Podwyższenie świadczenia wychowawczego. Prezydent podpisał nowelizacje ustawy.

Prezydent podpisał ustawę o 800 plus. Od kiedy wypłaty?

W poniedziałek 7 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy podwyższającej świadczenie rodzinne 500 plus o 300 zł. Rodziny pobierające tę pomoc finansową otrzymają po 800 zł na dziecko. Od kiedy można spodziewać się wypłat? Czy konieczne jest złożenie nowego wniosku?

Prezydent Andrzej Duda poinformował o podpisaniu się pod ustawą w sprawie 800 plus podczas wizyty w Tarczynie na Mazowszu 7 sierpnia 2023 r. Wraz z prezydentem na spotkaniu pojawił się premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

800 plus – od kiedy wypłaty?

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada podwyższenie kwoty świadczenia rodzinnego do 800 zł z dniem 1 stycznia 2024 r. Pieniądze wypłacane będą jednak z opóźnieniem.

W celu umożliwienia lepszego przygotowania od strony technicznej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rząd wskazał, że ZUS będzie musiał zrealizować przelewy do 29 lutego 2024 r. Będą one wypłacane z wyrównaniem od 1 stycznia.

Jak zapisano w nowelizacji: “oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r.”

800 plus wniosek

Zmiana wysokości kwoty świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności jakichkolwiek formalności ze strony świadczeniobiorców. Rodzice i opiekunowie pobierający 500 plus, a niedługo już 800 plus, nie muszą składać wniosków ani innych dokumentów.

ZUS przekaże informacje o podwyższeniu świadczenia drogą elektroniczną, poprzez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub numeru telefonu.

Niezależnie od odebrania informacji, świadczenie będzie realizowane tak jak dotychczas, tyle że w podwyższonej kwocie.

Jednocześnie pamiętać należy, że obecnie wniosek nie jest składany bezterminowo, ale trzeba go ponawiać na każdy kolejny okres świadczeniowy.

Dla kogo 800 plus?

800 plus, tak jak wcześniej 500 plus, przysługuje na każde dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18. roku życia. Przy wypłacie świadczenia nie jest liczony dochód rodziny, 800 plus nie wlicza się także w dochody.

Wniosek o 800 plus (tak jak wcześniej o 500 plus) będzie można składać tylko elektronicznie, za pośrednictwem : platformy ePUAP, Emp@tia oraz bankowości elektronicznej. Mowa tu o nowym okresie świadczeniowym, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 r. Do tego czasu trwa bieżący okres świadczeniowy: rozpoczęty 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. na 800 plus przysługujące od 1 stycznia 2024 r. do 31 maja 2024 r. nie trzeba składać wniosku. Kwota ulegnie podwyższeniu automatycznie.

POLECAMY TAKŻE:

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *