300 plus na rok szkolny – zdobądź dodatkowe 100 zł!

300 plus na rozpoczęcie roku szkolnego to nie jedyna kwota, jaka otrzymać mogą rodzice. Dodatkowe 100 zł pozyskać mogą te rodziny, które pobierają zasiłek rodzinny. Zarówno dodatek 100 zł, jak i 300 zł dobry start otrzymuje się jednorazowo raz w roku.

Jak dostać 300 zł na rozpoczęcie roku szkolnego?

Rządowy program „Dobry Start” został uruchomiony w 2018 r. przez rząd PiS i przeznaczony jest dla uczniów szkolnych jako wsparcie w kompletowaniu wyprawki szkolnej. Na rozpoczęcie roku każdemu uczniowi przysługuje jednorazowa kwota 300 zł. Wsparcie to jest przyznawane bez względu na dochód w rodzinie.

Dobry Start obejmuje wszystkich uczniów w wieku od 7 do 18 lat, a w przypadku uczących się uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 24 roku. życia.

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wnioski w ramach programu “Dobry start” można składać do 30 listopada, a od 2021 r. rozpatruje je ZUS. Wniosek o 300 plus można złożyć na kilka sposobów:

– bankowość elektroniczną
– portal PUE ZUS
– serwis Emp@tia

Dodatkowe 100 zł – dla kogo?

Dodatek szkolny przysługuje dzieciom w wieku od 6 do 18 lat. Jeśli dziecko po osiągnięciu pełnoletności kontynuuje naukę, może być przedłużony o kolejne 3 lata, do momentu skończenia 21. roku życia. Warunkiem jest pobieranie zasiłku rodzinnego przez rodziców dziecka.

WYJĄTEK: Dzieciom z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności dodatek szkolny przysługuje do 24. roku życia.

O dodatek szkolny mogą wnioskować już rodzice 6-latków, czyli dzieci uczęszczających do tzw. zerówki. Tym właśnie różni się od świadczenia „Dobry Start”, które przyznawane jest dopiero od momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Warunek otrzymania dodatku szkolnego

100 zł wypłacane raz w roku szkolnym przysługuje tylko w sytuacji, gdy rodzice pobierają już zasiłek rodzinny. Nie jest więc samodzielnym świadczeniem, a jednym z dodatków do zasiłku, który ma częściowo pokryć koszty utrzymania dziecka.

Wniosek o zasiłek rodzinny należy złożyć do 31. października danego roku w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta bądź w formie elektronicznej – poprzez serwis empatia.mpips.gov.pl.

Zasiłek rodzinny 2023 wynosi:

– na dziecko w wieku od urodzenia do ukończenia 5 lat – 95 zł miesięcznie,

– na dziecko w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat – 124 zł miesięcznie,

– na dziecko w wieku powyżej 18 lat do ukończenia 24 lat – 135 zł miesięcznie.

Przy przyznawaniu zasiłku rodzinnego obowiązuje kryterium dochodowe –  w 2023 r. wynosi ono 674 zł netto miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 764 zł netto miesięcznie.

 

POLECAMY TAKŻE:

Prezydent podpisał ustawę o 800 plus. Od kiedy wypłaty?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *