włożyć najlepiej do wąskiej i długiej foremki. Piec w 180 stopniach C ok. 40 minut.
Szarlotka z kruszonką
Składniki:
- 500 g mąki
- 200 g masła
- 120 g cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 żółtka
- 7-8 jabłek
- rodzynki, orzechy,
- 1-2 łyżeczki cynamonu
Przygotowanie:
Przesiać mąkę, dodać pokrojone masło, cukier, proszek do pieczenia, żółtka. Wyrobić ciasto, uformować w kulę i wstawić do lodówki na 20-30 minut. Po tym czasie 1/3 ciasta wylepić dno tortownicy i wstawić do piekarnika na 10-15 minut w temp. 170 stopni C.
Gdy spód będzie podpieczony, tortownicę należy ostudzić, kolejno 1/3 ciasta wylepić boki tortownicy.
Ponad połowę jabłek pokroić w drobną kostkę, resztę zetrzeć na tarce. Jabłka posypać cynamonem i dostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie odcisnąć z nich sok i wyłożyć na spód ciasta – najpierw pokrojone, a potem starte jabłko. Na wierzch zetrzeć pozostałą część ciasta.
Piec ok. 45-50 minut w 180 stopniach C.
Puszyste ciasto śliwkowe
Składniki:
- 1,5 szklanki mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0,5 szklanki cukru
- 100 g masła
- 3 jaja
- 40-50 dag śliwek
Przygotowanie:
Masło utrzeć z cukrem, powoli dodawać kolejno jajka, następnie mąkę i proszek do pieczenia. Utrzeć mikserem na gładką masę.
Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia lub natłuścić, wlać ciasta, a na górze ułożyć przekrojone na pół śliwki (przeciętą częścią do góry).
Piec 30 minut w 180 stopniach C. Po wyjęciu posypać cukrem pudrem.
Fot na otwarciu. Pixabay.com/Bernadette Wurzinger
POLECAMY TAKŻE:
Dodaj komentarz